ERR Soomes: president Kaljulaidi riigivisiidi teine päev pildis  ({{commentsTotal}})

{{1488960509000 | amCalendar}}

President Kersti Kaljulaid sõitis teisipäeval kahepäevasele riigivisiidile Soome. ERR-i fotograaf Siim Lõvi saadab presidenti ja delegatsiooni kogu visiidi jooksul. Visiidi teisel päeval ehk kolmapäeval külastas president Kaljulaid Tampere linna, kus ta kohtus linnavalitsuse esindajatega ning pidas avaliku loengu Tampere Tehnikaülikoolis.

Kaljulaid ütles kohtumisel Tampere linnajuhtidega, et kui veel paarkümmend aastat tagasi oli keel see, mis kahte riiki ja rahvast ühendas, siis tänaseks on omavahelised suhted ja läbikäimine muutunud nii tihedaks, et piltlikult vaid keel ja kultuur on see, mis on Soome lahe kallastel erinev, teatas presidendi kantselei BNS-ile.

"Ja see koostöö on palju laiem, kui vaid Tallinna ja Helsingi piirkondade vahel,“ ütles riigipea ning tõi esile Tartu ja Tampere linnade ning ülikoolide tihedat läbikäimist.

Tampere Tehnikaülikoolis peetud seminaril ütles president Kersti Kaljulaid, et ülikoolid peaksid olema julgemad kasutama oma potentsiaali teenustesektoris ja ühiskondlike väärtuste loomisel.

President märkis, et ülikoolid teevad koostööd tööstustega, kuid seda peaks laiendama ka teenustesfääri uuendustele. President pidas kõne Tampere Tehnikaülikooli linnakus. Tampere Ülikool on uhke äsjaasutatud nutitehnoloogia kompetentsikeskuse üle, mis pakub teenuseid neile ettevõtetele, mis soovivad arendada nutimasinate tootmist.

Teadus- ja haridusministri Mailis Repsi sõnul on Eestil tehnoloogiaarenduses siiski teatud edumaa.

"Oleme pakkumas suuremaid ja terviklahendusi Põhjamaadele ja ka Soomele, mis on Soomele veidi harjumatu olnud. Aga see ongi selle mitmepäeva visiidi huvitav kokkuvõte, et äridelegatsioonid, ütlevad, et soomlased on juba valmis tunnistama, et mitmes asjas on eestlased juba jõudnud sammu ette," lausus Reps.

Kolmapäeva hommikul külastas riigipea Latokartano kooli Helsingis. Latokartano põhikoolis õpib kokku 700 õpilast, neist sada ka eesti keeles. Eesti keeles õppivate õpilaste arv on aastate jooksul langenud, tipphetkeks loevad õpetajad nelja aastat tagust aega, mil koolis omandas eesti ja soome keeles haridust 180 õpilast. Viimaste aastate jooksul on aga Soome tulnud elama ja töötama vähem Eesti inimesi ja paljud panevad oma lapsed kohe Soome kooli, riskides kaotada oma rahvuslikku kuuluvust. Õppeainetest on 38 % eesti keeles, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Visiidi lõpetab suursaadik Margus Laidre ja proua Tiina Laidre vastuvõtt Eesti saatkonnas.

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR, BNSVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema