Madeleine Tults: enesetapp otse-eetris ehk kui kingad on liiga suured ({{commentsTotal}})

Madeleine Tults.
Madeleine Tults.

Eilne Jüri Ratase intervjuu “Aktuaalse Kaamera” otse-eetris peaks saama kommunikatsiooniõppe materjaliks “kuidas mitte teha”. See oli piinlik ja paneb mind imestama, kuidas on võimalik, et aastal 2017, kui Eesti on täis kommunikatsiooni- ja meediaeksperte, toimuvad seminarid ja koolitused, meil on ligipääs parimatele näidetele kogu maailmast, esineb peagi Euroopa Liidu eesistujamaaks saava riigi valitsusjuht nagu täielik algaja.

Jüri Ratas on ilmselgelt selgeks õppinud mõned levinumad intervjuu andmise tehnikad, ent nendega võib ka alt minna, kui puudub vilumus, teravus ja kiire reageerimisvõime.

Üks tehnikaid, mille poolest on tuntud ka Ratase eelkäija Keskerakonnas, Edgar Savisaar, on nn bridge and flag tehnika, ehk siis ehita sild ja pane lipp püsti. Selle tehnika eesmärk on sõltumata ajakirjaniku küsimusest endale olulist sõnumit edastada. Bridge’i – silla – ehitamine tähendab aga ajakirjaniku tõstatatud teemalt sujuvalt endale olulisele teemale liikumist. See ei tähenda monotoonselt ühe lause kordamist, olenemata ajakirjaniku küsimustest. Edu võti on tehnika rakendamise elegants ja sealjuures loomulikkuse säilitamine.

Savisaarele on siin vastast raske leida ja Ratas peab seda veel kõvasti harjutama, et mitte naeruväärne tunduda.

Kui fakte pole piisavalt

Teine oluline tehnika on oma sõnumi toetamine faktidega. Arvud on alati head argumendid, millega veenev näida. Näha oli, et Jüri Ratas oli paar arvu riigieelarve strateegiast meelde jätnud ning neid ta kohusetundlikult ka kordas. Kahjuks oli tegemata selline oluline intervjuuks ette valmistamise töö nagu “küsimused ja vastused” – ehk siis oli läbi mõtlemata, millised võiks olla kriitilised küsimused ajakirjanikult ja mida neile usutaval moel vastata.

Kas tõepoolest ei suudetud ette aimata, et eelarvetasakaal, mis on olnud Eesti rahanduspoliitika üks alustalasid, tuleb jutuks, eriti peale Eesti Panga presidendi selleteemalist kriitilist seisukohavõttu? See, et järgmisel kolmel aastal plaanitakse n-ö üle kulutada (mille jaoks täpsemalt, veel ei teata) tekitab vaatajates vaid ebakindlust tuleviku suhtes. Valitsusjuhi vältiv keerutamine sel teemal on minu arvates täiesti lubamatu.

Ka siin meenub mulle Savisaar, kes aastaid tagasi veel heas vormis olles teledebattidel paksu portfelliga käis, mille seest ta vajalikul hetkel oma argumente toetavaid dokumente välja võttis ning neid vaatajate rõõmuks teatraalselt tsiteeris.

Keeldumine pole lahendus

Selge see, et kontrolli puudumine oma erakonna üle tervikuna on Jüri Ratase jaoks ebamugav ja tekitab palju segadust. Ent sellest mitterääkimine ei muuda seda olematuks. Jällegi, puudulik ettevalmistus enne “Aktuaalse Kaamera” stuudiosse minekut – kriitiliste teemade kaardistamine oli tegemata. Tegemist ei olnud naisteajakirja intervjuuga ja igaks aktuaalseks teemaks peaks valmis olema. Ilmselgelt valitsusjuht ise ei suuda kõike Tallinnas toimuvat jälgida, ent tal on ju olemas tiim, kes peaks ettevalmistusega aitama.

Iga intervjuu on selle andja jaoks võimalus end parimast küljest näidata ja oma sõnumeid edastada. Kuigi peaminister pigem kutsutakse esinema kui et ta ise end pakkuma peab, võiks ta siiski igasse intervjuusse tõsiselt suhtuda.

Nii heaks demagoogiks kui Edgar Savisaar Jüri Ratas tõenäoliselt kunagi ei saa. Seepärast ei ole mõtet ka üritada. Tal võiks välja kujuneda oma esinemisstiil, võib-olla tahumatum ja lihtsam, aga mis peamine, loomulikum. Poliitik on ju artist, showman, tema edu sõltub suuresti esinemis- ja veenmisoskusest. Loomuliku ande puudumisel peab rohkem tööd tegema ja harjutama.

Valitsusjuhti televiisorist vaadates tahaks kui mitte lausa uhkust, siis mingeidki positiivseid tundeid tunda, kasvõi imetleda tema esinemisoskust, karismat, stiili. Loodan, et peagi me näeme selles vallas arengut.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain KooliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema