Sinisalu: Eestis pole põhjust paanitseda, aga muret tuleb tunda ({{commentsTotal}})

Kaitsepolitseiameti peadirektori Arnold Sinisalu sõnul ei ole Eestis põhjust paanitseda seoses hiljutiste terrorirünnakutega meie lähiriikides, kuid muret tuleb siiski tunda, sest olukord võib muutuda.

Sinisalu rääkis "Välisilmale" antud intervjuus, et Stockholmi terrorirünnaku järel on kaitsepolitseiametil veel vara õppetunde teha, kuna informatsiooni on vähe.

Samas saab tema kinnitusel teha mitu järeldust. "Selle põgusa informatsiooni alusel, mida oleme saanud nii oma vahetutelt kolleegidelt kui ka avalikkusest, saab järeldada seda, et kindlasti sellised inimesed, kellelt on ära võetud elamisluba või õigus seal riigis seaduslikult viibida ja nende suhtes on tehtud otsus, et nad peavad maalt lahkuma, tuleb võimalikult kiirelt ka ära toimetada, sest kibestumine, mis võib tekkida, võib käivitada kättemaksuahela. See on kindlasti esimene moment," selgitas ta.

"Teine moment, mis vajab pikemat analüüsi, kui rootslased on oma õppetunnid kokku võtnud ja neid meiega jaganud - mis ei tähenda muidugi, et me ei saaks eelnevalt oma kolleegidega PPA-st asju arutada -, on kindlasti mõttekoht seoses suuremate rahvaüritustega, mis Eestis ees seisavad. Need on spordiüritused, kultuuriüritused, kus on suurem rahvamass ja kus on teatud põhjustel võimalik juurdepääs veokitel - kõige elementaarsem asi. Kindlasti see on mõttekoht ja selliste analüüsidega on tegeletud juba varem ja nendega tegeletakse nüüd seda enam. Kindlasit koostöö on selline asi, mis aitab selliseid asju vältida," lisas ta.

Samuti tõi Sinisalu välja õppetunni seoses sellega, kuidas Rootsi ühiskond juhtunule reageeris. "Paistab, et väga rahulikult, ei ole olnud hüsteeriat ega paanikat. Jah, loomulikult, vahetult sündmuste ajal, aga just reageerimine, kuidas kõik pärast toimus, kuidas inimesed üksteist aitasid, suhtusid rahulikult ja pole tulnud suurt süüdistustelainet, miks politsei pole teinud seda, teist ja kolmandat. Kindlasti seda kõike seal analüüsitakse, aga esmalt ikkagi reageeriti sellele sündmusele, kuidas aidata kannatanuid ja kuidas olukorrast välja tulla," rääkis kapo peadirektor.

"Aga praktiline pool - meetodid, taktika, küsimused -, mis on vaja meil ja meie kolleegidel läbi arutada, võtab veel natuke aega," märkis ta.

Sinisalu kinnitas, et Eestis teeb kaitsepolitseiamet kõik endast sõltuva, et niisuguseid rünnakuid vältida. Vahetu töö, mis toimub siis, kui terroriakt on toime pandud, on aga juba teine lugu ning sellega on aastaid vaeva näinud nii siseministeerium, välisministeerim kui ka erinevad allüksused - päästeamet, PPA, kaitsepolitseiamet.

"Kõigil on oma kindel roll ja paljud stsenaariumid on ka läbi mängitud, kas siis virtuaalselt või praktiliselt," ütles ta.

Sinisalu sõnul võib praegu öelda, et Eestis põhjust paanikaks või närvilisuseks pole. Samas peab tema hinnangul muret ikkagi tundma.

"See on juba meie vahetu kohustus, kuidas suudame selliseid asju ennetada. /.../ Üldiselt praegu on olukord suhteliselt rahulik, aga see ei tähenda kunagi seda, et homme ei või see olukord muutuda, sest Schengeni sees inimeste liikumine on väga intensiivne ja need tuhanded inimesed, kes päeva jooksul Tallinna sadamast või lennujaamast läbi käivad, busside, rongide, autodega reisivad, on päris suur arv," rääkis ta.

"Ja kui Eestisse suundub väljastpoolt potentsiaalne terrorist, kelle kohta partneritel pole infot ja meil pole infot, ja ta on otsustanud üksi mingi sihikindla terroriakti toime panna, siis siin on ka vaja kõvasti õnne, et seda ennetada," lisas Sinisalu.

Toimetaja: Merili NaelDonald Tusk.
Tusk: kodanike õiguste tagamine Brexiti kõnelustel on prioriteet
Uuendatud: 20:36 

Liidrid kinnitasid läbirääkimisjuhised

Eurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.