"Olukorrast riigis": tänane Keskerakond hoiab Savisaare-aegset joont ({{commentsTotal}})

Keskerakonna silt.
Keskerakonna silt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Keskerakonna uus juhtkond hoiab endise esimehe Edgar Savisaare aegset joont, arvas saatejuht Andrus Karnau Raadio 2 saates "Olukorrast riigis".

Karnau rääkis saates, et Keskerakond ei ole seoses käiva kohtuprotsessiga endale eriti "tuhka pähe raputanud".

"On lubatud küll uut erakonda ja uutmoodi käitumist, aga näiteks erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettepaneku, mis puudutas umbes 100 000 euro ulatuses väidetavalt ebaseaduslikke annetusi erakonnale, on Keskerakond ju vaidlustanud. Nii et hoitakse hoolega esimees Savisaare aegset joont," rääkis Karnau.

Teise saatejuhi Ahto Lobjakase sõnul on erakonna rahalised probleemid väljakutse partei uue juhi Jüri Ratase jaoks ning talle tuleks anda aega need lahendada.

Samas on tema hinnangul kaks olulisemat teemat, mis lähevad selgelt ka Jüri Ratase "kapsaaeda".

"Esiteks on Keskerakonna linnavalitsuse raames puhkenud järjekordne korruptsiooniskandaal, kus abilinnapea Arvo Sarapuu, kes, tuleb välja, on tihedalt seotud olnud nii erinevate äridega enne kui ta linna juhtkonda tõusis kui ka otseselt prügiäriga ja on siis kuidagi nüüd väidetavalt seotud isikute kaudu Tallinna prügiäri kui sellisega tänasel päeval. Ta ise on seda kõike eitanud, aga siin on väga kummalisi kokkulangemisi, väga kummalisi lühiühendusi, mis, ma ütleksin, et mõnes teises kontekstis, kui tegemist oleks Reformierakonnaga, oleks mulle selgelt jätnud mulje, et tegemist on väga tõenäoliselt poliitilise korruptsiooniga. Mulle tundub, et sama toimub nüüd praegu Tallinnas," selgitas arutles Lobjakas.

"Ja see kõik on, isegi kui ta ei ole Tallinna linnapea, Jüri Ratase vastutada, sest Keskerakond on Tallinnas ainuvõimul ja see Tallinna linna mädapaise avamine on midagi, mille eest ta vastutab, mille üle ta peab näitama, et tal on kontroll. Vastasel juhul tekib meil küsimus, kas mingil vaiksel, aga sama mürgisel moel lihtsalt ei kesta olukord, kus meil Tallinnas on üks võim ja Toompeal teine," rääkis ta.

"Sellega seondub kõik, mis puudutab linnameediat. Jah, kaubamärk antakse üle Keskerakonnalt linnale, aga seni kuni Tallinna Televisioon on sisuliselt Keskerakonna erakonnatelevisioon, ma ütleksin, et Jüri Ratas ei ole teinud seda, mida on lubanud. Siin olen täiesti nõus, et ei ole uut parteid näha ka täna," lisas Lobjakas.

Lobjakas: kui Kõlvart ei saa linnapeakandidaadiks, pole tänasel parteil ilmselt pikka pidu

Andrus Karnau tõi välja, et Keskerakonnal on veel lahendamata ka teine küsimus - kellest saab Tallinna linnapea kandidaat.

"Sel nädalal istuv linnapea Taavi Aas teatas, et on valmis seda tegema. Teine tugev kandidaat on Mihhail Kõlvart. Nii et on kaks kandidaati - kummast saab linnapea, on jätkuvalt lahtine," rääkis ta.

"Minu arvates on panused siin palju suuremad. Siin on ka lahtine vene ja eesti tiiva jõuvahekordade tulevik selles parteis. Ma kujutan ette, et kui Kõlvart peaks kõrvale jääma, siis pikka pidu sellel tänasel parteil võib-olla väga olla ei saagi," lisas Lobjakas.

IRL-i olukord pole kiita 

Saates puudutati ka IRL-i olukorda. Värsked küsitlused näitavad, et IRL-i toetus Tallinnas on künnise lähedal. Andrus Karnau märkis, et on päris suur tõenäosus, et IRL või Tallinna volikogust välja jääda.

"Ja kui vaadata seda, mis toimub teistes omavalitsustes üle Eesti, nähes seda lainet, kuidas IRL-i liikmed üksteise järel loobuvad partei nime all välja minemast, eelistades selleks valimisliitu, siis olukord sellel erakonnal ei ole jätkuvalt kiita," ütles Karnau.

Lobjakas kommenteeris, et ükskõik, mis ka Tallinnas kohalikel valimistel ei juhtuks, IRL-ile jäävad mandaadid riigikogus ikka. Samas usub Lobjakas, et enne järgmisi riigikogu valimisi hakkavad inimesed parteist ilmselt lahkuma.

"Aga sinnamaani, ma pakun, see valitsus meil ei vahetu Toompeal just põhjusel, et IRL-il ei oleks sellest midagi võita, kuna nende tulevik on häving ilmselt, sotsidel poleks midagi sellest võita ja kolmandaks, kes ikka tahaks minna tänase Reformierakonnaga koalitsiooni. Nii et juhtugu kohalikul tasandil mis võib, see valitsus on meil täna raudkindel ja selles mõttes ka Jüri Ratase positsioon," rääkis Lobjakas.

Karnau lisas, et ka konkurendid ei pruugi enam IRL-i tõsiselt võtta, kuna nii Reformierakond kui ka EKRE on kutsunud IRL-i liikmeid enda parteisse üle tulema.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.