Põhja-Korea tegi järjekordse raketikatsetuse ({{commentsTotal}})

{{1488770416000 | amCalendar}}

Põhja-Korea tulistas esmaspäeva varahommikul Jaapani mere vetesse neli ballistilist raketti.

Lõuna-Korea kaitseministeeriumi andmetel tulistas Põhja-Korea "tundmatu eseme" välja kohaliku aja järgi kell 07.36 Põhja-Pyongani provintsis asuvast Tongchang-ri kosmosekeskusest ja see maandus Jaapani meres.

"Põhja-Korea tulistas peaaegu üheaegselt välja neli ballistilist raketti, millest kolm langes merre Jaapani majanduspiirkonnas," ütles Jaapani peaminister Shinzo Abe parlamendile kõneledes.

Lõuna-Korea kaitseministeeriumi kinnitusel jälgivad Lõuna-Korea ja USA võimud asjade edasist arengut suure tähelepanuga.

Põhja-Korea võime on viimasel ajal taas ärritanud USA ja Lõuna-Korea iga-aastased ühisõppused, mis algasid kolmapäeval. Põhja-Korea meedia kinnitas koheselt, et liider Kim Jong-un on andnud sõduritele korralduse valmistuda "armutuks rünnakuks" vaenlase vastu.

Lõuna-Korea soovib USA raketitõrjesüsteemi kohest kasutuselevõttu

Lõuna-Korea soovib USA raketitõrjesüsteemi THAAD kohest kasutuselevõttu, teatas esmaspäeval Reutersi vahendusel riigi peaminister ja presidendi ametikohuseid täitev Hwang Kyi-ahn.

"Me peame viivitamatult kasutusele võtma süsteemi THAAD, et kaitsta ennast Põhja-Korea tuumarakettide eest," ütles Hwang avades riikliku julgeolekunõukogu esmaspäeval kokkukutsutud erakorralist istungit.

USA ja Lõuna-Korea alustasid läbirääkimisi raketisüsteemi kasutuselevõtu osas eelmisel aastal. THAAD (ehk Terminal High Altitude Area Defence) on mõeldud mitut liiki ründerakettide hävitamiseks.

Pea aasta tagasi aset leidnud Põhja-Korea raketikatsetuse järel teatas Pentagon et soovib THAAD raketitõrjesüsteemi võimalikult kiiret Lõuna-Koreasse toimetamist.

USA mõistab Põhja-Korea neli raketikatsetust "jõuliselt hukka"

Ühendriigid mõistavad hukka esmaspäeval toimunud Põhja-Korea neli ballistilise raketi katsetust ning on valmis kasutama "kõiki saadaolevaid võimekusi selle kasvava ohu vastu", teatas USA välisministeerium.

"Ühendriigid mõistavad jõuliselt hukka täna toimunud DPRK (Põhja-Korea) ballistiliste rakettide katsetused, mis rikuvad ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioone, mis omakorda otseselt keelavad Põhja-Koreal kasutada ballistiliste rakettide tehnoloogiat," lausus välisministeeriumi pressiesindaja kohusetäitja Mark Toner.

"Oleme jätkuvalt valmis - ning astume jätkuvalt samme oma valmisoleku suurendamiseks - kaitsma rünnaku eest iseend ja oma liitlasi ning oleme valmis kasutama kõiki meile saadaolevaid võimekusi selle kasvava ohu vastu," lisas Toner.

Toneri sõnul tugevdavad Pyongyangi sõjakad sammud Washingtoni ja selle liitlaste juba "raudkindlat" meelekindlust Põhja-Korea "seadusvastase käitumise" vastu.

"Kutsume kõiki riike üles kasutame igat saadaolevat suhtluskanalit ja mõjuvahendit, tegemaks DPRK-le ja selle tegevust võimaldavatele selgeks, et edasised provokatsioonid on vastuvõetamatud, ning astuma samme näitamaks, et Põhja-Korea seadusvastasel käitumisel on tagajärjed."

"Meie pühendumus meie liitlaste, kaasa arvatud Korea Vabariigi ja Jaapani kaitsele on nende ohtudega silmitsi seistes jätkuvalt raudkindel," lisas Toner.

EL taunis Põhja-Korea raketikatsetusi

Euroopa Liit mõistis esmaspäeval hukka nelja ballistilise raketi katsetuse Põhja-Koreas ning teatas, et konsulteerib Jaapani ja teiste partneritega, kuidas reageerida.

EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini märkis, et Põhja-Korea raketikatsetused on vastuolus ÜRO resolutsioonidega ja pingestavad veelgi olukorda regioonis.

Mohgerini lisas, et Põhja-Korea peab naasma dialoogi juurde rahvusvahelise kogukonnaga ning peatama viivitamatult edasiste katsetuste plaanid.

Hiina kutsus Põhja-Korea raketistartide järel vaoshoitusele

Hiina kutsus esmaspäeval toimunud Põhja-Korea nelja raketikatsetuste järel vaoshoitusele, kritiseerides Pyongyangi tegevust, kuid väites ka, et olukorras on osaliselt süüdi Lõuna-Korea ja USA.

"Hiina on vastu DPRK raketikatsetustele, mis rikuvad ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone," ütles välisministeeriumi esindaja Geng Shuang ajakirjanikele. "Praeguses olukorras peaksid kõik pooled ilmutama vaoshoitust ja vältima samme, mis regionaalseid pingeid veelgi suurendaksid."

Geng ütles ajakirjanikele, et Hiina eriesindaja Põhja-Korea tuumaküsimustes Wu Dawei helistas eelmisel nädalal oma kolleegidele Soulis ja Washingtonis ning hoiatas, et Lõuna-Korea ja USA ulatuslikud ühisõppused ei aita kaasa olukorra normaliseerimisele Korea poolsaarel.

Kreml: Põhja-Korea raketikatsetused lisavad pingeid

Kreml on mures Põhja-Korea uute raketikatsetuste pärast, mis toovad piirkonda lisapingeid, teatas Kreml esmaspäeval.

"Vaieldamatult, me oleme tõsises mures," ütles Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov. "Need on teod, mis toovad kaasa piirkonnas pinge kasvu".

"Selles olukorras kutsub Moskva pooli tavapäraselt talitsetusele, ja vaieldamatult vahetab Moskva antud juhul mõtteid asjast huvitatud pooltega," ütles Peskov.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP-BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.