Komisjonid õiguskantsleri alkoholiaktsiisi ettepanekut ei toeta ({{commentsTotal}})

{{1488799074000 | amCalendar}}

Riigikogu rahanduskomisjon ja põhiseaduskomisjon arutasid esmaspäeval õiguskantsler Ülle Madise ettepanekut, mille kohaselt on alkoholiaktsiisi ennaktõus põhiseadusega vastuolus ja tuleks sellega kooskõlla viia, kuid kumbki komisjon ei toetanud õiguskantsleri ettepanekut.

"Komisjon ei toetanud õiguskantsleri ettepanekut ja peab alkoholiaktsiiside tõusu põhiseaduspäraseks," teatas põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher (IRL) ERR.ee-le.

Ta põhjendas, et alkoholiaktsiiside tõus ei ole ootamatu muudatus, vaid seda debatti on peetud juba aastaid, eesmärgiga ühtlustada erineva etanoolisisaldusega alkohoolsete jookide aktsiisimäärasid.

Vaher: "maksuredel" on pidev õiguspraktika

"Sellest muudatusest anti teada üle poole aasta varem, mis on piisav, et arvestada vastavate isikute huvisid ja ootusi," sedastas Vaher komisjoni seisukohta. Ta teatas, et nn maksuredeli muudatus ehk ühe valitsuskoalitsiooni siduva maksuotsuse tegemine järgmisele, mida õiguskantsler Ülle Madise oma seisukohas taunis, ei ole kasutusel sugugi esimest korda - seda on varasemalt kasutatud nii tulumaksumäärade kui ka aktsiisimäärade puhul, mistap võib seda Vaheri hinnangul pidevaks õiguspraktikaks pidada.

"Kehtiva lubaduse murdmiseks seda pidada ei saa. Uuel riigikogu koosseisul või valitsuskoalitsioonil on õigus muuta aktsiisimäärasid ja see on igati demokraatiale kohane põhimõte," teatas Vaher, selgitades, et õiguskantsler ei vastustanud mitte aktsiisimäärade tõstmist kui sellist, vaid selle otsuse tegemise viisi. 

Samale seisukohale jõudis ka rahanduskomisjon.

"Õiguskantsler tutvustas komisjonile oma seisukohta, kohal olid rahandusministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi esindajaid, nii et komisjoni liikmed said ka nende käest küsimusi küsida," ütles komisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin BNS-ile.

Komisjoni liikmed esitasid õiguskantslerile Stalnuhhini sõnul 12 küsimust, peale mida otsustas komisjon kujundada antud küsimuse seisukoha ning otsustas õiguskantsleri ettepanekut mitte toetada.

"Need viited toodud maksudele ei tundu korrektsed, olemasolevad pretsedendid ja mõne sõna tõlgendamine on ka üsna kahtlane," rääkis Stalnuhhin õiguskantslei ettepaneku mittetoetamise kohta. "Õiguskantsler alustas ka sellest, et ta pole üldse kindel, et riigikohus teda toetab, kui asi jõuab sinna," lisas ta.

"Kokkuvõtvalt kogu see arutelu lõi mingi teatud täpsema ettekujutuse, aga tegelikult oli see igaühel juba varem formeeritud. Ma ei saa öelda, et siin oleks midagi eriti huvitavat olnud, kokku kestis see arutelu 40 minutit," ütles Stalnuhhin.

Arutelu jätkub suures saalis

Edasi peab Stalnuhhini sõnul antud küsimust arutama riigikogu. "Nüüd riigikogu juhatus otsustab, et mis päeval ta selle arutelu riigikogu saali määrab," ütles ta.

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on lahja alkoholi aktsiisimäära ennaktõus põhiseadusega vastuolus, kuna see rikub ettevõtlusvabadust ning õiguspärase ootuse põhimõtet. Madise hinnangul on põhiseadusega vastuolus alkoholiaktsiisi määrade varem planeeritust kiirem tõus tänavu 1. juulist ja järgmise aasta 1. veebruarist. Seetõttu tegi õiguskantsler riigikogule ettepaneku viia seadus põhiseadusega kooskõlla.

Alkoholiaktsiisi ennaktempos tõusuga murdis riigikogu aga tähtaegadega seotud lubadust ning vastu võetud seadus läks vastuollu ettevõtlusvabadusega koosmõjus õiguspärase ootuse põhimõttega, leidis Madise.

Kui ka riigikogu täiskogu Madise seisukohta arvesse võtta ei soovi, on õiguskantsleril õigus pöörduda riigikohtusse.

"Otsuse peab tõenäoliselt langetama riigikohus, kes ongi mõistlik osapool, kui riiklikud institutsioonid ei jõua omavahel ühtsele seisukohale," tõdes ka põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher.

Allikas: BNS, ERRLõke ja ilm
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil.
Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema