Trump lubas kongressile peetud kõnes reforme, NATO toetamist ja ISIS-e hävitamist ({{commentsTotal}})

{{1488337670000 | amCalendar}}

USA president Donald Trump lubas teisipäeval esimeses kongressile peetud kõnes maksu- ja tervishoiureforme ning rääkis sisserände- ja välispoliitikast, NATO-st, Mehhiko piirile rajatavast müürist ja sunniitliku äärmusrühmituse ISIS hävitamisest.

Trump avas kongressile peetud kõne mõistes hukka rünnakud juudi kogukondadele ja tulistamise Kansases.

"Viimased ähvardused juudi kogukonna vastu ja vandalism juudi kalmistutel, aga ka eelmisel nädalal aset leidnud tulistamine Kansas Citys, meenutavad meile, et kugi me võime ameeriklastena olla poliitilistelt vaadetelt erinevad, siis seisame ühtsena mõistes hukka viha ja kurjuse kõigis selle vormides," alustas Trump.

USA president võttis järgmiseks sõna julgeoleku teemadel ja lubas rakendada jõulisi meetmeid kaitsmaks riiki islamiterrorismi eest.

Trumpi sõnul on tema administratsioon juba üritanud tõhustada Ühendriikidesse lubatavate inimeste sõelumist ja tulevikus kavatsetakse astuda veelgi otsustavamaid samme kodanike turvalisuse tagamiseks ja inimeste eemalhoidmiseks, kes soovivad ameeriklastele halba.

Rääkides sunniitlikust äärmusrühmitusest ISIS lubas Trump kaasata kõik liitlased nende hävitamiseks. "Me töötame koos oma liitlastega, sealhulgas oma sõprade ja liitlastega islamimaailmas, et pühkida see alatu vaenlane meie planeedilt," sõnas Trump.

Presidendi hinnangul on pühasõdalaste rühmitus "metslastest koosnev kuritegelik võrgustik", kes tapavad kristlasi ja moslemeid ning mehi, naisi ja lapsi hoolimata nende usust või väärtustest.

NATO partnerite suhtumine kohustustesse on paranenud

USA riigipea kinnitas veelkord, et USA seisab jõuliselt NATO eest, kuid selle liikmesriigid peavad täitma oma kohustusi selle rahastamisega seoses. Trumpi hinnangul on selles osas juba toimunud märkimisväärseid edusamme.

"Raha lausa voolab sisse," rõõmustas president.

"Minu töö ei ole esindada maailma. Minu töö on esindada Ameerika Ühendriike. Me toetame jõuliselt NATO-t, kuid meie koostööpartnerid peavad täitma oma rahalisi kohustusi. Ühtlasi ootame oma liitlastelt ka otsest ja tähendust omava rolli võtmist nii strateegilistes ja ka sõjalistes operatsioonides. Ja ausalt öeldes on nad pärast nendel teemadel peetud otsekoheseid ja ausaid kõnelusi just seda tegema hakanud," rääkis Trump.

Taristu korda

Riigipea lubas leida taristuinvesteeringuteks triljoni dollari ulatuses avalikku ja erarahastust.

"Kavatsen küsida kongressilt heakskiitu eelnõule, millega leitakse Ühendriikide taristusse investeerimiseks triljon dollarit era- ja avalikku kapitali ja luuakse miljoneid uusi töökohti," ütles Trump.

President ei avaldanud üksikasju sellest, millele täpselt raha kulutatakse.

Trumpi väitel kulutasid Ühendriigid Lähis-Idas kuus triljonit dollarit, kuid ei öelnud milleks ega mis perioodil. Selle rahaga oleks saanud riigi üles ehitada vähemalt kaks korda, ütles ta.

Uuendused maksudes ja tervishoius

Trump lubas järgmiseks ajaloolisi uuendusi USA maksusüsteemis.

"Meie majandusmeeskond valmistab ette ajaloolist maksureformi, mis kärbib ettevõtete makse, et nad oleksid konkurentsivõimelised kõikjal maailmas," seletas Trump. Ta lubas ühtlasi suuri maksusoodustusi keskklassile.

Trump soovitas kongressil loobuda endise presidendi Barack Obama tervishoiualastest uuendustest.

USA president avaldas ühtlasi arvamust, et sisserändepoliitika karmistamine aitaks märkimisväärselt ameeriklaste töötust vähendada.

Mehhiko müüri ehitus algab

Trump võttis jutuks ka Mehhiko piirile kavandatava müüri, mille ehitamine algab tema sõnul veel lähiajal.

"Jõustades lõpuks oma migratsiooniseadused tõstame ameeriklaste sissetulekut, aitame töötuid ja säästame miljardeid dollareid. Ühtlasi muudame oma riigi turvalisemaks kõikidele selle elanikele," rääkis riigipea.

Trump lubas veelgi tõhustada võitlust kuritegevuse ja uimastitega.

"Minu töö ei ole esindada maailma. Minu töö on esindada Ameerika Ühendriike. Ameerika võib saada uuesti suureks vaid siis, kui asetab oma kodanikud esikohale. Ameerika on tugev. Ameerika on uhke. Ameerika on vaba," rääkis Trump.

Kõne tervikteksti saab lugeda siit.

Allikas: AFP-BNSLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema