Postimehe ajakirjanikud saatsid dikteeriva juhtimise vastu märgukirja ({{commentsTotal}})

Postimehe ajakirjanikud pole rahul sisu dikteeriva juhtimisega.
Postimehe ajakirjanikud pole rahul sisu dikteeriva juhtimisega. Autor/allikas: ERR
{{1491303120000 | amCalendar}}

Postimehe ajakirjanikud saatsid märtsi lõpus juhtkonnale kirja, milles heidavad ette liigset sisu ja artiklite tonaalsuse dikteerimist. Peamiseks probleemiks on, et toimetuse töösse sekkuvad turundus- ja reklaamiosakond.

Postimehe ajakirjanikud andsid osakondade esindajate allkirjastatuna ettevõtte juhtkonnale üle kirja, milles heidavad ette juhtkonna ja reklaamiosakondade liigset sekkumist toimetuse töösse. Sisuliselt tähendab see allakirjutanute sõnul, et juhtkonna tasandil öeldakse ette, kellest kirjutada kriitilisi artikleid, milline peab olema artikli toon ja pealkiri.

Peamiseks etteheiteks on reklaami ja turunduse diktaat – ajakirjanikelt oodatakse Eesti Meedia kontserniga seotud ettevõtetest positiivsete artiklite kirjutamist. Suures osas puudutab see Kanal 2 saadete promomise nõuet Postimehe veebiväljaande eesotsas ehk olulisemate uudiste seas. Sellise nõudmisega esines Delfilt üle ostetud Eesti Meedia müügidirektor Rivo Põldoja, kes soovis, et Kanal 2 meelelahutuslikust saatest "Väikesed hiiglased" tehtaks Postimehe veebi etteotsa hulk eraldi lugusid.

Toimetuste esindajad osutavad Postimehe omaniku, kontserni Eesti Meedia juhatuse esimehe Sven Nuutmanni poole. Nii mõnigi ERR-iga vestelnud ajakirjanik tõdes, et kunagi varem toimetuse ajaloos ei ole nad nii agressiivset sekkumist sisusse tunda saanud.

Üheks episoodiks, mis pani ajakirjanikke sellist sammu ette võtma, sai Nuutmanni keeld kajastada Kuldmuna turundus- ja reklaamiauhindade galat. Keelu taga on poole aasta vanune asi, kui turundusportaal Bestmarketing avaldas kriitilise loo Postimehest. Kuldmuna gala korraldamisega on seotud just Bestmarketing, kes galaga koostöös viis märtsi keskel läbi turunduskonverentsi Password. Pärast kriitilise artikli ilmumist tühistas Eesti Meedia kõik oma 15 Passwordile ostetud piletit ning neile kanti raha tagasi, ütles Bestmarketingi peatoimetaja Silja Oja.

„Teadaolevalt esimest korda Postimehe ajaloos meile öeldakse, millest ja kuidas kirjutada. Meile dikteeritakse, kes tuleb n-ö liistule tõmmata ja kui kriitiline peab artikkel olema. Meile öeldakse, milline peab olema mingi loo pealkiri; me ei tohi kirjutada neutraalselt konkurentidest või konkurentidega seotud isikutest; meid survestatakse kirjutama promoartikleid kontserniga seotud ettevõtetest, kui tegelikult uudisväärtust või pointi pole. Me peame taluma teatud isikute raevupurskeid ja n-ö vaibalekutsumisi, kui käsku ei täideta või ei täideta piisavalt täpselt,” loetletakse kirja mustandis.

Lõplikus versioonis, mis Nuutmannile üle anti, tõmmati emotsionaalsust vähemaks ja etteheited muutusid konkreetsemaks. Enim ärritaski ajakirjanikke Kanal 2 saateid puudutavate sisuturunduslike artiklite vorpimise ja Postimehe veebis prominentsel kohal hoidmise nõue, selgitas ERR-ile üks pöördumisele alla kirjutanud Postimehe ajakirjanikest.

Kirja lekkimist kardeti

Kiri anti juhtkonnale üle 27. märtsil. Lõplik versioon on olemas vaid mõnes Postimehe töötaja arvutis, et minimeerida selle lekkimist majast välja, enne seda anti kirja üle vaid paberil. Kirjale on alla kirjutanud kõikide Postimehe toimetuste juhid, kes esindavad kõiki ajakirjanikke oma toimetustes.

Kirja üleandmisele järgnes samal päeval kohtumine Nuutmanniga, kes etteheidete omaksvõtmise asemel pigem õigustas oma teguviisi. Kuna olukord toimetuste ja juhatuse vahel on äikeseline, püüavad Eesti Meedia sisu- ja programmidirektor Hanno Tomberg ja Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar käituda vahemeestena, kes toimetust ja juhtkonda lepitavad.

Sisuturunduse pealetung

Üks ERR.ee-ga vestelnud Postimehe toimetuse juht tunnistas siiski, et pani oma allkirja alla solidaarsusest kolleegidega, sest tema tööd etteheited otseselt ei puuduta, küll aga pidas ta vajalikuks sellise kirja koostamist, et jõujooned reklaami ja sisu vahel selgemaks saaksid.

„Me ei taha seda olukorda, mis on juhtunud Äripäevaga. Mingi hetk Äripäev oli nagu sisuturunduslik, me ise itsitasime siin. Kui ma avastasin, et meil ka vaikselt võib-olla lähebki, siis seda kirja oli justnagu vaja,” põhjendas ajakirjanik.

Ta ise seda Postimehe ajaloo suurimaks kriisiks ei pea.

„Palju suurem mure oli, kui Hardo Pajula tuli meile siia peatoimetajaks – siis oli küll see, et kuidas see nagu võimalik on,” selgitas pöördumisele allkirja andnud Postimehe ajakirjanik, keda pahandas kirja avalikkuse ette jõudmine.

Tema hinnangul on surve Kanal 2 teletoodangu promo upitamisele kirja üleandmise järel leevenenud.

Eesti Meedia sisu- ja programmidirektor Hanno Tomberg kommenteeris ERR-ile, et konflikt on lahendatud.

„Rääkisime toimetusega need teemad eelmisel nädalal läbi ja siin ei olegi rohkem midagi kommenteerida. Siin ei ole mitte mingit konflikti,” teatas Tomberg.

Hussar: kontserni sisu tuleb paremini välja mängida

Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar leiab, et ühinevates organisatsioonides tekitavad uued olukorrad ikka pingeid, mida tuleb maandada.

"Ühinevates orgnisatsioonides tulebki asjad läbi arutada ja see oli üks küsimus, mis tuli läbi arutada. See, et toimetus armastab kirjutada kirju, on Postimehe toimetuses tavaline. See, et me oleme üks kontsern ja see kannab Eesti Meedia nime, siis see tähendabki, et me peame oma tegevusi ühtlustama. Kui meil on unikaalset telesisu, siis me peame seda paremini välja mängima," selgitas Hussar Postimehe toimetuse tegevusi Kanal 2 saadete kajastamisel.

Ta leidis, et ka Delfi ja ERR promovad usinalt oma saateid ning pidas seda loomulikuks. Ta on seisukohal, et kui tekib unikaalset ja säravat telesisu, mis võiks lugejatele korda minna, siis võib ajakirjanike tähelepanu sellele pöörata.

"Ma pean ajakirjanike pahameelt põhjendatuks, arvestades seda, et kindlasti tuleb neile ühinemisega seotud teemasid selgitada. Ma üritan igapäevaselt ka Postimehe toimetuse ajakirjanikele selgitada, mida meil on sellest kontserni liitmisest võita ja kuidas meil on võimalik seda enda kasuks tööle panna," ütles Hussar.

Sven Nuutmann jäi ERR-ile kommentaariks tabamatuks.

Toimetaja: Merilin PärliFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.

OTSE kell 10: Steinmeier peab kõne Eesti ja Saksamaa suhetest

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier peab kolmapäeval kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee teeb otseülekande.

USA rahandusminister Steven Mnuchin.USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA kehtestas Vene ja Hiina kodanikele Põhja-Korea tõttu sanktsioonid

USA kehtestas teisipäeval sanktsioonid 16 Hiina ja Venemaa kodanikule ja ettevõttele Põhja-Korea tuumaprogrammi toetamise ja Ühendriikide sanktsioonide eiramise eest.

Therese JohaugTherese Johaug
Spordiarbitraaž pikendas Johaugi dopingukeeldu

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada Norra murdmaasuusataja Therese Johaugi dopingukeeldu, määrates talle 18-kuulise võistluskeelu.

Uuendatud: 12:53 
20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.