Finantsinspektsioon ei andnud Ühistupangale tegevusluba ({{commentsTotal}})

{{1492600860000 | amCalendar}}

Finantsinspektsioon peatas Eesti Ühistupangale tegevusloa taotluse läbivaatamise ja seega Ühistupangale luba ei andnud, kuna ei saanud soovitud lisainfot Edgar Savisaare kohta; Ühistupank plaanib otsuse vaidlustada.

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler selgitas ERRi raadiouudistele, et tegevusloa menetluse saab lõpetada neljal moel: kui luba antakse, see andmata jäetakse, taotleja võtab ise taotluse tagasi või tagastatakse see taotlejale, sest otsustajal ei olnud võimalik saada kõiki seaduses nõutud andmeid, et loa andmist sisuliselt kaaluda.

"Meie puhul ongi tegu viimase juhtumiga ehk meil ei olnud võimalik Eesti Ühistupanga asjus saada kõiki seaduses nõutud ja vajalikke andmeid, mida meil oli vaja koguda, et Euroopa Keskpangaga koos otsustada tegevusloa andmine või mitte andmine," lausus Kessler.

Ta lisas, et taotlus tuli tagastada, sest ühistupanga ühe olulise osaluse omaja, Tallinna linna kohta ei saadud kõiki vajalikke andmeid ja seetõttu polnud võimalik sisuliselt hinnata, kas Tallinna linn vastab seaduse nõuetele või mitte.

"Need andmed puudutavad linna juhtivaid isikuid, konkreetselt ametipositsioone ei hakka ma üles loetlema," rääkis inspektsiooni juht. "Aga kui vaatame üldiselt seaduse reegleid, siis olulise osaluse omaja, kaasa arvatud tema juhtkond peab olema laitmatu reputatsiooniga ja seal on veel teatud nõudeid. Nende ümber kogu see infoväli keerleb".

Küsimusele, kas tegu on endise linnapea Edgar Savisaarega, vastas Kessler jaatavalt, märkides, et seal on erinevaid isikuid.

"Üks küsimus oli see, et kui meie Tallinna linnas on vastavate kohtuotsustustega linnapea pädevused peatatud, kas see tähendab, et teda ei peakski hindama. Oleme olnud dialoogis erinevate osapooltega ja seisukoht on see, et kuna tema volitused võib kohus iga hetk taastada, siis tuleb sellest sõltumata, et need volitused on praegu peatatud, teda ka sisuliselt hinnata," selgitas Kessler.

Ta rõhutas, et inspektsioon tegi õiguslikult kõik võimalikud jõupingutused puudu jäänud andmete saamiseks, kuid kuna neid ei saadud, ei olnud neil teist valikut kui taotlus tagastada.

Ühistupank plaanib otsuse vaidlustada

Eesti Ühistupanga nõukogu teisipäevasel koosolekul toetas nõukogu panga juhatuse seisukohta, et finantsinspektsiooni otsus vaidlustatakse.

"Me ei nõustu finantsinspektsiooni seisukohaga, et Tallinna linn institutsioonina pole piisavalt usaldusväärne panga liige," sõnas panga juhatuse liige Ülle Mathiesen pressiteates.

Eesti Ühistupank esitas finantsinspektsioonile taotluse pangandustegevuse loa saamiseks 2016. aasta jaanuaris ning Mathieseni sõnul teatas inspektsioon neile otsusest taotluse läbivaatamisest loobuda tänavu 5. aprillil.

Finantsinspektsiooni põhjendus, et nad ei saa piisavalt hinnata Tallinna linna usaldusväärsust panga ühe asutajana, kui nad ei saa lisainfot Edgar Savisaare kohta, tundub Mathieseni sõnul panga juhatusele kummaline, sest Savisaar on Tallinna juhtimisest juba pikemat aega kõrvaldatud.

"Samuti nõudis finantsinspektsioon meie käest Edgar Savisaare ja Tallinna linnavolikogu esimehe Kalev Kalloga seotud kohtuasja süüdistusakte, mida Eesti Ühistupanga juhtkonnal on õiguslikult võimatu finantsinspektsioonile esitada. Meie hinnangul ei ole põhjust Tallinna linna kui institutsiooni finantsilises usaldusväärsuses küll kahelda," sõnas Mathiesen.

Tallinna finantstugevust näitab Ühistupanga hinnangul ka rahvusvahelise reitinguagentuuri Moody's hiljutine otsus tõsta linna reiting tasemele A2.

"Kuigi finantsinspektsioon loobus hindamast meie panga äriplaani, riskide haldamise põhimõtteid ja veel mitmeid pangana tegutsemiseks vajalikke dokumente, mis juhatus on viimase pooleteise aasta jooksul ette valmistanud ja finantsinspektsioonile esitanud, usume jätkuvalt, et Eesti Ühistupanka on Eesti ühiskonna ja majanduse arenguks vaja," lisas Mathiesen.

Kilvar Kessleri sõnul on alati võimalus esitada uus taotlus ja sel juhul algab uus menetlus. Kui ühistupank kohtusse peaks pöörduma, on see finantsinspektsiooni juhi arvates kahetsusväärne, kuid samas on see nende õigus.

"Meie finantsinspektsioonis oleme valmis oma toimingute seaduspärasust tõendama ja ka kohtule selgiama," nentis ta.

Ühistupangal on 161 eraisikust ja juriidilisest isikust liiget. Nende hulgas on Tallinna linn, Tartu Tarbijate Kooperatiiv, Mainor, Estiko, E-Piim Tootmine, Endover Kinnisvara, Silikaat Grupp, Saidafarm, Fund Ehitus ja Seven Oil. Samuti olid asutajaliikmeteks Põlvamaa, Kambja, Maaelu Edendamise ja Kehtna hoiu-laenuühistud, EELK Varahaldus ning mitmed väiksemad ettevõtted.

Toimetaja: Karin KoppelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema