ERR Soomes: president Kaljulaidi riigivisiidi esimene päev pildis ({{commentsTotal}})

{{1488829358000 | amCalendar}}

President Kersti Kaljulaid sõitis teisipäeval kahepäevasele riigivisiidile Soome. ERR-i fotograaf Siim Lõvi saadab presidenti ja delegatsiooni kogu visiidi jooksul.

Soome president Sauli Niinistö ja proua Jenni Haukio korraldavad Eesti presidendipaarile vastuvõtutseremoonia presidendipalees teisipäeva hommikul.

Kaljulaid ja Niinistö arutavad oma kohtumisel kahe riigi koostööd majanduse, info- ja kommunikatsiooni ning hariduse valdkonnas. Lisaks puudutatakse ka julgeolekuolukorda Euroopas laiemalt ning Läänemere regioonis, Euroopa Liidu aktuaalseid küsimusi ning suhteid Venemaa ja Ameerika Ühendriikidega.

Samal päeval kohtub Kaljulaid ka Soome parlamendi esimehe Maria Lohela ja peaministri Juha Sipiläga.

President Kaljulaid osaleb ka Team Finlandi majas peetaval seminaril Soome-Eesti ärikoostöö teemadel.

Kolmapäeval külastab Eesti presidendipaar Latokartano põhikooli Helsingis. Koolis õpib sadakond last, kelle emakeel on eesti keel.

Edasi sõidab Eesti riigipea Tamperesse, kus ta külastab Tampere Tehnoloogiaülikooli ja Vapriikki muuseumikeskust.

Kaljulaidi saadavad visiidil haridus- ja teadusminister Mailis Reps, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Kalle Palling, kaitseväe juhataja kindral Riho Terras. Samuti on rigipeaga kaasas äridelegatsioon.

President Kaljulaid tegi oma esimese külaskäigu Soome 2016. aasta oktoobris, see oli tema esimene välisreis riigipeana. President Niinistö viimane külaskäik Eestisse oli eelmise aasta mais.

Eesti X-tee baasil on sügisest riikidevaheline andmevahetus töös

Soomes riigivisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid rōhutas Helsingis koos Soome kolleegi Sauli Niinistöga antud pressikonverentsil riikidevahelise koostöö olulisust Läänemere ruumis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

President Kaljulaid esitas Niinistöle ka kutse maikuus toimuvale Lennart Meri julgeoleku-konverentsile.

Üks koostöö teema on ka Eesti X-tee kogemus, mida Soome hakkab samuti kasutama. President Kaljulaid avaldas lootust, et sügiseks on riikidevaheline andmevahetus juba töös.

"Kevadest ei ole enam mingisuguseid tehnilisi takistusi selleks teenused võiksid koos toimida. Tõsi, nad tuleb teenus teenuse haaval üle käia, lepingutega katta, nii et infovahetus saaks koos toimida. Nii, et tehniline pool on valmis, nüüd me liigume sisulise poole juurde ja seda me teeme koos võrdsete partneritena," sõnas Kaljulaid.

"Me loome MTÜ mille peakorter saab olema Tallinnas, ja selle MTÜ ülesanne saabki olema kahe riigi parimad pead kokkupannes seda ühist X-teed edasi arendada, see on midagi sellist, mis kunagi ei saa valmis aga kus on tegelikult palju tööd veel ees," lisas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Presidenti saadab üle 40-liikmeline äridelegatsioon. Riigivisiit ise on kindel tagatis usaldusväärsusele, tõdes Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas Luman.

"Eesti ehitusettevõtted ja puumajatootjad on väga aktiivsed Skandinaavia turul, absoluutmahult on Soome, Rootsi, Norra ehitusturud kordades suuremad kui Balti riikides," ütles Luman.

Riigivisiit jätkub homme Latokartano põhikooli ja Tampere külastusega.

Allikas: ERRLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema