IRL, SDE ja Vabaerakond Lengi omandireformi hüvitamise ideed ei toeta ({{commentsTotal}})

IRL-i fraktsiooni liige Urmas Reinsalu ütles, et omandoreformi on inimsusevastaste kuritegudega võrrelda kohatu. Vabaerakondlase Jüri Adamsi sõnul toetas omandireformi enamus toonastest poliitilistest jõududest. Sotsiaaldemokraat Ivari Padar rahalist hüvitamist võimalikuks ei pea. Samuti ei ole veel selge, kas tegemist on Keskerakonna või Heimar Lengi isiklike seisukohtadega.

Heimar Lenk on sundüürnike küsimustega tegelenud rohkem kui veerand sajandit. 90-ndate aastate lõpus nõudsid sundüürnikud korduvalt Toompea lossi ees toimunud meeleavaldustel omandireformi kahjude kompenseerimist ja sundüürnikele majade ehitamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lenk võrdles omandireformi Stalini küüditamistega. Lengi sõnul peaks riik nüüd kompenseerima omandireformi käigus kannatanud inimestele nende kulud.

"Tuhanded ja tuhanded tõsteti sõna otses mõttes nende endistest kodudest välja ja olid juhused, kui otse tänavale. Ja need pered pidid siis ostma endale kehtiva turuhinnaga uue korteri," selgitas Lenk.

Lisaks kompensatsioonile tuleks Lengi hinnangul ka presidendil või peaministril sundüürnike ees vabandada sest seda pole valitusjuhid siiani teinud.

Üks, kes omandireformi kahjude hüvitamisega tegelevasse komisjoni kuuluma hakkab on IRL-i ridadesse kuuluv justiitsminister Urmas Reinsalu, kes hindab vara küsimuse tõstatamist poliitilise avaldusena.

"Aga ka nende avalduste puhul ei tohi kõrvale kalduda õigusriigi põhimõtetest ja kindlasti on kohatu omandireformi võrrelda ükskõik millise inimsusvatase kuriteoga, mis on Eesti rahvale osaks saanud. Vastupidi- omandireformi eesmärk oli taastada õigusriiki," kommenteeris Reinsalu.

Opositsioonilise Vabaerakonna fraktsiooni liige Jüri Adams meenutab, et omandireformi toetas enamus poliitilistest jõududest.

"Küsimus saab olla ainult üksikinimestes, kellega juhtus midagi sellist erakordset. See vajab kompenseerimist. Aga see tähendab seda, et need tuleksid siis kas üksikotsustena võik üksik-kohtukaasustena," arvas Adams.

Sotsiaaldemokraat Ivari Padar ütleb, et koalitsioon pole sundüürnikele kompensatsiooni maksmist arutanud. Summat teada pole, kuid on räägitud kolmetoalise korteri hinna maksmisest. Padar ei pea seda võimalikuks.

"Kaks miljardit eurot on tänasel juhul suurusjärk raha, mis on võib olla veidi väiksem sellest, mis on iga-aastane pensioni väljamakse ja iga-aastane tervisekindlustus kokku," viitas Padar.

Padar ütles, et ta pole aru saanud, kas tegu on erakonna seisukohaga või paari riigikogu liikme algatusega.

Keskerkonna esimees, peaminister Jüri Ratas ei leidnud täna aega, et "Aktuaalsele kaamerale" sundüürnikele kompensatsiooni maksmist kommenteerida.

Heimar Lenk meenutab, et tegu on Keskerakonna kauaaegse valimislubadusega.

"Alates 90-ndate aastate algusest oli oli igas platvormis sees kindel lubadus, et kui meie tuleme võimule siis meie heastame omandireformi ülekohtu rahvale," märkis Lenk.

Lengi erakonnakaaslane, riigihalduse minister Mihhail Korb ütles kolmapäeval ERR-ile, et riigieelarves ei ole selleks raha ette nähtud ning erakonnas ei ole Lengi ideed arutatud.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema