Kaja Kallas: valimisi võib mõjutada ka EL-i eesistumine ({{commentsTotal}})

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR
{{1489928820000 | amCalendar}}

Kohalikeks valimisteks valmistumist võib mõjutada ka Euroopa Liidu eesistumine, mis langeb valimistega samasse aega, märkis Reformierakonna juhatuse liige, europarlamendi saadik Kaja Kallas.

Hannes Rumm tõi Vikerraadio saates "Samost ja Rumm" välja, et praeguse seisuga on olukord enne kohalikke valimisi Tallinnas selline, et nagunii võidab Keskerakond, Reformierakond on suhteliselt kindlalt teisel kohal ning ning ülejäänud konkurendid on selgelt maas.

Teine sellenädalane saatejuht oli Kaja Kallas, kes tõdes, et valimisteni on veel aega ning ka Keskerakonnal on tema hinnangul suhteliselt vara hõisata.

"Kui vaatame, kuidas inimesed oma valikuid teevad, siis praeguste küsitluste järgi küsitakse, millist erakonda te eelistate, aga valimistel hakkavad väga palju mängima ikkagi inimesed ehk mis piirkondades mis nimed on ja kas inimesed neid toetavad või mitte. /.../ Arvan, et see kui tugevad on nimed, kes nimekirju veavad, on ka päris olulise tähtsusega ja seda me praegu ikkagi ei tea," selgitas ta.

Ta lisas, et Keskerakonnal kui valitsuse juhtival parteil on sügisel lisaks valimistele vaja vedada ka Eesti eesistumist Euroopa Liidus.

"See tähendab, et ministrid peavad pidevalt viibima Brüsselis, samas kui meie, kes oleme opositsioonis, saame kohapeal kogu aeg lõbusalt valijatega suhelda ja võib-olla see muudab ka olukorda," rääkis Kallas.

Hannes Rumm selles suhtes Kaja Kallasega sama meelt ei ole. Küll aga tõdes ta, et samaaegselt valimiste ja eesistumisega tegelemine on poliitikutele suur koormus.

"Kui rääkida varasemate eesistujatega ja küsida, mida nad kindlasti soovitavad, et eesistumise ajal ei toimuks, siis nad ütlevad kahte asja: et ei oleks valimisi ja valitsuse vahetust, sest need ajavad kogu süsteemi nihkesse. Meil on küll kohalikud valimised, mitte üleriiklikud, nii et võib-olla need selles mõttes eesistumist nii palju ei mõjuta, aga siiski peavad inimesed oma koormust jagama," lisas Kallas.

Kallas: eesti ja vene valijate põhjal vastandamine lõhestab riiki

Kaja Kallas rääkis saates, et tema on Reformierakonna valimisnimekirja suhtes optimistlik.

"Kui varasemalt on meid kammitsenud see, et oleme valitsuses ja ministritel ei sobi võib-olla kandideerida kohalikel valimistel nii suure koormusega või igal juhul seda asja vedades, siis nüüd meil seda kammitsat ei ole. Ma arvan küll, praegu paistab asi päris hea, et me saame väga head nimekirjad kokku," ütles Kallas ja lisas, et erakond kavatseb teha tugeva tulemuse selleks, et Keskerakonna ainuvõimu enam Tallinnas kehtestada ei saaks.

"Arvan, et see on isegi täiesti reaalne," märkis ta.

Rumm oli selle seisukoha suhtes kahtlev. Tema hinnangul on Reformierakonna Tallinna esinumbri Kristen Michali minevikus kõigist teistest võimalikest linnapeakandidaatidest kõige rohkem nn luukeresid kapist välja pudenemas.

"Ma jätkuvalt usun, praeguse seisuga tundub, et see ei väära Reformierakonna teist kohta, küll aga mõnevõrra mõjutab häältesaaki ja teeb selle kehvemaks kui võiks tegelikult olla mõne plekitu esinumbri puhul," ütles Rumm.

Kallas jällegi vaidles sellele vastu, öeldes, et teised kandidaadid on läbi uurimata ja pigem võib just nende puhul luukeresid pudenema hakata.

Kallase hinnangul on kohalikel valimistel küsimus selles, kuidas Reformierakond vastandub Keskerakonnale.

"Neid vastandumise aluseid on väga palju. Kas või korruptsioon, mis tuleb Tallinnas nüüd välja prügimajanduses ja sellistes valdkondades - selle põhjalt saab vastanduda. Aga saab vastanduda ka "seisev linn" versus "uuenduslik, arenev linn". Aga mida ma kindlasti ei tahaks näha, on vastandumine eestlased versus venelased. /.../ See oleks minu meelest olemuslikult vale. See lõhestab meie riiki ja on ebavajalik," rääkis ta.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.