Trump süüdistab Obamat pealtkuulamise korraldamises ja soovib uurimist ({{commentsTotal}})

Donald Trump ja Barack Obama Valges Majas.
Donald Trump ja Barack Obama Valges Majas. Autor/allikas: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix
{{1488630450000 | amCalendar}}

USA president Donald Trump tuli laupäeval välja süüdistusega Barack Obama aadressil, väites, et ta eelkäija lasi mulluse presidendikampaania ajal tema telefone pealt kuulata; pühapäeval kongressil asja uurida palunud Trump ei esitanud ootamatu avaldusega seoses tõendeid.

"Vean kihla, et hea advokaat suudaks vägeva juhtumi teha faktist, et president Obama kuulas pealt minu telefone oktoobris, just vahetult enne valimisi," säutsus Trump Twitteris.

"Kui madalale on president Obama laskunud, et pealt kuulata mu telefone väga püha valimisprotsessi ajal. See on Nixon/Watergate. Vilets (või haige) vennike," jätkas ta teises säutsus.

Trump süüdistas Obamat mitmes säutsus varahommikul, mis on ilmselt osa vastulöögist demokraatidele, kes on viimasel nädalal taas teravalt tõstnud küsimuse alla kontaktid Vene diplomaatide ja mõne Trumpi tippnõuniku vahel, teiste seas justiitsministri Jeff Sessionsiga.

Ärimehest presidendiks tõusnud Trump, kes neljapäeval süüdistas oma poliitilisi vastaseid "täieliku nõiajahi" pidamises, suunas oma laupäevase Twitteri-tiraadi oma otsese eelkäija vastu.

"Kohutav! Just sain teada, et Obama lasi mind pealt kuulata Trump Toweris veidi enne mu võitu. Midagi ei leitud. See on mccarthyism!" kirjutas ta kolmandas säutsus päev pärast nädalavahetuseks oma Florida residentsi sõitmist, kus ta on viimase viie nädala jooksul olnud juba neljal korral.

"Kas on seaduslik ametisoleval presidendil "pealt kuulata" presidendikampaaniat enne valimisi? Varem kohtus tagasi lükatud. UUS MADALPUNKT!" kirjutas Trump Twitteris.

Alates sellest, kui USA luurekogukonnad astusid pretsedenditu sammu ja süüdistasid avalikult Venemaad tegevuses, mille eesmärgiks oli novembrivalimiste tulemusi Trumpi kasuks kallutada, on esile kerkinud ka küsimused, kas mitte keegi Trumpi kampaaniast ei teinud salaja koostööd Moskvaga.

Avalikkuse ette on toodud väiteid, mille kohaselt on rida nõunikke, lisaks Sessionsile ning juba vallandatud rahvusliku julgeoleku nõunikule Michael Flynnile, kohtunud Vene suursaadikuga Washingtonis Sergei Kisljakiga enne Trumpi ametisse asumist.

Trump tõi laupäeval eraldi säutsus esile ka asjaolu, et "seesama Venemaa suursaadik, kes kohtus Sessionsiga, külastas Obama juhitud Valget Maja 22 korral, neist neli korda viimasel aastal".

Obama esindaja: Trumpi süüdistused ei vasta tõele

Eelmise USA presidendi Barack Obama kõneisik ütles, et president Donald Trumpi süüdistused, et Obama lasi Trumpi kõnesid pealt kuulata ei vasta tõele, vahendas CNN.

"Obama administratsiooni põhiline reegel oli, et ükski Valge maja ametnik ei sekku ühessegi justiitsministeeriumi uurimisse," ütles Obama esindaja Kevin Lewis.

"Ei president Obama ega ka keegi teine Valge maja ametnik ei tellinud jälitustegevust ühelegi USA kodanike järele. Kõik muud väited lihtsalt ei vasta tõele," lisas ta.

Uudisteagentuurid teatasid pühapäeval, et Trump palus kongressil uurida, kas Obama kuritarvitas oma täitevvõimu 2016. aasta kampaania ajal.

Valge Maja tegi selle avalduse päev pärast seda, kui Trump oli tõendeid esitamata süüdistanud Twitteris Obamat oma telefonide pealtkuulamises novembris toimunud presidendivalimiste eel.

Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer ütles pühapäevases avalduses, et raportid, mis puudutavad potentsiaalselt poliitiliselt motiveeritud uurimisi vahetult enne 2016. aasta valimisi, on väga murettekitavad.

"President Donald J. Trump taotleb, et osana Venemaa tegevuse uurimisest kasutaksid kongressi luurekomiteed järelvalvevolitusi, et kindlaks teha, kas täitevharu kuritarvitas 2016. aastal oma juurdlusvolitusi," ütles Spiecer.

Trumpi säutsud

Ühtegi tõestusmaterjali Trump ei esitanud, kuid pidas väidetavat teguviisi makartismiks ja tõmbas võrdluse Watergate'i skandaaliga.

Trump andis Obamale hinnangu: "halb (või haige) mees".

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS, ERR"Vehkleja""Vehkleja"
"Vehkleja" jõuab USA kinolevisse

2015. aastal linastunud Eesti-Soome koostööfilm "Vehkleja" jõuab juulist USA kinolevisse.

Gumbet, Tyrgi.Gumbet, Tyrgi.
Türgit ja Kreeka saari raputanud maavärinas hukkus vähemalt kaks inimest

Türgi edelaosa rannikupiirkonda ja lähedalasuvaid Kreeka saari raputas neljapäeval maavärin magnituudiga 6,7, milles jättis elu vähemalt kaks inimest, teatasid kohalikud võimuesindajad ja meedia.

Uuendatud: 14:58 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

FC Flora - FC LevadiaFC Flora - FC Levadia
TÄNA OTSE | A. Le Coq Arenal kohtuvad Levadia ja Trans

Täna algusega kell 19.25 algab ETV2 vahendusel jalgpalli Premium liiga mäng Tallinna Levadia - Narva Trans. Kohtumist kommenteerivad Tarmo Tiisler ja Jan Harend, stuudios on Alvar Tiisler.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Kaustik nimedega.Kaustik nimedega.
"Tegusa Tallinna" koosolekul oli kaustik võimalike nimekirja liikmetega

ERR-i fotograaf sai pildile Urmas Sõõrumaa, Jüri Mõisa ja Mart Luige valimisliidu koosolekul laua peal olnud kaustiku, kuhu oli kirja pandud hulk nimesid.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema