Pooled regionaalhaigla kiirabi ja EMO arstid on läbipõlemise piiril ({{commentsTotal}})

Erakorralise meditsiini osakondades töötavad inimesed on tihti läbipõlemise piiril ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas (PERH) tehtud uuringust selgus, et selliseid arste on kogunisti 50 protsenti. Läbipõlemise vastu aitavad töö ja vaba aja tasakaalus hoidmine ja haigla töökorralduslikud meetmed.

Erakorralise meditsiini osakondades ja kiirabis töötavad inimesed näevad tihti elu pahupoolt ja õnnetusi ning keegi tõenäoliselt ei kahtle, et nende töö on stressirohke.

Põhja-Eesti Regionaalhaiglas viidi läbi läbipõlemise küsimustik, millest selgus, et pooled arstidest on kogenud läbipõlemist. Uuringu läbi viinud PERH-i kliiniline psühholoog Marko Neeme selgitab, et kuigi number tundub suur, on näiteks USA-s vastav näitaja 65%. Vastata sai anonüümselt ja välja tuli mitmeid läbipõlemise sümptomeid.

"Laias laastus need jagunevad kolmeks: emotsionaalne kurnatus, empaatia vähenemine, mis tähendab, et meditsiinitöötaja ei näe enda patsienti kui inimest, vaid kui objekti, numbrit või diagnoosi, ja kolmas on subjektiivselt tunnetatud personaalse suutlikkuse vähenemine," selgitas Neeme "Aktuaalsele kaamerale".

Regionaalhaigla analüüsib läbipõlemise küsimustiku vastuseid, et selgitada, milliste töökorralduslike meetmetega saaks oma inimesi aidata. Kõige parem ravim on Neeme sõnul siiski tasakaal töö- ja pereelu ning vaba aja vahel.

Omaette stressiallikaks on kiirabi ja EMO töös patsientide hulga kasv. PERH-i ülemarst Andrus Remmelgas ütleb, et kui seitse aastat tagasi anti EMO-s ööpäeva jooksul abi 160-le inimesele, siis nüüd käib osakonnast läbi 230-260 patsienti.

"See kasv on väga suur ja tulnud ikkagi põhiliselt ise tulnud patsientide arvelt. kiirabi toodud patsientide arvu kasv on väike," selgitas Remmelgas.

Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popovi sõnul on nende inimesed järk-järgult kasvanud töökoormusega harjunud.

"Lihtsalt kui ta viskab üle piiri, siis ehk ka inimeste kannatus katkeb, aga me muidugi saame sellega hakkama. Me töötame selles stressiolukorras iga päev, arstidel on raske. Lihtsalt tahaks, et asjad oleks lahendatud korrektselt," kommenteeris Popov. Samas nõustub ta, et midagi peaks olukorraga ette võtma.

Tallinna haiglad plaanivad koostöös perearstide seltsiga kampaaniat, mis selgitaks inimestele, millal pöörduda erakorralise meditsiini osakonda ja millal perearsti poole.

 

Toimetaja: Merilin PärliPalgalõhe tegevusalade kaupa.Palgalõhe tegevusalade kaupa.
Sooline palgalõhe vähenes kolmandat aastat järjest

Naiste keskmine brutotunnitasu oli mullu oktoobris 20,9 protsenti väiksem kui meestel. Statistikaameti teatel tähendab see, et varasema aastaga võrreldes vähenes sooline palgalõhe 1,3 protsendipunkti.

UUDISED
"November""November"
"November" pälvis Tribeca filmifestivalil parima operaatori preemia

Rainer Sarneti film "November" osales Tribeca filmifestivalil World Narrative Competition võistlusprogrammis, kus filmi operaator Mart Taniel pälvis parima operaatori preemia.

BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.