Lepassaar: juba täna on osad EL-i riigid üksteisega rohkem lõimunud kui teised ({{commentsTotal}})

Ühe Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri esitatud tulevikustsenaariumi kohaselt hakkaksid liikmesriigid moodustama koalitsioone neile olulistes küsimustes. Euroopa Komisjoni voliniku Andrus Ansipi kabinetiülema Juhan Lepassaare sõnul on juba praegu osad riigid üksteisega rohkem lõimunud kui teised.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker esitles kolmapäeval viit võimalikku teed Euroopa Liidu eksistentsiaalse kriisi lahendamiseks. Euroopa tulevikku käsitlevas nn valges raamatus esitatud tulevikustsenaariumid tulevad arutusele Euroopa Liidu tippkohtumisel märtsi lõpus Roomas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti jaoks ei pruugi valges raamatus toodud stsenaarium, mille käivitumist kõige tõenäolisemaks peetakse, aga sugugi helget ning rahulikku tulevikku tähendada. Tegu on kolmanda raamatus kirjeldatud stsenaariumiga ehk sellega, et üldiselt jätkab Euroopa Liit samas vaimus, liikmesriigid aga hakkavad omavahel moodustama väiksemaid liite ning koalitsioone neile olulistes küsimustes.

Juhan Lepassaar selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et ükski Junckeri pakutud arengustsenaariumitest ei ole mustvalge. Ta lisas, et tegelikult on juba täna osad riigid üksteisega rohkem lõimunud ja teised vähem.

"Me näeme ka täna, et on Euroopas riike, kes kasutavad eurot, mõni on Schengenis, mõni ei ole," tõi ta näiteks.

"See, kui tihedalt riigid tulevikus tahavad koostööd teha ühes või teises küsimuses, sõltub eelkõige riikidest endast," märkis Lepassaar.

Tema sõnul kinnitas ka Juncker arengustsenaariumite esitlemisel, et võimalikud riikide klubid või grupid ei ole eksklusiivsed. "See sõltub väga paljudest asjaoludest, kas riigid ise tahavad nende klubidega liituda või mitte. Ja see on ainult üks arengustsenaariumitest, mitte kindlasti lõplik visioon Euroopast. Lõpliku visiooni peavad liikmesriigid koos rahvusparlamentide ja kogu ühiskonnaga kokku leppima varem või hiljem," rääkis Lepassaar.

"Mida president ütleb, on see, et me ei saa lihtsalt paigal tammuda, vaid me peame tegelema sellega, et Euroopat arendada, et Euroopa saaks aidata inimestel oma vabadusi ja innovatsiooni ja loomingut edendada," lisas ta.

Valge raamatu esitamine on Lepassaare sõnul eelkõige Junckeri panus debati alustamisse. "Kindlasti need küsimused, mida Komisjon on oma paberis tõstatanud, võiksid raamistada debatti, mis nüüd algab," sõnas ta.

Valge raamatu esimese stsenaariumi kohaselt jätkab Euroopa Liit samuti kui seni, teine stsenaarium näeb ette tagasipöördumist Euroopa Liidu eelkäija ehk ühisturu juurde. Neljanda stsenaariumi kohaselt visatakse ära kõik kõrvalised eesmärgid ning keskendutakse peamisele - mis on Euroopa Liidu jaoks peamine, see tuleb eelnevalt kokku leppida. Viies stsenaarium aga näeb ette, et liikmesriigid otsustavad senisest palju rohkem koos tegutseda ning ka rohkem võimu Brüsselile loovutada. Eriti realistlikuks seda ei peeta.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema