Haigekassa suunab tänavuse eelarvekasvu peamiselt soodusravimitesse ({{commentsTotal}})

{{1488810658000 | amCalendar}}

Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross ning juhatuse liikmed Maivi Parv ja Pille Banhard andsid ülevaate tervishoiuteenuste mahtudest 2017. aastal ning järgnevate aastate väljavaadetest.

Haigekassa tänavune eelarve kasvas võrreldes mullusega 70 miljonit eurot, valdavalt suunatakse eelarvekasv uute soodusravimite kompenseerimisele. Statsionaarse ravi maht kasvas samuti kergelt. Suurim osa eelarvest läheb eriarstiabile.

Viimase viie aasta kasv on olnud 200 miljonit eurot, jõudes möödunud aastal 1,1 miljardi euroni. Samas läks eelarve nelja protsendiga lõhki.

Tänavusesse eelravesse on kavandatud ligi 3,2 miljonit eriarstiabi ravijuhtu, mida on 3000 võrra rohkem kui möödunud aastal. Lisaks eraldati teenuste kättesaadavuse parandamiseks täiendavad kümme miljonit eurot.

Kuna vajadused on alati suuremad kui võimalused, siis sõnastab haigekassa rahastatavad nõudlused, mida siis eelarvega rahuldatakse. Tänavu on nõudlus 67 miljonit eurot suurem eelarvestatud võimalustest (möödunud aastal jäi vajadusest rahastamata 74 miljonit).

Lisaks on täiskasvanute hambaraviks arvestatud kuus miljonit eurot ja jätkuvalt haigekassa reservi jääv 23,6 miljonit eurot, mis eelarves ega nõudluses ei kajastu.

Haigekassa lepingupakkumisel raviasutustega võetakse arvesse varasemat lepingutäitmist, st jälgitakse, kas raviasutustel on võimekust osutada teenust igal erialal.

Haigekassa ei ole palku raviasutuste lepingusse arvestanud, ostetakse puhtalt raviteenust, mille hinnad püsivad möödunud aasta tasemel. Enamik raviasutusi on lepingutele juba alla kirjutanud.

Lepingu ületamine ehk üle lepingumahu raviteenuste osutamine on teatud maani haigekassa jaoks aktsepteeritav ning seda tasustatakse koefitsiendiga, ent selleks, et ohjata massilist lepinguületamist, tänavu täiendavaid reegleid kehtestatud ei ole - neljandat aastat jätkuvad samad mängureeglid. Seega ei ole haigekassa ka tänavu kaitstud massilise ületöö tasustamise eest, ehkki haigekassa juhi Tanel Rossi sõnul jälgitakse raviasutuste eelarves püsimist väga teraselt.

Maivi Parv selgitas, et teatud paindlikkus on lubatud, sest täielikult ennustada vajadusi ei õnnestu - näiteks võib raviasutus oma eelarve sees ümber paigutada statsionaarse ravi raha ambulatoorse alla või tõsta ühelt erialalt raviraha teisele oma eelarve piires.

Kolmandik patsiente õigeaegselt eriarstile ei saa

Kui nii statsionaarse kui päevaravi ravijärjekorrad eriarstiabile on tänavu võrreldes möödunud kahe aastaga kasvanud, siis ambulatoorsete vastuvõttude järjekorrad on lühenenud. Maivi Parve selgitusel on põhjuseks raviasutuste tehtud muudatused oma plaanilise ja erakorralise ravi kavandamises, rohkem aegu väljastatakse korduvvisiitidele. Sisuliselt aga muutust toimunud pole.

Eriarstiabi järjekord ei tohiks ületada kuute nädalat, kuid järjekorrad on siiski kolmandikul juhtudest pikemad. Samas on keskmine ooteaeg kolm nädalat. Pave kinnitusel on pilt jäänud viimastel aastatel samaks.

Haigekassa peab oluliseks, et inimene saaks arstile vastavalt oma haigusseisundile. Üha enam rakendatakse e-konsultatsiooni, mis lühendab ka ravijärjekordi. Arstidel on õigus valida, kui kiiresti patsient ravile saab, lähtuvalt tema häda akuutsusest.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: ERRVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema