Soini rääkis Lavrovile Ukrainast ja inimõigustest ({{commentsTotal}})

{{1493886960000 | amCalendar}}

Soome välisminister Timo Soini kohtus neljapäeval Porvoo linnas oma Venemaa kolleegi Sergei Lavroviga.

Tegemist oli ministrite viienda kohtumisega Soini ametiajal, vahendasid Yle, Reuters, "Aktuaalne kaamera".

Soini sõnul möödus kohtumine positiivses meeleolus, kuid esile tõusid ka probleemsed teemad.

Soome välisminister juhtis tähelepanu ka aktuaalsetele välispoliitilistele küsimustele nagu konfliktid Ukrainas ja Süürias ning pinged Korea poolsaarel. Samuti mainis Soini inimõigusi puudutavaid probleeme Venemaal.

Soini rõhutas enda sõnul Lavrovile seda, et Euroopa Liidu ja Venemaa vahelised suhted ei saa areneda, kui Ukraina sõja lõpetamiseks sõlmitud Minski lepet ei järgita. Soome minister avaldas lootust, et Venemaa kasutab oma mõjuvõimu, et Minski leppe tingimustest ka kinni peetaks.

Lavrov märkis omakorda, et Ukrainas leidis 2014. aastal aset ebaseaduslik relvastatud riigipööre ning lääneriigid, kes sellega leppisid, vastutavad ka Ukraina valitsuse eest, keda tuleb survestada Minski leppe tingimusi täitma.

Venemaa välisminister kiitis Soome kolleegi külalislahkuse ja kauni kohtumispaiga eest.

Lavrovi sõnul arenevad kahe riigi vahelised suhted, eriti majandusalased suhted, hästi. Lisaks rõhutas ta, et Venemaal hinnatakse Soome rahvusvahelist mainet, mille ta on saanud eelkõige oma erapooletu välispoliitika tõttu.

Eelteadete põhjal oli välisministritel kavas rääkida peamiselt Arktika Nõukogust, mille eesistujaks Soome käesoleval kuul saab.

Meedias on spekuleeritud ka selle üle, kas Venemaa presidendi Vladimir Putini ja tema USA kolleegi Donald Trumpi kohtumine võiks toimuda Helsingis. Seetõttu lootsid mõned ajakirjanikud selleteemalisi kommentaare saada ka välisministritelt.

Lavrov vastas, et Helsingi oleks sellise kokkusaamise toimumiseks sobilik paik, kui Washington sellise ettepaneku teeb. Samas tunnistas ta, et hetkel pole mingeid plaane sellise kohtumise asjus tehtud ning lähikuudel see teoks ei saa.

Lavrov kritiseeris Obamat ja USA poliitikuid

Lavrov kasutas Soomes toimunud pressikonverentsi ka USA poliitika kritiseerimiseks.

Välisministri sõnul olevat eelmine Ühendriikide president teinud kõik endast oleneva, et Washingtoni ja Moskva suhteid halvendada. Lavrovi arvates jätkub Venemaa vastu suunatud kampaania USA-s ka praegu.

Lavrovi arvates on selle kampaania eestvedajateks need jõud, kes ei suuda leppida presidendivalimiste tulemusega ning taotlevad USA sisepoliitikas suuremat võimu.

Venemaa välisministri hinnangul mõeldakse USA-s, sealhulgas kongressis praegu välja erinevaid süüdistusi Venemaa aadressil, kuid mingeid tõendeid ei esitata. "Kuna fakte ei ole, on tegu propagandaga," kurtis ta.

"Nagu me pole seni kuulnud ka mitte ühtegi fakti, kuidas me sekkusime Prantsusmaa, Ühekuningriigi sisepoliitikasse ning viimasel ajal ütlevad isegi teie sõbrad rootslased, et me ähvardame sekkuda nende valimistesse või poliitilisse olukorda," rääkis Lavrov.

Pressikonverentsil viibinud ajakirjanikud küsisid ka seda, kui kaugele on jõutud president Sauli Niinistö ettepanekuga parandada julgeoleku Läänemere piirkonnas näiteks selle abil, et regioonis liikuvad sõjalennukid lendaksid sisse lülitatud transponderitega. Soini sõnul kulgeb ettepaneku rakendamine hästi, Lavrov aga süüdistas NATO-t, et viimane polevat ettepanekule vastanud.

"Kahjuks meie NATO partnerid, kes tol ajal tundsid väga tihti muret lennuohutuse pärast Balti riikides, võtsid meie pakkumised vastu ning pole neile reageerinud juba pool aastat," sõnas minister.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Arni AlandiMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema