ERR Helsingis: Soomes ei tea veel keegi, kui palju kaupa Rail Balticule võiks liikuda ({{commentsTotal}})

Kuigi Eestis armastatakse tihtipeale põhjendada Rail Balticu tasuvust Soomest Euroopasse suunduvate kauba- ja reisijatevoogudega, pole nende kohta tegelikult mingeid tõestatud andmeid. Soomes püütakse neid nüüd leida.

Hiljuti teatati Soomes, et kaheksa uuringufirmat hakkab tegelema Helsingi ja Tallinna vahelise tunneli tasuvus- ja maksumusuuringutega. Samal ajal ei oska aga keegi öelda, kas ja kui palju Soome ja muu Euroopa vahelisest kauba- ning reisijateveost tulevasele Rail Balticule üle kolida võiks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üks võimalik teenäitaja on logistikaprofessor Olli-Pekka Hilmola kogutud statistika, mis osutab, et Soome ja Eesti vahet liikuvate konteinerite ja raskeveokite hulk on 15 aastaga neljakordistunud ning möödus mullu Soome ja Rootsi vahelisest vastavast näitajast. Samas tunnistavad kaks transpordivaldkonna tippasjatundjat oma teadmatust.

"Vedude mahu hindamine on keeruline, sest tegemist on uue väilaga, millel pole hetkel üldse liiklust," ütles Soome Transpordiameti endine juht Juhani Tervala.

"Selle kohta pole mingeid uuringuid ega prognoose ning keegi ei saa midagi lubada ega garanteerida. Enamiku Soome ekspordi- ja impordivedude jaoks kasutatakse kindlasti ka edaspidi odavat meretransporti. Aga Rail Baltic oleks valmides üks alternatiiv üsna suurele ja loodetavasti kasvavale Ida- ja Kesk-Euroopa turule jõudmiseks," kommenteeris Soome transpordiministeeriumi liiklusväilade spetsialist Lassi Hilska.

Nii Tervala kui ka Hilska rõhutasid, et Rail Baltic on siiski äärmiselt oluline taristuprojekt, mille valmimine on ennekõike Euroopaga kehvasti ühendatud Eesti huvides.

Hilska sõnul on ettevõtmine Eestile ka rahaliselt tulus, sest 80 protsenti Rail Balticust maksab kinni Euroopa Liit ja ülejäänud osa eest luuakse Eestisse tööd. Murekoht on Soome jaoks aga projekti venimine.

"Mida rohkem aega kulub, seda kallimaks projekt läheb. Ja kuna Soome on Euroopa Liidu netomaksja, siis me muidugi tahaks, et Rail Balticu eelarve jääks plaanitud suurusjärku," märkis Hilska.

Mis aga puutub Helsingi ja Tallinna vahelisse tunnelisse, siis selle toetuseks on esinetud küll entusiastlike sõnavõttudega, kuid nn ametliku Soome jaoks on see projekt alles väga algusjärgus.

"Mul ei ole selle suhtes mingit muud seisukohta kui see, et ma tahaks kõigepealt teada, kui palju see maksma läheb," ütles Hilska.

Helsingi raudteejaamast kolme kilomeetri kaugusel asuv Pasila on koht, kust võib-olla hakkab tulevikus maa alla sukelduma Helsingi ja Tallinna vahel käiv rong.

Esimese sõidu sellega võib aga ka kõige optimistlikumate plaanide kohaselt teha alles paarikümne aasta pärast.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema