Ökonomist: jooksevkonto suur ülejääk peegeldab madalat investeerimisaktiivsust ({{commentsTotal}})

{{1489066618000 | amCalendar}}

Jooksevkonto rekordiline ülejääk 2016. aastal teeb ühest küljest rõõmu, et eksportival sektoril on läinud hästi, teisest küljest näitab madalat investeerimisaktiivsust, ütles Eesti Panga ökonomist Kristo Aab.

Eesti maksebilansi jooksevkonto ülejääk oli mullu 555 miljonit eurot ehk 2,7 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), mis on viimase 25 aasta parim näitaja ning esmakordselt ületas ülejääk 500 miljoni euro piiri.

Ökonomist Kristo Aab selgitas ERR-ile, et jooksevkonto näitab majanduse ekspordi ja impordi käitumise vahet - see on nagu peegelpilt.

Kui me ekspordime oma kaupu ja teenuseid suuremas väärtuses kui me neid samal ajal sisse toome, saab öelda, et raha tuleb riiki sisse ehk riik säästab ja see väljendub jooksevkonto ülejäägis.

Kuid näiteks kaupade puhul on meil import on ekspordist suurem, veame neid sisse rohkem kui välja. Aga kui võtta kaubad ja teenused kokku, mida keskpank teeb maksebilansi arvestuses, siis Eestis on bilanss positiivne. "Seega kokkuvõttes ekspordime rohkem kui impordime," lausus Aab.

Eesti jooksevkonto oli aastaid suures defitsiidis, nüüd juba mitmendat aastat ülejäägis. Üheselt öelda, et nüüd on olukord parem kui enne, ei saa.

"Kindlasti ei ole see mustvalgelt vaadates hästi või halvasti. Üheltpoolt tuleb rõõmus olla, et eksportival sektoril on läinud võrdlemisi hästi, hoolimata kõikidest raskustest on nad rahvusvahelisel turul konkurentsivõimelised," selgitas ökonomist.

Majanduse käekäigu puhul on murelikkuse koht see, et impordi või kaupade sissevedamise osa saab suuresti seostada investeeringutega, investeerimisaktiivsusega.

"See, et meil on ülejääk nii suur, iseloomustabki seda ka, et me teeme endiselt vähe investeeringuid. Kui mõtleme sellele, et kõik ootavad kiiremat majanduskasvu, siis kindlasti oleks vaja ka investeeringuid selleks rohkem teha," ütles Aab.

"Üldiselt ei tasu jooksevkonto pärast muretseda. Muretsema peab protsesside pärast, mis seda üht või teist näitajat põhjustavad."

Toimetaja: Priit Luts, Mart Linnart

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema