Õdede liit: konsensuslepe pole lahendanud praktikakohtade tasustamise teemat ({{commentsTotal}})

Möödunud aasta novembris sõlmiti sotsiaalministeeriumis konsensuslepe, mis peaks järgmise nelja aasta jooksul suurendama õdede ja ämmaemandate õppekohtade arvu ning tagama tudengitele ka tööpraktika ja juhendajad. Eesti Õdede liidu sõnul oli konsensuslepe küll hädavajalik, aga see pole lahendanud küsimust, kuidas õenduspraktikat haiglates tasustama hakatakse.

Sõlmitud konsensusleppe järgi vastutab õdede ja ämmemandate tööpraktika eest edaspidi haiglate liit. Nii otsustavad praktikabaasid ehk näiteks haiglad, kuidas õdedele praktika juhendamise eest tasutakse. Leppe eesmärk on suurendada õdede ja ämmaemandate õppekohtade arvu, mida on õdede ühe koolitaja, Tartu Tervishoiu kõrgkooli sõnul seni liiga vähe olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tartu Tervishoiu kõrgkooli õppeprorektor Kersti Viitkar arvab, et tuhande elaniku kohta peaks olema umbes üheksa õde. "Meil on see näitaja kuus ja kindlasti on meil palju arenguruumi selles, et meil oleks piisavalt õdesid esmatasandi- ja ennetustöös," sõnas ta.

Ehkki konsensuslepe oli Eesti Õdede liidu presidendi Anneli Kannuse kaua oodatud, ei taga lepe tema sõnul seda, et üliõpilasi juhendavatele õdedele selle eest ka väärilist tasu makstakse. Aastaid kestnud probleemi lahendaks õdedele lisatasu maksmine praktika juhendamise eest, ütleb Kannus, kelle sõnul praktikakohti on Eestis piisavalt.

"Õdede liit näeb küll seda võimalust, et tegelikult võiks tervishoiuasutustes olla tööl õed, kes reaalselt ongi need, kes tegelevad igapäevaselt praktika juhendamisega. Ja sellist lahendust on rakendatud ka teistes Euroopa riikides. Tegelikult ma ütlen, et pole vahet, kes seda rahastab, see aeg on nii kaugel, et see raha tuleb lihtsalt riigieelarvesse sisse kirjutada," ütles Kannus.

Eesti haiglate liidu juhatuse esimees Urmas Sule "Aktuaalsele kaamerale" täna praktika rahastamist kommenteerida ei soovinud. Sotsiaalministeeriumi sõnul peavad haiglate juhid ise otsustama, kuidas juhendamist tasustada.

"Ma tean, et Põhja-Eesti Regionaalhaiglas näiteks on juba, olenemata sellest, kui palju tervishoiukõrgkoolid neile maksavad praktika juhendamise eest, sisemiselt kehtestatud kõrgemad tasud oma praktikajuhendajatele. See, kuidas haiglad praktikajuhendajatele tasuvad, see näitab ka juhtide prioriteete ja arusaamist, mis on tervisesüsteemis oluline," lausus Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel.

Haiglate liit ja sotsiaalministeerium arutavad teemat 15. märtsil.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema