Järvamaa muuseumi patrioodid lõid identiteedi hoidmiseks seltsi ({{commentsTotal}})

1905. aastal Eesti ühele vanemale maakonnamuuseumile aluse pannud Järvamaa Muuseumi Sõprade Selts on taastatud. Paidesse kogunenud ajaloohuvilised, eramuuseumite loojad ja ajaloo talletamisega seotud ühenduste esindajad on mures maakondliku identiteedi hägustumise pärast riigireformi tulemusena. Selle kaitseks nüüd üheskoos tegutsema asutaksegi.

Järvamaa Muinasasjade Alahoidmise Seltsi lõid Paides tegutsevad baltisakslased 1904. aastal, seltsi tegevus käis siis mõistagi saksa keeles, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nende suurim teene meie maakonnale oli see, et aastal 1905 asutati Järvamaa muuseum, mis on Eesti vanuselt viies muuseum ja tegutseb tänapäevani. Muuseumi kõige hinnatavam kogu on kahtlemata magister Oskar Brasche apteegi kollektsioon, mis pärineb 19. sajandi algusest ja mis on Eestis kõige paremini niivõrd terviklikult säilinud apteegi ja farmaatsia kogu," tutvustas muuseumi teadusjuht Ründo Mülts.

1926. aastal, baltisakslaste lahkumise järel Muinasasjade Alalhoidmise Selts likvideeriti, ent kogud ja muuseum jäid Paidesse. Kuna lähiajal on maavalitsused plaanis kaotada ja maakondlik identiteet on taas ohus, otsustati Järvamaa Muuseumi Sõprade Selts taastada järjepidevuse alusel.

"Et praeguses heitlikus olukorras, kus väga küsitav on meie identiteedi säilimine uutes piirides, oleks olemas niiöelda vaimne süda, vaimne keskus, kus siis meie koduloost, ajaloost ja kultuuriloost huvitatud inimesed tunneksid ühtse ajaloolise Järvamaa mõju, võimu ja koostööd," põhjendas Mülts seltsi loomist.

"Hiljuti on ka suuremates saalides kostunud selliseid väiteid, ma toon näiteks, nagu ei oleks Ambla üldse Järvamaa osa. Ja et uuesti taastada Järvamaa inimeste jaoks arusaamine, mis üldse on Järvamaa," sekundeeris seltsi esimees Andres Kruusmaa.

Seltsi esimesed sammud on 3. märtsil toimuv väljasõit Tartu vastavatud riigiarhiivi hoonesse ning 11. märtsil toimuv Karl Ernst von Baeri konverents Koerus.

 

Toimetaja: Merilin PärliMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.