Saksamaa soovib NATO kahe protsendi kohustuse muutmist ({{commentsTotal}})

Ursula von der Leyen Autor: AFP/Scanpix

Saksa kaitseminister tegi reedel ettepaneku muuta NATO liikmesriikide kaitse-eelarvekohustuste täitmise hindamist, sest see ei kajasta tegelikku panust.

Saksa kantsler Angela Merkel kohtub reedel USA presidendi Donald Trumpiga, kes on nõudnud NATO liikmesriikidelt suuremat panust kaitsekulutustesse.

Kaitseminister Ursula von der Leyen ütles AFP-le, et alliansi liikmesriikidele ette nähtud kaitsekulutuste suurus kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP) annab tegelikust panusest ebatäieliku pildi.

"Minu jaoks on küsimus selles, kes tegelikult alliansile lisaväärtust annab," ütles ta.

Von der Leyen tegi ettepaneku seada sisse aktiivsusindeks, mis arvestaks kaitsekulutuste hindamisel ka välismissioonidel osalemist.

Valimiskampaania ajal NATOt iganenuks nimetanud Trumpi administratsioon on korduvalt nõudnud, et liikmesriigid täidaksid 2024. aastaks kahe protsendi kohustuse.

Kahe protsendi eesmärgis lepiti kokku 2014. aastal ja seda kinnitati taas 2016. aastal Varssavi tippkohtumisel, siis juba olukorras, kus Venemaas hakati nägema senisest tõsisemat ohtu. NATO aastaaruande põhjal täidab praegu kohustuse viis riiki - USA, Suurbritannia, Kreeka, Poola ja Eesti. Washingtoni kanda on ikka veel ligi 70 protsenti alliansi kaitsekulutustest.

Saksamaa on ajaloolistel põhjustel sõjalistes küsimustes vaoshoitud ning tema kaitse-eelarve moodustab praegu 1,2 protsenti SKP-st. Kui Saksamaa tõstaks kaitsekulutused nõutava kahe protsendini, oleks tema kaitse-eelarve võrreldav Venemaa omaga - umbes 65 miljardit eurot. Septembrivalimiste lähenedes on küsimus muutunud poliitiliselt tundlikuks.

Von der Leyen tunnistas, et Saksa sõjavägi vajab moderniseerimist ning kaitsekulutuste tõstmine on allianssi tervikuna vaadeldes õiglane nõue.

"Saksamaal on tugev majandus. Ükski meie partneritest ei mõistaks, kui me ei suudaks oma osa täita, samas kui vaesemad riigid peavad selleks püksirihma pingutama," tõdes ta, kuid lisas, et arvesse tuleks võtta ka NATO operatsioonidel ja õppustel osalemist ning panust personali ja relvastuse näol.

Von der Leyen ütles, et 2018. aasta riigieelarves on ette nähtud tõsta kaitsekulutusi 3,9 protsenti.

"See tähendab, et me kasvame kaks korda kiiremini kui eelarve tervikuna," sõnas ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS



Fotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.