"Pealtnägija": Rootsis lapseröövliks tunnistatud mees liigub Eestis lapsega vabalt ringi ({{commentsTotal}})

Soomes elav naine süüdistab Eesti võime tagaotsitava lapseröövli varjamises ja aitamises. Tüli keskmes on tema viieaastane tütar, keda ema pole näinud juba üheksa kuud. Draama hargneb kolme riigi – Eesti, Soome ja Rootsi – vahel ning kolmes riigis saadakse asjast pisut erinevalt aru.

Rootsis lapseröövliks tunnistatud eesti mees Leevi liigub lapsega vabalt Eestis ringi ja suhtleb siin ametnikega, kes teda aitavad, vahendab "Pealtnägija".

Ema Svetlana süüdistab ametnikke otse lapseröövli varjamises. Ehkki nii isa kui ema on eestlased, siis probleemi tuum on, et draama hargneb mitte kahes vaid koguni kolmes riigis - Soomes, Eestis ja Rootsis - ning igas riigis suhtutakse asja pisut erinevalt. Eesti ametnikud ütlevad, et kuna Rootsi kohtuotsus pole siin tunnustatud, siis ei pea nad mehele takistusi tegema, veel enam kinni pidama.

Soome ja Rootsi võimude kinnitusel tegelevad nad Leevi ja lapse taga otsimisega. Sveta käib ka Eesti politseis ja sotsiaalkindlustusametis, mis tegeleb rahvusvaheliste juhtumitega. Siin selgub, et mees, keda Rootsis taga otsitakse, on Eestis ja siinsed sotsiaalametnikud on temaga kontaktis.

Sotsiaalamet ei kommenteeri asja kaamera ees, sest nende sõnul on juriidiliselt tegu teise riigi juhtumiga, kuid kinnitab, et on Leeviga kontaktis olnud ja lapse heaolus veendunud. Samas eitavad nad kategooriliselt tüli ühe poole soosimist ja on enda sõnul võrdselt nõustanud nii Leevit kui Svetlanat. Et Rootsi kohtuotsus pole Eestis jõustatud, pole neil kohustust Leevile mingeid takistusi teha, veel enam teda kinni pidada.

Eesti justiitsministeeriumi teatel on käimas Haagi konventsiooni täiendamine, et ühes riigis tehtud tagastamisotsus muutuks automaatselt täidetavaks igas Euroopa Liidu liikmesriigis, aga see võtab veel aastaid. Viimane seis ongi, et Rootsis ja Soomes tegeletakse lapse tagastamisega, mida isa püüab siiski veel kohtus takistada.Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.