ERR Prantsusmaal: valimiste keskne teema on majandus ({{commentsTotal}})

Pühapäeval algavatel Prantsusmaa presidendivalimistel on keskne teema majandus.

Prantsuse esimese telekanali TF1 poliitikaajakirjanik Valérie Nataf ei usu, et neljapäevane tulistamine Champs-Élysées'l võiks valimistulemusi oluliselt mõjutada. Prantslased on tema sõnul terrorirünnakutega harjunud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me kõik arvasime, et presidendivalimistel tõusevad põhiküsimusteks identiteet, julgeolek ja terrorism, aga kandidaadid nii vasakult kui ka paremalt keskendusid majandus- ja sotsiaalküsimustele. Terrorism on valimiskampaaniatest siiani praktiliselt puudunud ja tõusetub nüüd, viimastel päevadel," rääkis Nataf.

Presidendivalimiste ühe favoriidi, Emmanuel Macroni majandusnõustaja professor Philippe Martini sõnul vajab Prantsusmaa tööturureforme.

"Inimesed, kes usuvad, et euroalast lahkumine lahendab kõik meie probleemid, eksivad rängalt. Prantsusmaa suureks probleemiks on näiteks noorte tööpuudus ja sellel pole mingit pistmist euroga. Aga euroalast väljumine oleks väga kulukas," selgitas Martin.

Kui Prantsusmaa lahkuks euroalast, järgneksid õige pea ka Hispaania ja Itaalia. See tähendaks ökonomisti sõnul euro lõppu. Suurim oht on tema sõnul aga sellele järgnev finantskriis.

"Inimesed tõttaksid pankadesse raha välja võtma, sest nad teaksid, et paari nädala või kuu jooksul devalveeritaks nende säästud 20-30 protsendi võrra. Paljudel Prantsuse ettevõtetel, kelle võlad on eurodes, oleks suur probleem, sest nad peaksid võlad kinni maksma suurema hinnaga. See oleks suur probleem," rääkis Martin.

Macroni majandusnõustaja sõnul on euroalal vaja oma eelarvet ja ühte rahandusministrit, kes vastutaks eelarvepoliitika eest. Paraku on elu näidanud, et ka märksa väiksema ambitsiooniga majandusreformid võivad Prantsusmaal tänavatele tuua kümned tuhanded streikijad, sundides valitsusi plaane korrigeerima.

Professor Martin usub, et Macron saab piisavalt tugeva mandaadi ja alustab reformidega juba suvel.

Poliitikaajakirjanik Valérie Nataf ennustab sügiseks meeleavaldusi. "Prantsusmaal pole millegi muutmine lihtne. Inimesed küll ütlevad, et nad pooldavad reforme, aga kui asi puudutab konkreetselt neid, siis on see keeruline. Tõenäoliselt näeme septembris rahutusi," arvas ta.

Töötus püsib 10 protsendi juures 

Majanduskasv oli Prantsusmaal eelmisel aastal napilt üle ühe protsendi ja töötus ei näita langemise märke, püsides kümne protsendi juures. Tööpuudus on keskmisest kõrgem riigi äärealadel, lõunas ja põhjas.

Terasehiid ArcelorMittali nelja aasta eest seisma pandud sulatusahjudest Kirde-Prantsusmaal on kujunenud omamoodi kiratseva tööstuse sümbol. Ettevõtte sealse haru 2600 töötajast 600 saadeti pensionile, koos alltöövõtjatega kadus piirkonnas aga kokku ligi kaks tuhat töökohta.

"Noored, kes lõpetasid kooli, said varem asuda tööle ArcelorMittalis, aga pärast sulatusahjude sulgemist pole neil nüüd enam kuhugi tulla. Nii et neil pole oma haridusega midagi teha või tuleb neil Luksemburgi tööle minna ja neil ei ole mingit valikut," kommenteeris ametiühingu CGT delegaat Sebastien Baheux.

Tehase naabruses autoremonditöökoda pidav Thierry rääkis sama juttu. "Siin ei ole noortel midagi leida. Enamus läheb Luksemburgi tööle."

Jõukast naabrist on saanud piirkonna päästerõngas.

Naabruses asuvas Hayange'i linnakeses elav 18-aastane Emanuel ütles "Aktuaalsele kaamerale", et hetkel ei tee ta midagi, aga püüab siiski kodukandis tööd leida. "Kuskil kohvikus või midagi sellist," pakkus ta.

Taksojuhid rõõmustavad, et Uber sinna veel jõudnud ei ole ja et nemad elavad ära.

Toetus Marine Le Penile on sealkandis keskmisest kõrgem. Paljud inimesed igatsevad taga tööstuse kuldaega ja usuvad, et Le Pen suudab selle oma protektsionistliku majanduspoliitikaga tagasi tuua.

Favoriite on viis 

Prantsusmaa presidendivalimiste 11 kandidaadi seas on arvamusküsitluste järgi viie esimese hulgas liberaalsete vaadetega Euroopa-meelne Emmanuel Macron, kelle kannul on paremäärmuslik eurovastane Marine Le Pen. Konservatiivide kandidaat François Fillon ja vasapoolne Jean-Luc Mélenchon pole toetusprotsentide poolest kaugel, kuid viiendal positsioonil oleva praeguse presidendi parteisse kuuluva sotsialisti Benoît Hamoni võimalusi ei peeta kuigi suureks.

17 aastat riigis kehtinud 35-tunnise töönädala suhtes on Macron paindlik - tema jätaks küsimuse ettevõtjate ja töötajate otsustada. Le Pen ja Hamon säilitaksid praeguse olukorra. Fillon ja Mélenchon on aga selgelt vastupidistel seisukohtadel - esimene pikendaks töönädalat, teine aga lühendaks veelgi.

Immigratsiooni küsimuses on kõige valjemalt võtnud sõna Marine Le Pen, kes pooldab tugevalt piirangute kehtestamist. Temaga sarnaste vaadetega on Fillon. Ülejäänud on aga täiendavate piirangute vastu.

Venemaaga tahaks lähedasemaid suhteid Le Pen, Fillon ja Mélenchon. Praeguse suhete seisuga on rahul Macron ja Hamon ning nemad jätkaksid sama liini.

Euroopa Liidust soovib ainsana lahkuda Le Pen. Mélenchoni hinnangul tuleb Liitu muuta, kuid ta näeb Prantsusmaad siiski selle liikmena. Macron, Fillon ja Hamon sooviks samuti liitu jääda, kuid nemad tahaks näha tugevamat Euroopat.

Toimetaja: Merili NaelReformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.