Maanteeamet püüab leida ühistranspordi korraldamiseks sobivat mudelit ({{commentsTotal}})

Suletavatelt maavalitsustelt ülesanded üle võttev maanteeamet koondaks maakondade bussiliinide üle otsustamise praegu juba tegutsevasse nelja ühistranspordikeskusse, üle Eesti suhtutakse sellesse aga erinevalt. Valgamaa juhtide arvates on maakondliku valikute tegemise võimaluse alleshoidmine reisijate huvides.

Kui seni korraldab Valgamaa ühistransporti üks maavalitsuse töötaja, siis juba selle aasta viimasest kvartalist peaks seda tegema ühistranspordikeskused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maanteeameti hinnangul võiks kogu Lõuna-Eesti liituda Jõgeva ühistranspordikeskusega. Valgamaal aga soovitakse moodustada oma keskus, et liinivõrgu üle otsustamine jääks kohapeale alles.

"Leiame, et meil on olemas kompetents. Maavalitsuses on korraldatud maakonnaliine, Valga linnas on linnatransport, vallad korraldavad koolibussiringe, Otepääl on vallasisene liin. Lisaks on Otepääl ka juba kolmandat aastat tasuta ühistransport," selgitas Otepää vallavanem Kalev Laul.

Teisipäeval Viljandimaa omavalitsusjuhtidega kohtunud maanteeameti juhtivekspert Mika Männik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et arvamused üle Eesti on erinevad ja sobivat mudelit alles otsitakse. Samas on Valgas võrdlus Järvamaaga, kus loodud keskus on bussliikluse korraldamise Valgamaaga võrreldes muutnud oluliselt kallimaks.

"Ma arvan, et kui hakkame rahast rääkima, siis omavalitsuste innukus sel teemal võib kahaneda. Ühistransport on täna nende eest ju tasuta ära organiseeritud. Nemad pole pidanud selle eest raha maksma. Aga kui tuleb keskus, siis tuleb hakata sinna ju ka raha sisse panema," arvas Valga maavalitsuse arenguosakonna juhataja Ivar Unt.

Omavalitsuste ühinemine tähendab ka seda, et osa seniseid maakonnaliine muutub vallasisesteks liinideks.

Valgas on suur osa linnabusside rahast saadud kohalikust eelarvest. Pole aga selge, kas loodav Valga suurvald maksab kinni mugava ja sagedase ühenduse Võrumaa piirini välja.

Maanteeamet lubab, et kõigi seniste liinide riiklik dotatsioon jätkub. Plaanitakse, et sõitmine maakonnaliinidel on järgmisest aastast tasuta.

"Rahakoti paksus määrab ka tingimused ja midagi praegu välja öelda on ennatlik. Kui antakse liinide ülalpidamise võimalus, siis nad ka sõidavad, kuid kindlasti mitte niimoodi, et Harglast tuleb üks inimene õhtul kinno," rääkis Valga aselinnapea Enno Kase.

Valgamaal tuleb arvestada ka hajaasustusega. "Tõenäoliselt liigub ühistranspordi korraldamine selle suunas, et hakata järjest rohkem kasutama nõudeliine. Teatud juhtudel võib-olla ongi odavam saata inimesele järgi takso, kui hoida käigus bussiliine," ütles Kalev Laul.

Tõenäoliselt saavad tulevikus koolibussidega sõita kõik soovijad ning maakonnaliinid peatuvad ka linnaliinide peatustes. Pole ka selgust, kas tulevikus on nii, et maakonna sees on töölesõit tasuta, aga maakonnast välja või linnasisestes bussides tuleb osta endiselt pilet.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema