"Välisilm": Põhja-Koreas toimuv võib lõppeda "Korea kevadega" ({{commentsTotal}})

Põhja-Koreast on tulnud viimasel ajal igasuguseid ähvardusi juba praktiliselt iga päev, aga pole päris võimatu, et riigis endas toimuvad protsessid võivad ühel päeval viia "Korea kevadeni", vahendas "Välisilm".

Põhja-Korea riiklik telekanal saatis pühapäeval maailmale fotod, mis erinevad märkimisväärselt tavapärastest - riigipea Kim Jong-un ei jälgigi neil raketikatsetust ega juhata paraadi, vaid on külas seafarmis. Samas pole tegemist niisama seafarmiga, vaid see on Põhja-Korea õhujõudude seafarm. Riigitelevisiooni teatel käis Kim uurimas, kas pilootidel saavad kõhud ikka täis.

Samal ajal teatas riigitelevisioon ka seda, et Pyongyang on vamis vastulööki andma mistahes USA agressioonile.

"Nüüd, mil me omame võimsat tuumarelva, et kaitsta end USA tuumaohu eest, vastame me igasuguse kõhkluseta täiemõõdulise sõjaga ja tuumalöögile oma tuumalöögiga ja meid ootab võit selles võitluses Ameerika Ühendriikidega," kõneles uudistediktor.

See kõik toimus laupäeval. Pühapäeval lubas Põhja-Korea visata tuumapommi Austraaliale, kui viimane ei lõpeta USA sabas sörkimist, sest ajal, mil Kim Jong-un õhujõudude söögilauda inspekteeris, külastas Austraaliat USA asepresident Mike Pence, kes lubas, et liitlasi hätta ei jäeta.

"Ja me oleme läbi viinud ja viime ka tulevikus läbi ühiseid sõjaväeõppusi, et olla kindlad oma valmisolekus. Talismanist Saabel toimub selle aasta lõpus. Üheskoos jätkavad meie rahvad nende reeglite elushoidmist, mis tuginevad rahule ja õitsengule Aasia ning Vaikse ookeani piirkonnas. Lõuna-Hiina merel ja kogu regioonis kaitseme põhiõigusi sõita merd ja lennata lennukiga. Ameerika Ühendriigid koos Austraaliaga kindlustavad seadusliku kaubavahetuse toimimise ja edendavad rahumeelset dialoogi igal teemal, mis seda piirkonda või kogu maailma muretsema paneb," rääkis Pence.

Austraalia oli USA asepresidendile tema kümnepäevase Aasia ringreisi viimane sihtpunkt Lõuna-Korea, Jaapani ja Indoneesia järel.

Regioon on Põhja-Korea edukate relvakatsetuste pärast selgelt närvis. Samas lisab õli tulle USA presidendi Donald Trumpi enda üpriski etteaimamatu käitumine. Seda näitab kas või emapommi heitmine Afganistani ISIS-e võitlejate koobastele ajal, mil Valget Maja külastas Hiina president Xi Jinping.

Analüütikute väitel andis emapomm eelkõige sõnumi Põhja-Koreale ja selles mõttes ka Pekingile, et just viimane on õigupoolest esimene, kes Pyongyangi korrale saab kutsuda, sest Hiinaga on seotud suurem osa Põhja-Korea majandusest.

"See on hinnanguliselt 80 ja rohkem protsenti. Selles mõttes on võimalik päevapealt see juhe välja tõmmata, kui Hiina seda ka tahaks," arvas Põhja-Korea asjatundja Erki Loigom.

Aastakümneid on Hiina täitnud Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioone valikuliselt või üldse mitte. Pealtnäha ei osteta Pyongyangilt sütt, kuid tegelikult on seda soetatud rekordkogustes.

"Laevade jälgimissüsteemid näitavad, kuidas Põhja-Korea söeterminalides on kinnised kaubalaevad, mis kulgevad Hiina kaugematesse sadamatesse, kus on samuti söeterminalid olemas. See kõik jätkub. Kütteõlid voolavad jätkuvalt Hiinasse ja Põhja-Korea rahapesu on kulgenud läbi Hiina panga, Delta Asia Financial Group'i. See pandi paugupealt kinni, kuid täna tegelevad sama asjaga kümned teised Hiina pangad väiksemas mahus," selgitas Loigom.

Tema ei usu, et Hiina Põhja-Koread kardab. "Võib-olla nende ainus mure on Kim Jong-uni tahtmatus alluda Pekingi diktaadile. Tema isa allus, tema vanaisa allus. Nüüd me lausa näeme, kuidas Kim Jong-un on asunud hävitama oma sugulasi ja need sugulased on ühel või teisel moel seotud Hiinaga või Hiina majandusimega," rääkis Loigom.

Samas on ka Põhja-Koreas sees toimumas protsessid, mis võivad ühel päeval lõppeda "Korea kevadega".

"Sinna ilmusid sisse esimesed turumajanduse ilmingud. 1998. aastal, kui näljahäda hakkas lõppema, siis piltlikult ühe tänava otsas veeti nälga surnud inimeste laipu ja teises tänava otsas müüdi mandariine ja banaane, mida ei olnud kunagi Põhja-Koreas olnud," kirjeldas Loigom.

"Samamoodi tuleks jätkata pehme majanduse surumisega. Ka hiinlastele tuleb anda selles mõttes leevendust, et las nad vaatavad seda Põhja-Koread kui Kirde-Hiina provintsi. Protsessid on nii pöördumatult seal alanud, et Hiinal võib olla hirm vastupidises arengus, et Põhja-Koreas tekib ühel päeval kriitiline mass selliseid inimesi, kes täis kõhuga hakkavad mõtlema mingisuguse revolutsiooni ja "Korea kevade" peale," arutles ta.

Toimetaja: Merili Nael



Liikluse rahustamine Valgevase tänava alguses.Liikluse rahustamine Valgevase tänava alguses.
Teadusuuringud: lamavad politseinikud tõstavad õhusaastet

Kalamajja, Pelgulinna ja mitmele poole mujale Tallinnas on viimasel ajal paigaldatud teekünnised ehk nn lamavad politseinikud. Eesmärk on rahustada liiklust ja vähendada sellega õnnetuste riski. Kuid autod peavad lamavate politseinike juures pidurdama ja kiirendama, mis omakorda toob kaasa õhusaaste kasvu.

Vladimir Putin saabus visiidile Soome.Vladimir Putin saabus visiidile Soome.

Putin käis Soome iseseisvuse juubelit tähistama

Neljapäeval külastab Soomet Venemaa president Vladimir Putin. Ametlikult on visiidi teemaks Soome iseseisvuse 100. aastapäev, kuid Vene riigipea vestles oma Soome kolleegi Sauli Niinistöga ka muudel teemadel.

Uuendatud: 18:05 
Viljandi TulevikViljandi Tulevik

OTSE 19.30: Kas Viljandi Tulevik suudab Levadiat üllatada?

Jalgpalli Premium liiga 21. voorus võtab liigatabeli viimaste hulka kuuluv Viljandi JK Tulevik vastu meistritiitlit jahtiva FC Levadia. Otseülekanne ETV2-s ja ERR-i spordiportaalis algab kell 19.30. Kommenteerib Tarmo Tiisler, stuudiovestlust juhib Aet Süvari.

"Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures."Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures.
Näiliselt arvukais "kaasmaalasi" kaitsvais ühinguis tegutseb käputäis isikuid

Eestis tegutseb arvukalt niinimetatud kaasmaalaste kaitsega tegelevaid mittetulundusühinguid, kelle hulgas on nii maksuvõlglasi kui ka neid, kellele annetuste ja toetustena jõuab aastas üle saja tuhande euro. Lähemalt vaadates ilmneb, et näiliselt suures hulgas ühingutes tegutseb vaid käputäis aktiviste ning kui üks MTÜ satub raskustesse, luuakse kiiresti uus "keha".

Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.
Jalgpalliliit: kultuuri suursündmuse koht on rahvusringhäälingus

Jalgpalliliit toetab järgmise viie aasta jooksul rahvusringhäälingut sihtotstarbelise toetusega summas kuni 950 000 eurot, mille abil omandas ERR Euroopa rahvuskoondiste tippjalgpalli teleõigused kahe MM-turniiri vahelisel perioodil.

Uuendatud: 21:48 
ALGAB FOLK
A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.
Kairi Leivo soovitused Viljandi folgiks

Täna saab alguse Viljandi pärimusmuusika festival. Äsja raamatu "Viljandi pärimusmuusika festivali lood" ilmutanud ning tänavu folgil õppepealiku rolli täitev Kairi Leivo andis festivaliks omapoolseid soovitusi.

uudised
Teisipäeval kohtusid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juures Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj (vasakul) ja Liibüa idaosas tegutsev kindral Khalifa Haftar (paremal).Teisipäeval kohtusid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juures Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj (vasakul) ja Liibüa idaosas tegutsev kindral Khalifa Haftar (paremal).
Prantsusmaa loob Liibüasse asüülitaotlejate keskused

Prantsusmaa rajab "sel suvel" Aafrika põhjarannikul Liibüas menetluskeskused asüülitaotlejatele, kes kavatsevad minna üle Vahemere Euroopasse, teatas Prantsuse president neljapäeval.

Uuendatud: 21:31 
HIV nakatatud T-lümfotsüüt ehk T-rakk.HIV nakatatud T-lümfotsüüt ehk T-rakk.
Lõuna-Aafrika poiss seljatas HIV-i, Eesti teadlased kahtlevad

Teateid selle kohta, et imikute varane antiretroviiruse ravi võib aastateks edasi lükata HI-viiruse paljunemist kehas, on tulnud viimase kaheksa aasta jooksul paaril korral. Rahvusvahelisel AIDS-i Ühingu aastakonverentsil esitleti nüüdseks kolmandat sellise ravi juhtumit. Eesti teadlased on selle leiu suhtes skeptilised ning usuvad jätkuvalt, et HIV-i ei ole maailmas veel keegi päriselt seljatanud.

Kaader videostKaader videost
ERR.ee video | Heidy Purga: Viljandis on mingi teistsugune aura

Neljapäeval stardib Viljandis 25. pärimusmuusika festival, mis toob mitmekesise artistideprogrammi päeval ning uhked järelpeod õhtul. Järelpeo korraldajad Heidy Purga ja Bert Prikenfeld rääkisid Viljandi folgi olulisusest.

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.