Graafik: tarbijahinnad kasvasid veebruaris aastaga 3,4 protsenti ({{commentsTotal}})

{{1488866956000 | amCalendar}}

Tarbijahinnaindeks (THI) kasvas veebruaris aastases võrdluses 3,4 protsenti, jaanuarikuuga võrreldes 1,3 protsenti, hinnatõusu taga oli peamiselt mootorikütuse hinnatõus.

Kaubad olid mullu veebruariga võrreldes 3,7 protsenti ja teenused 2,7 protsenti kallimad, teatas statistikaamet.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta veebruariga võrreldes tõusnud 7,5 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,3 protsenti.

Eelmise aasta veebruariga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse hinnatõus. Aastataguse ajaga võrreldes oli diislikütus 25,8 protsenti ja bensiin 22,7 protsenti kallim.

Suuremat mõju indeksile avaldas veel toidu ja mittealkohoolsete jookide 4,1-protsendiline ning alkohoolsete jookide ja tubaka kallinemine vastavalt 5,2 protsenti ja 8,7 protsenti.

Eelmise aasta veebruariga võrreldes olid piim, piimatooted ja munad 7,4 protsenti ning suhkur ja kondiitritooted 6,4 protsenti kallimad. Toidukaupadest on aastaga enim ehk 28 protsenti kallinenud suhkur, 24 protsenti või ja 21 protsenti värske kala.

 

Mootorikütus kallines kuuga 4,9 protsenti

Jaanuariga võrreldes oli veebruaris tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks transport. Mootorikütus kallines kuuga 4,9 protsenti ning veebruariks ostetud lennukipiletid olid 37 protsenti kallimad kui jaanuari piletid.

Suuremat mõju indeksile avaldas veel toidu 1,6-protsendiline kallinemine, millest põhiosa andsid 7,5 protsenti kallinenud köögivili ning 3,5 protsenti kallinenud suhkur ja kondiitritooted.

Viimati oli tarbijahinnaindeksi kuumuutus 1,3 protsenti või sellest kõrgem 2010. aasta märtsis, mil see oli samuti 1,3 protsenti.

 
Palm: hinnakasv muutub laiapõhjaliseks ja avaldab survet palkadele

Nordea panga peaökonomisti Tõnu Palmi hinnangul on Eesti hinnakasv muutumas laiapõhjaliseks ning kiirem hinnakasv avaldab survet kiiremaks palgakasvuks.

"Inflatsioon on globaalselt taastumas, mis tähendab kasvavate majanduste puhul ülespoole hinnasurvet. Euroala hinnakasv kiirenes veebruarikuus esialgse hinnangu kohaselt 2 protsendini jaanuarikuu 1,8 protsendilt. Sarnaselt Eestile veab hinnakasvu ennekõike energia ning toiduained, alkoholi ning tubakatooted," ütles Palm BNS-i teatel.

Samas annab Palmi hinnangul sisenõudluse tugevusest märku järk-järgult taastuv teenuste hindade kasv, mis on püsivama mõjuga. "Tarbija ja investor peab arvestama, et inflatsioon on tagasi selleks, et jääda," ütles ta.

"Eestis on hinnakasv muutumas laiemapõhjaliseks ning aasta lõikes kandub järsk energiahindade hüpe osaliselt edasi muudesse hindadesse, seaslhulgas eluaseme ning teenuste hindadesse. Aasta esimesel kahel kuul on transpordikulude aastakasv püsinud rekordiline - üle 8 protsendi aastavõrdluses. Aasta tagasi võitsid tarbijad pea 3-protsendilisest langusest. Viimati oli hinnakasv transpordihindades sedavõrd kiire 2010. aasta kevadel," ütles Palm.

"Kiirem hinnakasv avaldab täistööhõivele läheneva tööturu kontekstis täiendavat survet kiiremaks palgakasvuks ja vastupidi. Kokkuvõttes on kiire hinnakasvu taustal tänavu tulemuseks reaalpalkade kasvutempo aeglustumisega Eestis 2-3 protsendi tasemele, mis on euroala riikide võrdluses jätkuvalt tubli kasvutempo," ütles ta.

Toimetaja: Marek Kuul, Allan RajaveeMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.