"Välisilm": Eestit tabas Saksa poliitikute "tähesadu" ({{commentsTotal}})

Saksamaa parlamendi ehk Bundestagi valimised on küll alles sügisel, kuid tegelikult käib kampaania juba mõnda aega. Ühtpidi on kampaaniaga seotud ka Eesti, vahendas ETV saade "Välisilm".

Hiljuti tabas Eestit Saksa "tähesadu". Balti riike külastasid järjest Saksa välisminister Sigmar Gabriel ja kaitseminister Ursula von der Leyen. Mõlemad kõnelesid julgeolekupoliitikast ja NATO-st.

Baltimaad on saanud NATO lakmuspaberiks. Need poliitikud, kes tahavad näidata, et nende riigid panustavad tõsiselt julgeolekusse, eksponeerivad end siin - NATO eesliinil.

Sellel on kaks põhjust - Venemaa on tõestanud, et võib oma huvide eest ninasid veriseks lüüa, ja USA on andnud Euroopale mõista, et ei tasu end ameeriklaste selja taha peita.

"Ma pean seetõttu õigeks, et Euroopa tunnistab, et see aeg on möödas, kui USA kandis kaitsekulutuste põhiraskust. USA-l on sama suur sisemajanduse kogutoodang kui Euroopal. Ameeriklastelt pole põhjust rohkem nõuda," nentis välisminister Gabriel.

Siiski sõnastasid ministrid oma nägemust Saksamaa panustamisest kaitsesse mõnevõrra erinevalt. Konservatiivist kaitseminister eksponeeris end Ämaris õhuturbehävitajatega ning ütles, et Bundeswehr on kõhnaks säästetud ja reformitud.

"Seetõttu on Bundeswehri sõdurite ja minu kui kaitseministri jaoks tähtis, et me ühelt poolt täidame Bundeswehris haigutavad tühikud, mis on tekkinud aastatepikkuse säästuprogrammi tagajärjel. Teisalt peame astuma samme väe moderniseerimiseks. Eeskätt küberteema on järgmise kümnendi märksõna," selgitas kaitseminister Ursula von der Leyen.

Sotsiaaldemokraate esindav värske Saksa välisminister oli Saksamaa relvastamise vajaduse osas tagasihoidlikum.

"Ka Saksamaa peab rohkem pingutama - siin pole kahtlust. Tuleb aga järele mõelda, kas ülejäänud eurooplased tahaksid enda kõrvale sellist Saksamaad, kes rohkem kui 60 miljardit eurot aastas Bundeswehri paigutab. Nii see oleks, kui kahe protsendi eesmärki võtta sõna-sõnalt," lausus ta.

Saksamaal tulevad septembris valimised. Aga miks kaitsepoliitika teema?

Lähtudes vanast naljast karu, hundi ning jänesega - siis kui Venemaa on Karu, Ameerika Hunt, kas Euroopa võiks sattuda Jänese rolli? Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa on kaaluvihid stabiilsuse hoidmisel Euroopas, USA teisel pool ookeani. Brexit lõi siinpoolse kaalukausi kõikuma. Siis tuli Donald Trump ja kõigutas sealpoolset. Prantsusmaa, Holland ja Saksamaa on järgmised.

Olukorda valimisteks valmistuva Saksamaa valimistel kommenteeris "Välisilma" stuudios Tartu Ülikooli professor Andres Kasekamp. Video lisatakse artiklile.

Toimetaja: Laur ViirandJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema