Uuring: noorte seas on valmisolek korruptsiooniks ja ettevõtjad peavad poliitikuid äraostetavateks ({{commentsTotal}})

{{1488205850000 | amCalendar}}

Esmaspäeval avaldatud uuringust selgus, et nooremad inimesed on rohkem valmis korruptiivselt käituma. Samuti on kasvanud ettevõtjate hulk, kes usuvad poliitilist korruptsiooni ning mitmed poliitikud omakorda tajuvad seda oma asutuses.

Justiitsminister Urmas Reinsalu ütles "Aktuaalsele kaamerale", et üldiselt on inimeste valmidus korruptiivselt käituda kahanemas. Ta lisas, et siiski on mõningaid näitajaid, kus arvatakse asjad halvasti olevat, nende seas on poliitiline korruptsioon.

Inimesed vanuses 15-24 aastat oskavad vähem korruptsiooni ära tunda, on tolerantsemad korruptsiooni suhtes ning samuti on nooremad ettevõtete juhid korruptsioonialtimad, selgus uuringufirma Norstat poolt eelmise aasta septembris ja oktoobris läbi viidud küsitlusest.

Nii maksaks 21 protsenti alla 45-aastastest ettevõtete juhtidest vajadusel meelehead, samas teeks seda üle 56-aastastest ettevõtjatest ainult 17 protsenti, nähtub uuringust, mida esmaspäeval justiitsministeeriumis tutvustati.

Noortest kaupleks mõjuvõimuga 11 protsenti, samas kui tervest elanikkonnast oleks selleks valmis 8 protsenti vastanutest. Noortest kasutaks tutvusi 59 protsenti samas kui keskmiselt elanikest teeks sama 49 protsenti. Noortest kasutaks ebakorrektselt nende kasutusel olevat ametivara 43 protsenti, tervest elanikkonnast oleks selliseid aga 37 protsenti.

"See ei tähenda tingimata, et noored on vähem ausamad, aga nende taju ja teadlikkus korruptsioonijuhtumite tuvastamise osas on selgelt madalam. See tähendab seda, et kui me tahame ühiskondliku hoiakuna korruptsiooni osakaalu ühiskonnas vähendada, siis peab suund olema sellele, et keskenduda haridussüsteemis kodanikuõpetuses just nendele probleemidele," ütles olukorda kommenteerinud justiitsminister Urmas Reinsalu esmaspäeval.

Poliitikud näevad korruptsiooni oma asutuses

Eesti ettevõtjate hulgas on kasvanud nende osakaal, kes usuvad poliitilist korruptsiooni ning samuti on poliitikute hulgas keskmisest rohkem neid, kes usuvad korruptsiooni oma asutuses.

Eelmise aasta sügisel korraldatud uuringus pidas 25 protsenti ettevõtjatest poliitikute äraostetavust ja erapoolikust probleemiks, 2010. aastal leidis sama 20 protsenti ettevõtjatest, selgub esmaspäeval tutvustatud uuringu tulemustest.

"On näha, et ettevõtjate rühmas on võrreldes kuueaasta taguse ajaga nende arvates poliiitkud muutunud äraostetavamaks. See on tõsine probleem, mida justiitsministeerium selle uuringu pinnalt soovib adresseerida," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu esmaspäeval. "Me oleme moodustanud korruptsiooniennetuse nõukogu, kuhu kuuluvad riigi peaprokurör, kolmanda sektori esindajad, erinevate riigiinstitutsioonide ja ettevõtjate esindajad. Ja selle aasta tegevuskavas on üks suur punkt - nimelt riigi äriühingute korruptsioon," lisas Reinsalu esmaspäeval pressikonverentsil.

Arvatakse, et poliitikuid on kergem ära osta ja altkäemaksud on aina enam levinud seaduste ostmiseks. Samuti tajuvad avaliku sektori töötajad, et altkäemaksu makstakse aina enam riigihangetel, öeldakse uuringu kokkuvõttes.

Avalikus teenistuses olevate ametnike ja poliitikute seas korraldatud uuringust selgus, et poliitikute hulgas on rohkem neid, kes on tolerantsemad korruptsiooni suhtes, on korruptsioonialtimad, rohkem kokku puutunud "muud tüüpi" korruptsiooniga, usuvad ametnikega võrreldes enam, et nende institutsioonidele makstakse meelehead.

Küsitluse kohaselt oleks altkäemaksu nõus vastu võtma 12 protsenti poliitikutest, 6 protsenti ministeeriumiametnikest, 5 protsenti õiguskaitsjatest ja 4 protsenti omavalitsuse ametnikest.

"Siin küll kuri karjas, kui need kaks hoiakut kokku langevad - kui otsustajad ise usuvad, et siin on madal aususe lävi ja ka ühiskond laiemalt seda mõtleb. Me võime arutada, mis juhtumid need on. Igal juhul on siin vaja rohkem läbipaistvust ja selgeid sõnumeid, et selline käitumine pole aktsepteeritav ja pälvib karistuse," rääkis Reinsalu.

Kolme sihtrühma korruptsiooniuuringut on korraldatud sarnase metoodikaga 2004. aastast saadik ning esmaspäeval avaldatu on neljas uuring. Uuringus küsitletakse eraldi 500 Eesti elanikku, 500 ettevõtjat ja 1037 avaliku sektori töötajat ehk ametnikku ja poliitikut. Sihtrühmadelt küsitakse võimalikult sarnaseid küsimusi, et rühmi saaks võrrelda. Samas seab erinev küsitlustehnika - elanike küsitletakse näost-näkku, ettevõtjaid telefonitsi ning avaliku sektorit veebi teel - võrdlusele teatud piirangud, tunnistab uuringufirma.

Allikas: BNSJRC ehk Join Research Centre töötab küll Euroopa Komisjoni jaoks, kuid pakub ka võimalusi rahvusvahelisteks projektideks, pöörates viimasel ajal tähelepanu Põhja-Euroopale ja noortele teadlastele.

Virtuaaltuur: ERR Novaator Itaalias 2000 töötajaga teaduslinnakus

Põhja-Itaalias Ispras asuv teaduslinnak on kui riik riigis: ranged turvanõuded piiravad ligi 2000 töötajaga keskusele ligipääsu. Itaalias asub JRC ehk Joint Research Centre'i vanim osa, milles töötavad teadlased uurivad Euroopa Liidu jaoks olulisi teemasid lagunevast tuumareaktorist autode heitgaaside, meekoostise ja küberkaitseni.

uudised
Peaminister Jüri Ratas Euroopa Ülemkogul.

ERR Brüsselis: Euroopa juhid ootavad Suurbritannialt tagatisi

Reedel kohtunud Euroopa juhid leidsid, et Brexiti kõnelustes saab parimal juhul jõuda kokkuleppele detsembriks, kuid selleks on vaja Suurbritannial leppida esmalt kokku rahaliste kohustuste osas. Neljapäevasel õhtusöögil oli arutlusel liitumiskõneluste peatamine Türgiga, kuid inimõiguste rikkumistest hoolimata pole selleks riigipeade seas piisavat üksmeelt.

Isiklik ruum

Lift ja kinganinad – kogu tõde personaalsest ruumist

Sõnuseletamatu ebamugavustunne, tahe põgeneda kaugele-kaugele, ehk isegi soov virutada sinust kümne sentimeetri kaugusel seisvale inimesele vastu vahtimist – meid ümbritseva nähtamatu mulli sisse tungimine võib viia meeleheitlike mõteteni! Tehku seda liftis eelmise päeva pohmaka järele lehkav turjakas hiiglane või õhtusel kokteilipeol ühe klaasi liiga palju võtnud modell. Kuid mis meid oma liigikaaslaste läheduse juures ikkagi nii palju heidutab?

ela kaasa eksperimendile!
Intervjuu rambivalguses.

Teaduskommunikatsioon: kaheksa soovitust alustavale teadlasele

Kaasaegse teadlase rolliks ja kohustuseks on lisaks teaduse tegemisele ka teadmiste levitamine, õppetöö läbiviimine ja ühiskondlikus debatis osalemine. Avalikkuse ootused ülikoolidele ja akadeemilistele töötajatele on kõrged. Kuidas ikkagi suhelda meediaga nii, et ajakirjaniku poolt avaldatud teaduslugu oleks huvipakkuv, korrektne ja ka teadlane lahkuks koostööst rahuloleva osapoolena?

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: