NATO keskus: mõjutustegevust on näha riikides, kus seda varem pole olnud ({{commentsTotal}})

Järjest enam puutuvad inimesed kokku moonutatud info või libauudistega, mille koostamine ja levitamine on nii ISIS-e terroristide kui ka Venemaa propaganda järjest suurenev osa. Riias asuv NATO strateegilise kommunikatsiooni keskus näeb selle mõju kasvu ka riikides, kus seni on mõjutustegevus olnud väike.

Üldse on NATO-l 24 kompetentsikeskust, millest kolm väga päevakajaliste teemadega tegelevat asutust asuvad Balti riikides - Tallinnas küberkaitsekeskus, Vilniuses tegeldakse energiajulgeoleku ning Riias strateegilise kommunikatsiooniga, vahendas "Välisilm".

Tänu Riias tegutsevale kommunikatsioonikeskusele teatakse rohkem, mis infoväljas toimub ja kuidas seda mõjutada püütakse. Ja osatakse ka erinevais olukordades tegutseda ja käituda, sest selle keskuse üks ülesanne on anda nõu.

ISIS-e terroristide ja Venemaa manipuleerimisvõtted muudab eelkõige sarnaseks piirangute puudumine propagandas - kui on vaja valetada, siis seda tehakse. Kasutatakse religiooni ja mõjukaid sümboleid.

Auditooriume tunnevad mõlemad hästi ja teavad, kellele mida rääkida.

Venemaa kasutab palju Teise maailmasõja narratiivi ja seoseid natsisümboolikaga. NATO keskuse juhi Janis Sartsi hinnangul on Venemaa propaganda, libauudiste levitamine ja trollimine Balti riikides levinud, kuid pole viimastel aastatel suurenenud.

"Viimasel ajal on mõjutustegevus keskendunud Lääne-Euroopa riikidele. Sama, mida oleme näinud Balti riikides - Lätis, Eestis ja Leedus -, on nüüd levinud ka Saksamaale ja Hollandisse, ka Ameerikasse. Nagu näeme, pole see nagu meie puhul pikk protsess, vaid seotud konkreetse eesmärgiga - mõjutada valimistulemusi," nentis NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse direktor Janis Sarts.

Siiski püütakse nüüd Balti riikides levitada välja mõeldud või valesti tõlgendatud infot siia saabuvate NATO üksuste kohta.

Riia keskus keskendub tänavu viiele teemale.

"Vaatame, kuidas terroristid korraldavad oma infosõda meie vastu. Vaatame, kuidas NATO võiks end kaitsta erineva mõjutustegevuse vastu. Kolmas uuring uurib, kuidas Venemaa teostab oma mõjutustegevust Balti ja Põhjala regioonis. Neljas uuring käsitleb Teist maailmasõda - kuidas Kreml kasutab seda oma narratiivide koostamisel. Viies on rohkem tehnilist laadi uuring - vaatame, kuidas roboteid kasutatakse sotsiaalmeedias võrgustike loomisel," selgitas NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse asedirektor Aivar Jaeski ja lisas, et nn internetitrollide tegevuse uuringud näitavad, et siin tegutsetakse mitmel erineval moel.

"Näeme mõjutustegevuse arengut riikides, kus seda varem pole olnud. Meil on see samal tasemel olnud viimased kolm-neli aastat," märkis omakorda keskuse direktor Sarts.

Riia keskus on soovitanud NATO-l rohkem analüüsida olukorda inforuumis ja tuvastada valesid, harida ühiskonda kriitiliselt mõtlema ja olla avatum.

Toimetaja: Laur ViirandDonald Tusk.
Tusk: kodanike õiguste tagamine Brexiti kõnelustel on prioriteet
Uuendatud: 20:36 

Liidrid kinnitasid läbirääkimisjuhised

Eurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.