Perevägivalla all kannatajate aitamist pärsib rahapuudus ({{commentsTotal}})

Kuigi president Kersti Kaljulaid kutsus oma aastapäevakõnes üles pöörama suuremat tähelepanu perevägivallaga võitlemisele, ei saa rahanappuse tõttu näiteks pere-vägivalda pealt näinud lapsed Eestis nõustamist. Naiste tugikeskuste töötajate sõnul kannatab seetõttu laste vaimne ja füüsiline tervis ning vägivaldne peremudel hakkab korduma põlvest põlve.

Psühholoog Ülle Kalvik ütles nädalalõpu uudistesaatele "AK.Nädal", et kõige raskem tõendada vaimset vägivalda, mis on kõige hävitavam. "Pidev alandamine, pidev märkuste tegemine," ütles Kalvik.

Ta lisas, et vaimne vägivald on salakaval, see areneb hiilivalt, kuni on ohvri allutanud nii, et ta on segaduses ega mõista, mis tegelikult toimub. Kõige vähem räägitakse seksuaalsest vägivallast, mille all vägivallatseja ohvrid samuti kannatavad.

Naiste tugikeskus aitas ühel vägivalla ohvriks olnud naisele mõista, et ta ei ole vägivaldses suhtes süüdi, nagu mees talle sisendanud oli. Lisaks anti nõu juriidilistes ja muudes küsimustes. Peavarju sai naine sõprade juures. Kel peavarju pole, neile pakub seda tugikeskus.

Riik ootab, et vajadusel tuleb lapsele korraldada psühholoogiline nõustamine või psühhoteraapia. Eesti väiksemates piirkondades ei pruugi neidki spetsialiste olla.

"Teenuse kirjeldusel nii väga viga ei olegi, aga tegelikult vaja oleks lihtsalt rahastust, et seda teenuse kirjeldust ka täita nii nagu see kirjutatud on, sest laste nõustamiseks raha ette nähtud ei ole," ütles Tallinna naiste kriisikodu juhataja Inga Mikiver.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tõdes, et laste psühholoogilise abiga on olukord Eestis üsna keeruline. "Loomulikult panustame sellesse, et oleks lõpuks ka laste psühholoogiline nõustamine ja abi oleks kõikides maakondades kättesaadav, kuid tõsi ta on, et tänase seisuga ta veel igal pool nii ei ole," sõnas minister.

Eelmisel aastal eraldas riik naiste tugikeskustele kokku 725 000 eurot, sel aastal 641 000. Riik ostab teenust hanke korras..

"Minu arvates riigihange, kus valitakse miinimumpakkuja, ei ole küll kooskõlas meie eesmärgiga kliente paremini aidata, sest ka meie lasime ütleme sellest võimalusest 13 000 alla selleks, et võita Harju maakonnas," rääkis Inga Mikiver.

Tallinna naiste kriisikeskus peab varjupaika ning teenuseid pakkuma 30 Harjumaa ja Tallinna naisele. Linn on andnud ruumi, kus on 16 kohta, ülejäänu üüritakse korteritena Tallinna üüriturult. Suure südamega töötajate palgad on väikesed ja koormus suur. Öövalves ja nädalavahetustel töötatakse miinimumpalga eest. Ossinovski ütleb, et tuleva aasta riigieelarvest taotletakse teenusteks lisa ja parandatakse õigusabi kättesaadavust.

"Täna on üsna selline groteskne olukord, kus naine saab kodus mehe käest peksa, algatatakse kuriteo menetlus ja vägivallatseja mees saab automaatselt riigi õigusabi, naine peab hakkama seda riigilt taotlema, tõestama, et tal ei ole rahalisi vahendeid, et ise selle eest maksta," rääkis Ossinovski. "Me praegu arutame siseministeeriumi, justiitsministeeriumiga üleminekut sellele süsteemile, et juhul, kui naine saab kodus peksa, siis mitte naine ei pea lastega ära minema varjupaika, vaid tegelikult vägivallatseja võiks kodust eemale viia, saada viibimiskeelu ja seejärel siis saada ka vajalikku nõustamist selleks, et oma probleemidest üle saada."

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERRVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema