Madeleine Tults: enesetapp otse-eetris ehk kui kingad on liiga suured ({{commentsTotal}})

Madeleine Tults.
Madeleine Tults.

Eilne Jüri Ratase intervjuu “Aktuaalse Kaamera” otse-eetris peaks saama kommunikatsiooniõppe materjaliks “kuidas mitte teha”. See oli piinlik ja paneb mind imestama, kuidas on võimalik, et aastal 2017, kui Eesti on täis kommunikatsiooni- ja meediaeksperte, toimuvad seminarid ja koolitused, meil on ligipääs parimatele näidetele kogu maailmast, esineb peagi Euroopa Liidu eesistujamaaks saava riigi valitsusjuht nagu täielik algaja.

Jüri Ratas on ilmselgelt selgeks õppinud mõned levinumad intervjuu andmise tehnikad, ent nendega võib ka alt minna, kui puudub vilumus, teravus ja kiire reageerimisvõime.

Üks tehnikaid, mille poolest on tuntud ka Ratase eelkäija Keskerakonnas, Edgar Savisaar, on nn bridge and flag tehnika, ehk siis ehita sild ja pane lipp püsti. Selle tehnika eesmärk on sõltumata ajakirjaniku küsimusest endale olulist sõnumit edastada. Bridge’i – silla – ehitamine tähendab aga ajakirjaniku tõstatatud teemalt sujuvalt endale olulisele teemale liikumist. See ei tähenda monotoonselt ühe lause kordamist, olenemata ajakirjaniku küsimustest. Edu võti on tehnika rakendamise elegants ja sealjuures loomulikkuse säilitamine.

Savisaarele on siin vastast raske leida ja Ratas peab seda veel kõvasti harjutama, et mitte naeruväärne tunduda.

Kui fakte pole piisavalt

Teine oluline tehnika on oma sõnumi toetamine faktidega. Arvud on alati head argumendid, millega veenev näida. Näha oli, et Jüri Ratas oli paar arvu riigieelarve strateegiast meelde jätnud ning neid ta kohusetundlikult ka kordas. Kahjuks oli tegemata selline oluline intervjuuks ette valmistamise töö nagu “küsimused ja vastused” – ehk siis oli läbi mõtlemata, millised võiks olla kriitilised küsimused ajakirjanikult ja mida neile usutaval moel vastata.

Kas tõepoolest ei suudetud ette aimata, et eelarvetasakaal, mis on olnud Eesti rahanduspoliitika üks alustalasid, tuleb jutuks, eriti peale Eesti Panga presidendi selleteemalist kriitilist seisukohavõttu? See, et järgmisel kolmel aastal plaanitakse n-ö üle kulutada (mille jaoks täpsemalt, veel ei teata) tekitab vaatajates vaid ebakindlust tuleviku suhtes. Valitsusjuhi vältiv keerutamine sel teemal on minu arvates täiesti lubamatu.

Ka siin meenub mulle Savisaar, kes aastaid tagasi veel heas vormis olles teledebattidel paksu portfelliga käis, mille seest ta vajalikul hetkel oma argumente toetavaid dokumente välja võttis ning neid vaatajate rõõmuks teatraalselt tsiteeris.

Keeldumine pole lahendus

Selge see, et kontrolli puudumine oma erakonna üle tervikuna on Jüri Ratase jaoks ebamugav ja tekitab palju segadust. Ent sellest mitterääkimine ei muuda seda olematuks. Jällegi, puudulik ettevalmistus enne “Aktuaalse Kaamera” stuudiosse minekut – kriitiliste teemade kaardistamine oli tegemata. Tegemist ei olnud naisteajakirja intervjuuga ja igaks aktuaalseks teemaks peaks valmis olema. Ilmselgelt valitsusjuht ise ei suuda kõike Tallinnas toimuvat jälgida, ent tal on ju olemas tiim, kes peaks ettevalmistusega aitama.

Iga intervjuu on selle andja jaoks võimalus end parimast küljest näidata ja oma sõnumeid edastada. Kuigi peaminister pigem kutsutakse esinema kui et ta ise end pakkuma peab, võiks ta siiski igasse intervjuusse tõsiselt suhtuda.

Nii heaks demagoogiks kui Edgar Savisaar Jüri Ratas tõenäoliselt kunagi ei saa. Seepärast ei ole mõtet ka üritada. Tal võiks välja kujuneda oma esinemisstiil, võib-olla tahumatum ja lihtsam, aga mis peamine, loomulikum. Poliitik on ju artist, showman, tema edu sõltub suuresti esinemis- ja veenmisoskusest. Loomuliku ande puudumisel peab rohkem tööd tegema ja harjutama.

Valitsusjuhti televiisorist vaadates tahaks kui mitte lausa uhkust, siis mingeidki positiivseid tundeid tunda, kasvõi imetleda tema esinemisoskust, karismat, stiili. Loodan, et peagi me näeme selles vallas arengut.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.