ERR Soomes: president Kaljulaidi riigivisiidi esimene päev pildis ({{commentsTotal}})

Vaata galeriid
96 pilti
Autor: Siim Lõvi/ERR
{{1488829358000 | amCalendar}}

President Kersti Kaljulaid sõitis teisipäeval kahepäevasele riigivisiidile Soome. ERR-i fotograaf Siim Lõvi saadab presidenti ja delegatsiooni kogu visiidi jooksul.

Soome president Sauli Niinistö ja proua Jenni Haukio korraldavad Eesti presidendipaarile vastuvõtutseremoonia presidendipalees teisipäeva hommikul.

Kaljulaid ja Niinistö arutavad oma kohtumisel kahe riigi koostööd majanduse, info- ja kommunikatsiooni ning hariduse valdkonnas. Lisaks puudutatakse ka julgeolekuolukorda Euroopas laiemalt ning Läänemere regioonis, Euroopa Liidu aktuaalseid küsimusi ning suhteid Venemaa ja Ameerika Ühendriikidega.

Samal päeval kohtub Kaljulaid ka Soome parlamendi esimehe Maria Lohela ja peaministri Juha Sipiläga.

President Kaljulaid osaleb ka Team Finlandi majas peetaval seminaril Soome-Eesti ärikoostöö teemadel.

Kolmapäeval külastab Eesti presidendipaar Latokartano põhikooli Helsingis. Koolis õpib sadakond last, kelle emakeel on eesti keel.

Edasi sõidab Eesti riigipea Tamperesse, kus ta külastab Tampere Tehnoloogiaülikooli ja Vapriikki muuseumikeskust.

Kaljulaidi saadavad visiidil haridus- ja teadusminister Mailis Reps, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Kalle Palling, kaitseväe juhataja kindral Riho Terras. Samuti on rigipeaga kaasas äridelegatsioon.

President Kaljulaid tegi oma esimese külaskäigu Soome 2016. aasta oktoobris, see oli tema esimene välisreis riigipeana. President Niinistö viimane külaskäik Eestisse oli eelmise aasta mais.

Eesti X-tee baasil on sügisest riikidevaheline andmevahetus töös

Soomes riigivisiidil viibiv president Kersti Kaljulaid rōhutas Helsingis koos Soome kolleegi Sauli Niinistöga antud pressikonverentsil riikidevahelise koostöö olulisust Läänemere ruumis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

President Kaljulaid esitas Niinistöle ka kutse maikuus toimuvale Lennart Meri julgeoleku-konverentsile.

Üks koostöö teema on ka Eesti X-tee kogemus, mida Soome hakkab samuti kasutama. President Kaljulaid avaldas lootust, et sügiseks on riikidevaheline andmevahetus juba töös.

"Kevadest ei ole enam mingisuguseid tehnilisi takistusi selleks teenused võiksid koos toimida. Tõsi, nad tuleb teenus teenuse haaval üle käia, lepingutega katta, nii et infovahetus saaks koos toimida. Nii, et tehniline pool on valmis, nüüd me liigume sisulise poole juurde ja seda me teeme koos võrdsete partneritena," sõnas Kaljulaid.

"Me loome MTÜ mille peakorter saab olema Tallinnas, ja selle MTÜ ülesanne saabki olema kahe riigi parimad pead kokkupannes seda ühist X-teed edasi arendada, see on midagi sellist, mis kunagi ei saa valmis aga kus on tegelikult palju tööd veel ees," lisas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Presidenti saadab üle 40-liikmeline äridelegatsioon. Riigivisiit ise on kindel tagatis usaldusväärsusele, tõdes Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas Luman.

"Eesti ehitusettevõtted ja puumajatootjad on väga aktiivsed Skandinaavia turul, absoluutmahult on Soome, Rootsi, Norra ehitusturud kordades suuremad kui Balti riikides," ütles Luman.

Riigivisiit jätkub homme Latokartano põhikooli ja Tampere külastusega.

Allikas: ERRVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.