Lõuna-Korea sõjavägi valmistub naaberriigi provokatsioonideks, olukord on ärev ka presidendi tagandamise tõttu ({{commentsTotal}})

Lõuna-Korea kaitseminister andis sõjaväele korralduse olla valvel "ebastabiilset sise- ja välisolukorda" ära kasutada üritava Põhja-Korea provokatsioonide puhuks. Riigis lisavad ärevust ka korruptsioonist süüdistatud presidendi ametist tagandamisega seotud küsimused.

Kaitseminister Han Min Koo hoiatas reedel videokonverentsil väejuhtidele, et Põhja-Korea "strateegilisi või operatiiv"provokatsioone võib oodata iga hetk. Viimastel nädalatel on Põhja-Korea katsetanud ballistilisi rakette.

Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA avaldas pärast Lõuna-Korea konstitutsioonikohtu otsust president Park Geun-hye tagandamise kohta lühiteate, milles ennustatakse, et nüüd hakatakse Parki üle kohut mõistma nagu "tavalise kurjategija" üle.

Asjatundjad: Põhja-Korea valmistub uueks tuumakatsetuseks

Äsja tehtud satelliidifotod näitavad aktiivset tegevust Põhja-Korea Punggye-ri tuumapolügoonil, mis võib osutada kuuenda tuumakatsetuse ettevalmistamisele, edastas Johns Hopkinsi ülikooli veebileht 38 North.

"Selle tegevuse iseärasused kinnitavad arvamust, et Põhja-Korea jätkab põhjaportaali juures tuumakatsetuse jaoks tunneli kaevamist. Eeldatakse, et Punggye-ris võidakse kohe, kui tuumaseadeldis ja selle juhtimissüsteem on paigas, korraldada viivitamatult kuues tuumakatsetus," kirjutas veebilehel.

Põhja-Korea polügoonil märgati seadmete ja materjalide ümberpaigutamist ladude piirkonnast abihoonetesse ja tunnelisse.

Fotod, mida asjatundjad uurisid, tegi satelliit 7. märtsil.

2016. aasta septembris teatas Põhja-Korea järjekordsest edukast tuumakatsetusest. Sellele eelnesid katsetused jaanuaris, samuti 2013., 2009. ja 2006. aastal.

Eelmise aasta novembris kehtestas ÜRO Julgeolekunõukogu Põhja-Koreale tuumakatsetuse eest üksmeelselt uued sanktsioonid.

Meedia: Trump saatis pommitajad B-52 Lõuna-Koreasse õppusele

USA president Donald Trump andis käsu saata tuumakandevõimelised strateegilised pommitajad B-1 ja B-52 USA-Lõuna-Korea ühisõppusele Foal Eagle, edastas neljapäeval Briti meedia.

Lisaks on Lõuna-Koreas neil manöövritel järgmisel nädalal oodata USA hävitajaid F-35.

Meedia meenutas, et teade pommitajate saatmisest tuli Korea poolsaarel kasvanud pingete taustal. Ennist arvustas Põhja-Korea valjusti USA - Lõuna-Korea ühisõppuste toimumist seal piirkonnas.

Lisaks ütles Hiina välisminister Wang Yi, et Hiina seisukohast lähtudes, tuleks USA - Lõuna-Korea õppused kohe peatada.

"Esimese sammuna tegi Hiina Põhja-Koreale etteaneku peatada oma tuuma- ja raketiprogramm vastutasuks USA - Lõuna-Korea ühisõppuste lõpetamisele. Peatamine peatamise vastu," ütles diplomaat.

Lõuna-Korea vastas neljapäeval, et õppused lähevad edasi.

Kohus kinnitas Lõuna-Korea häbistatud presidendi ametist tagandamise

Lõuna-Korea konstitutsioonikohus jõustas reedel parlamendi otsuse tagandada ametist president Park Geun-hye.

Kaheksast kohtunikust koosneva kohtu ajalooline ja ükshäälne otsus tähendab, et Park on Lõuna-Korea esimene demokraatlikult valitud riigipea, kes ametist tagandatakse. Lõuna-Korea muutus demokraatlikuks 1980-ndate aastate lõpus.

Parki tegevus "kahjustas tõsiselt demokraatia ja õigusriigi vaimu", ütles põhiseaduskohtu esimees Lee Jung-mi. "President Park Geun-hye... on ametist vabastatud."

Parlament tagandas Parki ametist detsembris, kui miljonid inimesed tulid tänavatele meelt avaldama ja nõudsid riigipea tagasiastumist seoses suure poliitskandaaliga.

Prokuratuur süüdistab 64-aastast presidenti ja tema usaldusisikut Choi Soon-sili Lõuna-Korea juhtivfirmadelt enam kui 60 miljoni dollari väljapressimises vabaühendustele. Saadud summasid kasutas Choi väidetavalt isikliku kasu saamiseks.

Lisaks olevat ta osalenud ka poliitilises otsustusprotsessis, kuigi tal puudus valitsuses ametlik roll.

Lõuna-Koreal tuleb nüüd uue riigipea leidmiseks pidada presidendivalimised kahe kuu jooksul.

Meeleavaldusel surma kaks inimest

õuna-Korea presidendi Park Geun-hye tagandamisele järgnenud meeleavaldustel sai surma kaks inimest, teatas politsei reedel.

Seitsmekümnendates eluaastates mees suri peahaava tõttu, mille ta sai Soulis konstitutsioonikohtu ees politseibussilt alla kukkudes.

Teise hukkunu kohta politsei täpsemat teavet ei andnud.

Tuhanded Parki toetajad reageerisid vihaselt konstitutsioonikohtu reedesele otsusele president ametist tagandada. Nad ründasid kohtu juures politseinikke ja ronisid bussidele, mida korravalvurid kasutasid kaitsetõkke loomiseks kohtuhoone ümber.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.