Reformierakond näeb kohalikel valimistel keele- ja kodakondsusküsimust ({{commentsTotal}})

{{1488548011000 | amCalendar}}

Reformierakonna esimees Hanno Pevkur ja volikogu esimees Kristen Michal kinnitasid enne reedel toimunud erakonna volikogu, et Keskerakonna eestvedamisel on kujunenud kohalike valimiste põhiteemaks keele- ja kodakondsusküsimused.

"Kuigi ise tahaks rääkida avatud linnavalitsemisest, siis paratamatult riigi peateemad, keele- ja kodakondsusküsimused tulevad varjutama Tallinna valimisi," ütles Hanno Pevkur ERR-ile.

"Tundub, et meie oponendid ja tänane valitsus tahavad sellest teha peateema, kus arutatakse halli passi inimestele tasuta kodakondsuse jagamist ja samamoodi eesti keele õpetamise lõpetamist venekeelsetes koolides. Need on need teemad, millega meie ei saa nõustuda," lisas ta.

Kristen Michal märkis, et Keskerakond on juba alustanud aktiivset venekeelse valijaskonna häälte püüdmist. "Kodakondsuse nullvariant on näiteks lauale pandud. See ei ole seal juhuslikult, see sõnum on ju see, et me sellega ei kiirusta, aga me hakkame sellega tegelema. See tähendab seda, et need Eesti inimesed,olenemata rahvusest, kes on eesti keele ära õppinud, on endale põhiseaduse selgeks teinud, on Eestile lojaalsed, et see pingutus ei ole midagi väärt. Teine mäng, mis käib, on mäng venekeelsetes koolides eestikeelse haridusega, kus öeldakse, et võib-olla tehakse järeleandmisi. See on täpselt samale elektoraadile suunatud. Nii, et kui te küsite, kas neil on võimalik need hääled kätte saada, mis on olnud Edgar Savisaare taga varem, siis üsna agressiivne mäng selle nimel on juba täna alanud," kommenteeris Michal.

Pevkur: Lasnamäel ei ole vahet, kas kandideerib Edgar Savisaar või Erki Savisaar

Seda, keda Reformierakond Lasnamäel kandidaadina välja paneb, otsustab Tallinna piirkond aprillis. Keskerakonna Lasnamäe piirkonna kandidaatidest rääkides ütles Pevkur, et see on üsna loogiline valik. "Kui vaadata Keskerakonna flirtimist vene häältega, siis on ju selge, et nad Lasnamäel panevad välja vene juurtega inimese, Mihhail Kõlvarti. Ja teise nimena ma olen kuulnud Erki Savisaart - see on loogiline valik, et Savisaare nimi oleks Lasnamäel esindatud," kommenteeris Reformierakonna esimees.

Kui Edgar Savisaar Tallinnas valimistel kaasa ei löö, siis see Pevkuri sõnul Reformierakonna jaoks suurt vahet ei too. "Mulle tundub, et Lasnamäel ei ole väga vahet, kas on Erki Savisaar või Edgar Savisaar. Savisaare nimi on see, mis seda kuvandit seal loob," ütles Pevkur.

Michal lisas, et valimisedu Tallinnas ei sõltu vaid ühest inimesest. "Valimiste võti Tallinnas on ikkagi see, et sul on kaheksa linnaosa, kõikides linnaosades peavad olema tugevad meeskonnad. See ei sõltu ühest linnaosast või ühest inimesest," rääkis ta.

Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaat selgub ametlikult aprillis

Pevkur rääkis, et Tallinna linnapeakandidaadi otsustab aprillis koguneb Tallinna piirkonna üldkogu. Seni on oma valmisolekust Tallinna linnapeaks kandideerida teatanud Kristen Michal. Seda, kas lisaks Michalile võib veel kandidaate juurde tulla, otsustavad Pevkuri sõnul Tallinna piirkonna liikmed.

Pevkur märkis, et kui Michal soovib Tallinna linnapeaks kandideerida, siis on kogu meeskonna toetus tal olemas.

Pevkuri sõnul kandideerib ta ka ise Tallinnas, kas Nõmmel või Mustamäel. "Samamoodi on europarlamendist nii Kaja Kallas kui ka Urmas Paet lubanud tulla valimistele oma toetust pakkuma," märkis Pevkur.

Siim Kallas kaalub valimistel osalemist

Küsimusele, kas Siim Kallas valimistel osaleb vastas Pevkur, et ta ei välista seda. "Me oleme seda arutanud, ta ei ole seda välistanud, ta teeb oma otsuse loodetavasti lähinädalatel, lähikuudel," sõnas Pevkur.

"Tema Viimsi elanikuna oleks väga hea kandidaat ka Viimsi inimestele ja kui tal on valmisolekut, jaksu ja tahtmist kohalikus elus kaasa lüüa, siis miks mitte. Viimsi elanikuna oleks väga loogilline, et ta ka Viimsis kandideerib," rääkis Pevkur.

Kohalikel valimistel ka mujal Eestis kandideerib Pevkuri sõnul valdav enamus riigikogu liikmetest.

Erakonna peasekretär Tõnis Kõiv andis volikogul ülevaate ettevalmistustest sügisesteks kohalikeks valimisteks ning ütles, et praeguse seisuga on Reformierakonnal koos oma valimisnimekirjad ligi 80 protsendis omavalitsustes.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.Steve Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkujaks.
Bannon ei pruugi jääda viimaseks Valgest Majast lahkuma sunnituks

Viimastel kuudel on ametist lahkunud mitu Valge Maja ametnikku ning peastrateeg Steve Bannon ei pruugi nende seas viimaseks jääda. USA meedia hinnangul on vangerdused samm traditsioonilisema Valge Maja poole.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.