Viljar Veebel: Poola peaminister võib kasutada vastandumist EL-ile enda populaarsuse kasvatamiseks ({{commentsTotal}})

Eesti Välispoliitika instituudi teadur Viljar Veebel usub, et Poola peaminister Beata Szydło võib kasutada vastandumist Euroopa Liidule selleks, et kasvatada kodumaal enda populaarsust.

Poola peaminister Beata Szydło blokeeris neljapäevasel Euroopa Ülemkogul kõik ülemkogu järeldused. Kokkulepped vormistati seetõttu alalise eesistuja Donald Tuski järeldustena. Poola oli ainsana ka vastu Donald Tuski valimisele teiseks ametiajaks Ülemkogu presidendiks.

Viljar Veebel ütles, et tema hinnangul ei ole selline vastandumine kaotus mitte ainult Poolale, vaid ka Euroopa Liidule. "Kindlasti meil oleks kõigil parem olnud, kui Szydło oleks lahkunud hea tujuga ja oleks leitud kompromiss enne, kui see sellises vormis konfliktiks kasvas," ütles Veebel "Aktuaalsele kaamerale".

"Aga mida tuleb kindlasti tähele panna, on see, et Poola peaminister on saanud oma mandaadi ikkagi Poola valijatelt ja tema konkreetsed valijad on pigem euroskeptilised, nii et ma arvan, et koju minnes ta ei proovi meelt parandada ja asja siluda, vaid näeb pigem seda, et võib-olla selgem vastandumine tooks talle veel rohkem hääli. Seega siin on ka ohustsenaarium, et võib-olla läbi vastandumise püüab ta siseriiklikku populaarsust kasvatada ehk võib hakata tekkima sarnane väike lumepall nagu kunagi oli Brexitiga, mis algas õige väikesest vastuolust, aga samm-sammu järel see vastandumine kasvas suuremaks. Ma loodan, et Euroopa liidrid näevad lähinädalatel vaeva, et seda stsenaariumit mitte korrata," lisas Veebel.

Viimasel hetkel hääletas Tuski ametisse jäämise poolt ka Ungari. "Viktor Orbani käitumine on meeldiv üllatus. Oleks võinud arvata, et ta kasutab momenti, et võib-olla Junckerile tagasi teha mõne varasema vastandumise eest, aga tõepoolest, Ungari väga selgelt oli teistega ühes paadis. Kuigi kahtlejaid oleks võinud veel olla, siis selles mõttes oli EL-i poolne diplomaatia palju edukam kui Poola diplomaatia. Nad ei suutnud ainsatki riiki enda poole saada," selgitas Veebel.

Donald Tusk ütles hilisõhtusel pressikonverentsil, et teeb kõik, et kaitsta Poola valitsust poliitilise isolatsiooni eest. Veebeli hinnangul võis see kõlada ka väikese ähvardusena.

"Arvan, et see jutt, et ta üritab Poolat isolatsioonist välja tuua, kõlas tegelikult pigem nagu väike ähvardus, et juhul kui Poola praegune valitsus ei muuda oma suhtumist, siis nad sinna isolatsiooni kõigepealt satuvad. Aga selle mitmekiiruselise Euroopa jutu taustal me tegelikult peaksime pingutama, et Poola saaks võimalikult ruttu õigele rajale tagasi ja seda sisepoliitikat ei viidaks Euroopa tasemele, kuhu seda tegelikult pole vaja viia," rääkis teadur.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema