Palo: Eestisse tuleb juurde tuua 2000 IT-spetsialisti mujalt ({{commentsTotal}})

{{1488788287000 | amCalendar}}

Ettevõtlusministri Urve Palo (SDE) sõnul ei kata Eesti haridussüsteemist tulijad Eesti tegelikku IKT-sektori tööjõu vajadust, mistõttu tuleb 2000 spetsialisti tuua siia mujalt.

Palo sõnul on täna Eestis puudu 7000 IT-spetsialisti ning aastaks 2020 on neid puudu juba 8600, mistõttu majandusministeerium käivitab projekti, millega 2000 neist tuuakse teistest riikidest.

"Eestis on probleem, et meil on vaja rohkem andmetöötlejaid, programmeerijaid. Oleme nüüd mõelnud välja, kuidas tuua siia 2000 spetsialisti," märkis Palo.

Palo sõnul on selleks vajalikud tegevused Eestisse tööle asumisega seotud avalike teenuste nagu elamisluba, perearst, koolikohad, eluase jne jaoks ühtse keskkonna loomine, sealhulgas tööloa taotlemise hõlbustamine e-residentsuse abil.

"Oleme välja arvutanud, et kui Eestisse tuleks 2000 IT-spetsialisti, kes teeniks tagashoidlikult võttes 2500 eurot brutopalka - paneme sotsiaalmaksud otsa ja korrutame 12, siis lisandub 80 miljonit eurot aastas Eestis majandusse," selgitas Palo.

Tema sõnul on selle projekti kulukus aastatel 2018-2022 ehk viie aasta peale 10 miljonit eurot. "See raha tuleb sellest projektist kiiresti tagasi," kinnitas ta.

"Lisaks sellele, et on vaja ettevõtjaid aidata rahaliselt, siis on vaja ka teadmisi kasvatada. Kui me tahame tootlikust tõsta ja palku tõsta, siis kõik on seotud. Tänapäeval peab olema IT-oskus igal ühel ja siin me tahame aidata ja panustada," ütles Palo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IT-valdkonna asekantsler Siim Sikkut ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kuigi Eesti üles leidmisega pole siin töötada soovijatel probleeme, ei ole siia tulemine kõige kergem.

"Perega tulek on päris keeruline, et leida lastele kohti lasteaias või koolis. See kohanemisteenus, et aidata neil Eestisse tulla, siin hakkama saada ja oma elu sisse seada - see vajab edasi arendamist," lausus ta.

Teisalt on Sikkuti sõnul probleemiks, et paljud Eesti ettevõtjad ei mõtle sellele, et tööjõupuuduse korral oleks lahendus välistööjõu kaasamise näol.

Programm Work In Estonia läheb Sikkuti kinnitusel edasi ning seda on plaanis arendada.

Toimetaja: Marek KuulMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.