Korb: eelarves pole sundüürnikele kahjude hüvitamiseks raha ette nähtud ({{commentsTotal}})

{{1488367025000 | amCalendar}}

Riigihaldusminister Mihhail Korb Keskerakonnast ütles erakonnakaaslase Heimar Lengi idee kohta hüvitada omandireformi käigus kannatanud sundüürnike kannatused, et riigieelarves ei ole selleks raha ette nähtud ning erakonnas ei ole Lengi ideed arutatud.

Rahandusministeeriumis on riigihaldusminister Mihhail Korbi eestvedamisel moodustatud komisjon, mis hakkab omandireformi tõttu tekkinud probleeme uurima. Kahjude hüvitamise osas ei ole mingeid kokkuleppeid tehtud.

"Selgelt täna selliseid summasid või sellist raha ei ole eelarves ette nähtud," ütles Korb ERRi raadiouudistele.

"Sundüürnike olukord oli mingil määral ka erinevalt lahendatud - keegi sai korteri linna käest, kui räägime Tallinna linnast, keegi sai kolimistoetuse. Selle suuruse üle võib vaielda, aga küsimus ongi, et analüüsida võimalusi ja tekitatud kahju ning välja selgitada vajadus ja teha vastava komisjoni ettepanekud valitsusele ja siis valitsus langetab need otsused," selgitas ta loodava komisjoni tööd.

Keskerakond Lengi ideid tema kinnitusel arutanud pole. "Mina kuulen seda teie käest esimest korda," lausus minister ja märkis, et ilmselt on see Lengi nägemus olukorrast.

Ka selle kohta, kas peaminister või president peaks vabandust paluma, ei olnud Korbil veel selget arvamust.

"Ma veelkord ütlen, et täna on valitsuse ettepanekul moodustatud komisjon ja kui komisjon leiab, et üks tegevus, mida valitsus peab tegema, on vabandust paluma, siis see ettepanek esitatakse valitsusele," sõnas riigihaldusminister.

Algatuseks analüüsib komisjon tema sõnul hetkeolukorda ja selgitab välja, kui palju on lahendamata probleeme ning millised tagajärjed on omandireform tekitanud ühiskonnale. Alles seejärel saab rääkida konkreetsetest sammudest. Kõik Lengi tehtud või tehtavad ettepanekud võetakse Korbi kinnitusel komisjonis arutlusele ja kujundatakse arvamus. Vajadusel peetakse sel teemal vaidlust ka Keskerakonna-siseselt.

Komisjon alustab tegevust märtsi jooksul ja komisjoni ettepanekud peaksid valitsuse ette jõudma enne sügisesi kohalike omavalitsuste volikogude valimisi.

Reinsalu: uurimist väärib, kuidas omavalitsused nõukogude sõjaväevara maha parseldasid

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on vaja viimasena õhku jäänud omandireformi sõlmküsimused läbi vaadata.

Ta märkis, et loodud komisjonis võib arutada omandireformi ulatuse, perspektiivi ja sotsiaalsete mõjude üle, aga käsitleda tuleks ka nõukogude liidu sõjaväevara küsimust.

"Siin on üks asi, mis mulle huvi pakub, ja see on see, kuidas suutsid mitmed omavalitsused kiiresti parseldada maha nõukogude liidu sõjaväevara, mida oli väga palju ja mida oleks tegelikult võinud ära kasutada õigusjärgsete omanike kinnisvaras olevate elanike probleemi lahendamiseks. Seda omal ajal ei tehtud, aga see on juba ajaloolises perspektiivis asi, mida kindlasti on mõistlik vaadelda," lausus Reinsalu.

Heimar Lenk ütles teisipäeval, et omandireform on samasugune kuritegu rahva vastu nagu küüditamised. Tema hinnangul peab riik hüvitama omandireformi käigus kannatanud sundüürnikele nende kaotused nii rahaliselt kui moraalselt ning peaminister või president peaks sundüürnikelt ülekohtu eest vabandust paluma.
Kui kannatuste hüvitamiseks raha ei ole, peaks raha leida Euroopa Liidust, arvab Lenk.

Omandireformi ajal nii riigikogu kui valitsuskabineti liige olnud majandusteadlane Heido Vitsur ütles nende ideede kohta, et loomulikult tehti omandireformi käigus vigu, kuid möödunut ei saa muuta ja ratsionaalset lahendust leida pole võimalik, küll aga tekitaks katse sundüürnike kahjusid kindlaks teha ja hüvitada ühiskonnas juurde vihkamist ja paksu verd.

Toimetaja: Karin Koppel



Lõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema