Tanel Jan Palgi: Nigel Farage Pärnu juhtimiskonverentsil – nagu päriselt? ({{commentsTotal}})

Tanel Jan Palgi on vabakutseline ajakirjanik.
Tanel Jan Palgi on vabakutseline ajakirjanik. Autor: erakogu

Pärnu juhtimiskonverents on kutsunud mais toimuvale konverentsile peaesinejaks Suurbritannia iseseisvuspartei endise juhi Nigel Farage'i. Juhtimiskonverents tutvustab teda kui tänavuse konverentsi kuulsaimat esinejat. Ta olevat Suurbritannia paha poiss, kes viis saareriigi rahva hääletama Euroopa Liidust väljaastumise poolt.

Lisaks antakse teada, et meile ei meeldi see, mida ta tegi, ega see, kuidas ta seda tegi, kuid arvatakse, et õppida on sellest hääletusest kindlasti palju.

Nigel Farage esineb konverentsi toimumise teisel päeval teemaga, mida ta kindlasti väga hästi valdab: „BREXIT – kuidas luua erakordne kampaania?”. BREXITit soovitakse analüüsida eduka kampaania vaatepunktist. Küsitakse, mis paneb inimesed liikuma ja mõjutab nende otsuseid (kas lihtsalt inimeste hirmudele mängimine ja nende võimendamine?) ja kas poliitikud ja ärieliit alahindavad inimesi.

Samal ajal kannab juhtimiskonverents küüniliselt hoopiski pealkirja „Koostöö ja konkurets”.

Kas sina ostaksid konverentsile pileti, et kuulama minna, kuidas populismi abil, valedele toetudes, natsionalismi õhutades, hirme ja ähvardusi kasutades edukat kampaaniat ellu viia? Samal ajal antakse BREXITile veel positiivne vint: et tegelikult läks ju kõik hästi ja tegemist oligi eduka kampaaniaga ning Farage viis oma eesmärgi ellu. Mis siis, et sõna otseses mõttes üle laipade – vahetult enne hääletust mõrvati natsionalismist õhutust saades Briti tööpartei parlamendisaadik Jo Cox.

Lisaks lahkus Nigel Farage pärast hääletust poliitiliselt areenilt hoopiski ja asus oma raadiosaadet juhtima. Tõepoolest, meile ei meeldi see, mida ta põhjustas, aga tema kampaania oli edukas ja ta väärib Eestisse Pärnusse kutsumist, et rääkida, kui edukas kampaaniajuht ta on. Absoluutselt küüniliselt vaimustav.

Miks Pärnu juhtimiskonverentsi korraldajad on otsustanud Nigel Farage'i esinema kutsuda (võttes arvesse Eesti Euroopa Liitu, Schengeni ja euroalasse kuulumist ning ka Eesti üldist geopoliitilist asukohta), jääb suhteliselt mõistetamatuks. Nigel Farage ei toeta ühtegi neist kolmest Euroopa riikide koostööd ja ka sõbralikku konkurentsi loovat kokkulepet. Ta on Euroopa Liidu vastane, inimeste vaba liikumise vastane ning euroraha vastane. Ta arvab, et Venemaa president Vladimir Putin on mees maailma poliitikas, keda ta imetleb kõige enam. Ta toetab nii Prantsuse paremäärmuslikku presidendikandidaati Marine Le Peni kui ka USA presidenti Donald Trumpi, kelle kampaania toetus sarnaselt tema BREXITi kampaaniale valedele ja hirmudele.

Põhimõtteliselt on Pärnu juhtimiskonverentsi korraldajad otsustanud konverentsile esinema kutsuda Ühendkuningriigi endise paremäärmuslikku poliitiku ja tänase show-mehe, kes teenib nüüd Eestis esinedes endale mõnusat tasu.

Sarnasest mõttejoonest lähtudes oleks konverentsile sobilik esinema kutsuda ka Vladimir Putinit, kes positiivses võtmes tutvustaks, kuidas Krimmi annekteerimise näitel uusi turge haarata ja luua. See oleks ju võimalik – sest meile ei pruugi meeldida, mida Putin tegi, aga ta tegi seda hästi. Krimm on annekteeritud ja Venemaale on uus turg loodud. Juhtimise seisukohast on tegemist eduka kampaaniaga. Sellele ei saa ju vastu vaielda.

Pärnu juhtimiskonverents käitub nagu rehepapp, kes näeb võimalust sissetulekuks ja avalikkuse tähelepanuks. Lõpuks on ju show element olulisem kui tegelik kontekst. Kõik müüb ja veelgi enam, skandaali arvelt saab raha ka teenida.

Ma usun, et konverentsile registreeruvad ja lähevad ka paljud Eesti ettevõtjad ja poliitikud, seega – kellega peaks Nigel Farage konverentsil kätt suruma? Kes sooviks temaga ühispilti teha? Seda oleks huvitav teada saada. Ootan põnevusega.

Veel rohkem ootan põnevusega, et kes julgeb konverentsi avalikult boikoteerida ja just seetõttu, et Eesti on jätkuvalt orienteeritud koostööle ja tasakaalu säilitamisele Euroopa Liidus. Seda ilma küünilisuseta.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain KooliEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.