Ökonomist: selle aasta majanduskasv kiireneb tänu investeeringutele ja eesistumisele ({{commentsTotal}})

Eesti Panga prognoosi kohaselt kasvab tänavu majandus 2,5 protsenti ehk kiiremini kui möödunud aastal. See tuleneb Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja sõnul avaliku sektori kulutuste kasvust.

Statistikaameti teatel kasvas majandus möödunud aasta neljandas kvartalis 2,7 protsenti, mis on viimase kahe aasta suurim kasvunumber.

"Neljanda kvartali majanduskasv oli kiire võrreldes sellega, mida ootasime prognoosi tegemise ajal, aga kui võrrelda seda lühiajaliste andmetega, mis on viimaste kuude jooksul Eesti majanduse kohta tulnud, siis oli see üsna oodatav," rääkis Kaspar Oja "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Ta selgitas, et prognoositust tugevama kasvu põhjus on see, et tööstustoodangu numbrid on olnud küllalt head.

"Palju on räägitud põlevkivisektorist, mis on paranenud võrreldes esimese poolaastaga, kui see oli üks peamisi majanduse allapoole tõmbajaid. Aga tegelikult on tööstussektor olnud üldiselt neljandas kvartalis küllaltki tugev. Samamoodi võib öelda tegelikult ka suurema osa teiste tegevusalade kohta," lisas Oja.

Kogu eelmise aasta kokkuvõttes kujunes majanduskasvuks 1,6 protsenti. Kuna viimases kvartalis oli kasv üle ootuste hea, kujunes ka kogu aasta kasv oodatust veidi suuremaks. Seejuures ületas SKT väärtus püsivhindades mullu esmakordselt kriisieelse, 2007. aasta taseme.

"Selle 1,6 protsendi juures tuleb arvestada, et esimene poolaasta oli küllaltki nõrk just energiasektori, põlevkivisektori tõttu. Tegelikult ka tõmbas kolmandas kvartalis põllumajandussektor väga palju alla," tõdes Oja.

Käesoleva aasta majanduskasv kujuneb Keskpanga prognoosi kohaselt kiiremaks kui mullu ehk 2,5 protsenti.

Oja selgitas, et sellise prognoosi taga on osaliselt avaliku sektori kulutuste kasv, mis tuleneb investeeringutest ja ka Eesti Euroopa Liidu eesistumisest. "Tasapisi, kui väliskeskkond tugevneb, siis hakkavad tugevnema ilmselt ka ettevõtete investeeringud," lisas ta.

Viimasel ajal on majanduskasvu numbreid tagantjärele aga pidevalt korrigeeritud ja just allapoole. Oja ütles, et Keskpank avaldab järgmise prognoosi juunis ning statistika osas võib üllatusi selleks ajaks veel tulla.

"Aga praegu võib tõesti nii öelda, et selleks aastaks prognoositav majanduskasv on isegi juba aeglasem kui möödunud aasta neljanda kvartali kasv. Nii et selliseid ümbervaatamisi võib ilmselt ikka tulla," sõnas ta.

Toimetaja: Merili NaelJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema