Eesti ja Soome moodustavad ühise mittetulundusühingu X-tee arendamiseks ({{commentsTotal}})

Teisipäeval allkirjastasid ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ning Soome väliskaubandus- ja arenguminister Kai Mykkänen Eesti-Soome koostöölepingu, mille alusel moodustatakse ühine mittetulundusühing X-tee arendamiseks. Asutatava MTÜ nimeks on Nordic Institute for Interoperability Solutions ehk Põhjamaade Koosvõimelahenduste Instituut ning see hakkab paiknema Eestis.

Koostööleping allkirjastati president Kersti Kaljulaidi ja tema abikaasa Georgi-Rene Maksimovski riigivisiidi raames Helsingis. Lepingu poolteks on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Soome rahandusministeerium.

Minister Kai Mykkänen allkirjastas lepingu Soome kohalike omavalitsuste ja riigireformide minister Anu Vehviläineni volitusel. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo: "Eestil on juba praegu Soomega tihe majandusalane koostöö. Ühise mittetulundusühingu asutamine on sõnum, et mõlemad riigid näevad koostööd pikaajalise strateegilise eesmärgina,“ Rääkis Palo.

Palo sõnul võimaldab ühine X-tee kiiremat andmevahetust kahe riigi vahel ning seeläbi lihtsustab ka ettevõtjate äritegevust kummalgi pool lahte. "Mul on väga hea meel, et selline algatus on saanud teoks just meie regioonis. Koostöös Soomega on meil võimalik panna alus digitaalsele ühisturule Euroopa Liidus." 

Soome kohalike omavalitsuste ja riigireformide minister Anu Vehviläineni sõnul tähendab ühise mittetulundusühingu moodustamine veel tihedamat koostööd Soome ja Eesti vahel. "Instituut võimaldab piiriülest koostööd mitmete riikide vahel üheaegselt. Seni on olnud riigipiire ületavad e-tegevused võimalikud ainult kahepoolsete kokkulepetena."

MTÜ loomine X-tee arendamiseks on vajalik ennekõike tõhusaks ning pikaajaliste eesmärkidega koostööks riikide vahel. Moodustatava instituudi eesmärk on tagada e-riigi infrastruktuuri kvaliteet, jätkusuutlikkus ja mitmepoolse rahvusvahelise koostöö toimimine. 

Eesti ja Soome riiklike infosüsteemide tehniline ühendamine X-tee kaudu toimub selle aasta kevadel. X-tee arendamist rahastavad läbi ühise MTÜ Eesti ja Soome riik võrdselt liikmemaksu kaudu. 2017. aasta riigieelarves on MTÜ jaoks kavandatud vahendeid 1 157 625 eurot.Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema