Järvamaa muuseumi patrioodid lõid identiteedi hoidmiseks seltsi ({{commentsTotal}})

1905. aastal Eesti ühele vanemale maakonnamuuseumile aluse pannud Järvamaa Muuseumi Sõprade Selts on taastatud. Paidesse kogunenud ajaloohuvilised, eramuuseumite loojad ja ajaloo talletamisega seotud ühenduste esindajad on mures maakondliku identiteedi hägustumise pärast riigireformi tulemusena. Selle kaitseks nüüd üheskoos tegutsema asutaksegi.

Järvamaa Muinasasjade Alahoidmise Seltsi lõid Paides tegutsevad baltisakslased 1904. aastal, seltsi tegevus käis siis mõistagi saksa keeles, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nende suurim teene meie maakonnale oli see, et aastal 1905 asutati Järvamaa muuseum, mis on Eesti vanuselt viies muuseum ja tegutseb tänapäevani. Muuseumi kõige hinnatavam kogu on kahtlemata magister Oskar Brasche apteegi kollektsioon, mis pärineb 19. sajandi algusest ja mis on Eestis kõige paremini niivõrd terviklikult säilinud apteegi ja farmaatsia kogu," tutvustas muuseumi teadusjuht Ründo Mülts.

1926. aastal, baltisakslaste lahkumise järel Muinasasjade Alalhoidmise Selts likvideeriti, ent kogud ja muuseum jäid Paidesse. Kuna lähiajal on maavalitsused plaanis kaotada ja maakondlik identiteet on taas ohus, otsustati Järvamaa Muuseumi Sõprade Selts taastada järjepidevuse alusel.

"Et praeguses heitlikus olukorras, kus väga küsitav on meie identiteedi säilimine uutes piirides, oleks olemas niiöelda vaimne süda, vaimne keskus, kus siis meie koduloost, ajaloost ja kultuuriloost huvitatud inimesed tunneksid ühtse ajaloolise Järvamaa mõju, võimu ja koostööd," põhjendas Mülts seltsi loomist.

"Hiljuti on ka suuremates saalides kostunud selliseid väiteid, ma toon näiteks, nagu ei oleks Ambla üldse Järvamaa osa. Ja et uuesti taastada Järvamaa inimeste jaoks arusaamine, mis üldse on Järvamaa," sekundeeris seltsi esimees Andres Kruusmaa.

Seltsi esimesed sammud on 3. märtsil toimuv väljasõit Tartu vastavatud riigiarhiivi hoonesse ning 11. märtsil toimuv Karl Ernst von Baeri konverents Koerus.

 

Toimetaja: Merilin PärliLõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema