Nõunik: eesti keele õppe pakkumine pagulastele on killustunud ({{commentsTotal}})

Aasta jooksul on Eestisse jõudnud üle saja pagulase, kes oleksid küll huvitatud tööle minemisest, kuid takistuseks on siiani saanud nende vähene eesti keele oskus. Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna nõunik Kaisa Üprus-Tali tõdes, et eesti keele õppe pakkumine on väga killustunud.

Tallinnas kohtusid põgenike vastuvõtu, koolitamise ning eluolu korraldamisega tegelevad spetsialistid, et arutada nende ümberasustamise hetkeseisu ja tulevikuplaane, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa rändekava alusel ümberpaigutatud sõjapõgenikud jõudsid Eestisse veidi vähem kui aasta tagasi. Nüüd saab teha kokkuvõtteid sellest, mis varasematest plaanidest on teostunud ja mis jääb puudu.

"Mis on aga võib-olla natuke puudu on nende inimeste veelgi meetodipõhisem ja efektiivsem keeleõpe ja tööturule sisenemine," tõdes Johannes Mihkelsoni Keskuse tugiisikuteenuse juht Juhan Saharov.

Tema sõnul on kohanemisel ja ka keeleõppel abiks huvitegevus ja nõustamine. Tugiisikuid aitaks senisest organiseeritum koostöö omavalitsuste ja ministeeriumiga.

"Vastuvõtusüsteemi läbimõeldus - see aitab absoluutselt igapäevaselt tugiisikut," märkis Saharov.

Näiteks Haapsalus on kolm perekonda - kuus täiskasvanut ja kümme last. Põgenikel tööd veel ei ole. Haapsalu abilinnapea Kaja Rootare sõnul on paar inimest käinud juba tööpraktikal ja töökohaga tutvumas, kuid nende keeleoskus peab olema piisav, et tööandja saaks nad tööle võtta.

Kaisa Üprus-Tali selgitas, et üks põhjus, miks pagulaste keeleõpe ei edene, võib olla selles, et eesti keele õppe pakkumine on väga killustunud paljude teenusepakkujate vahel.

"Need inimesed, kes on sõjapõgenikena või ümberpaigutamise raames Eestisse tulnud, saavad kõigepealt sada tundi keeleõpet ja sealt edasi on meil tänasel päeval olnud suureks abiks Tallinna ülikool, kes vabatahtlikuna õpetab inimestele eesti keelt, aga samuti Töötukassa, kellel on võimalus eesti keelt õpetada. Meil on endal lõpusirgel tehnilised detailid, et need inimesed saaksid sellest sajast tunnist sujuvalt edasi minna järgmisele tasemele õppima, et neil oleks võimalikult katkematu see tee," selgitas ta. 

Rootare ütles, et küsimusele, kuidas põgenikeperedel läheb, on üheselt väga keeruline vastata, sest hakkamasaamine ja kohanemine on iga inimese puhul erinev.

"See sõltub väga palju individuaalsest turvalisusest - kui palju on keegi kohanenud, kui palju taust seda toetab või ei toeta. See on libe tee, et hinnanguid anda," tõdes Rootare.

Üprus-Tali märkis, et pagulasperedel on palju muresid ja sageli on need seotud nende enda psühholoogiliste probleemidega. Tema kinnitusel saavad pagulased vajadusel ka psühholoogilist abi ning mõni neist on seda ka kasutanud.

Tema sõnul läheb aga pagulaste lastel oluliselt paremini kui täiskasvanutel.

Üprus-Tali kinnitas, et Eesti riik ei ole pagulasi üksi jätnud. "Me ei jäta ka oma inimesi üksi," lisas ta.

Põhiline küsimus, et pagulased jääksid Eestisse elama, on Üprus-Tali sõnul hõivatuses. "Hõivatus ei tähenda seda, et keegi peab käima 12 tundi seitse päeva nädalas tööl. Hõivatus tähendab ka vabatahtlikku tegevust, kaasatust kogukonna üritustesse, sest nad väga tahavad suhelda," ütles ta.

Kaisa Üprus-Tali ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et ametlikult elab Eestis praegu 106 pagulast. Üks mees on naasnud oma koduriiki. Vastates kommentaarile, et väidetavalt on Eestist lahkunud paljud põgenikud, ütles Üprus-Tali, et pagulastel on õigus 180 päeva jooksul 90 viibida Eestist eemal.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema