Analüütik: Läti ja Leedu majandus kasvab lähiajal Eestist kiiremini ({{commentsTotal}})

Tõnu Palm
Tõnu Palm Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Balti riikide majandus on viimastel aastatel kasvanud üsna ühesuguses tempos, kuid tööhõive kasvuks on Lätil ja Leedul edaspidi rohkem ruumi ja nende majanduskasv saab olema veidi kiirem, prognoosis Nordea peaökonomist Tõnu Palm.

Läti sisemajanduse kogutoodang (SKT) kasvas esialgsetel andmetel aasta esimese kolme kuu kokkuvõttes mulluse sama ajaga võrreldes 3,9 protsenti. Leedus oli see näitaja 4,1 protsenti. Eestis alates sellest aastast SKT kiirhinnangut enam ei avaldata ja kvartalinäitajad selguvad alles 31. mail.

Tõnu Palm vastas ERRi küsimusele, kas Eesti SKT kasvab sama jõudsalt kui naabritel, et Balti riikide majandused on viimastel aastatel kasvanud suhteliselt sarnases tempos, arvestades ekspordi ja tööstustoodangu mahukasvu. Erinevused tulenevad paljuski Euroopa Liidu struktuurifondivahendite kasutamise erinevast ajakavast ning ka ehitusturu aktiivsusest.

"Samas Eesti puhul on struktuurselt töötuse määr kõige madalam ja seega on naabritel edaspidi rohkem ruumi hõive kasvuks. Naabrite majanduskasv saab olema ka mõnevõrra kiirem," sõnas ta. "Märkimisväärne on see, et tööjõukulude aastakasv on alates möödunud aasta teisest kvartalist kiirem aga Eesti naabrite puhul. Eesti ei ole enam palgakasvu ralli esivedur. Ettevaatavalt näeme kiiremat palgakasvu Leedus ja Lätis".

Euroala taastumisest võidavad Palmi hinnangul kõik Balti riigid ja see avaldub nende majanduste tööstuse kasvavas panuses. Jätkuvalt veavad kasvu siseturu harud. Lisaks toetab investeeringute elavdamist ELi struktuurifondi vahendite uus periood.

Analüütik lisas, et möödunud aastal ehitussektorite mõjul suurima investeeringute languse teinud Läti saab sellel aastal demonstreerida tõenäoliselt ühte kiiremat investeeringute kasvu.

"Majanduskasv Eestis on elavnemas ning esimeses kvartalis on oodata taaskord üle kahe protsendipunktist SKT aastakasvu. Esimese kvartali SKT osas on kasvuriskid läinud üles seoses kahekohalise tööstustoodangu mahukasvu, ekspordi kasvava panuse ja vähemal määral investeeringute tõttu. Viimast mõjutas ühekordne suurtehing," selgitas Palm.

Aktiivsus laenuturul on peaökonomisti sõnul püsinud stabiilne, mida toetab nii euroala kui Eestis tugev eraisikute ja ettevõtete kindlustunne. Majanduskasvu esimeses kvartalis jahutab samas eratarbimise tagasihoidlikum panus, sest inflatsioon on ajutiselt kiirenenud kolme protsendi tasemele.

"Balti riikide majanduse väljavaade sisendab taastuva euroala taustal järgnevateks aastateks mõõdukat optimismi," tõdes Palm.

Toimetaja: Karin KoppelSoomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.Soomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.
Tallinna-Helsingi liini suuremad laevad sörgivad kasvava nõudluse sabas

Kuigi kiirlaevu tuleb Tallinna-Helsingi liinile üha juurde, on ka nende täituvus jätkuvalt tõusuteel. Populaarsematel päevadel või kellaaegadel võib juhtuda, et piletid on täielikult välja müüdud, sest nõudlus üha kasvab.

Nahaarst: päikesekreemide peale lootma jääda ei saa

Soojade ilmade ja selge taeva mõjul on kannatada saanud juba ilmselt nii mõnegi eestlase hell nahk. Ainult päikesekreemide kaitsvale mõjule Ida-Tallinna keskhaigla nahaarst Pille Konno sõnul loota ei tohiks.

SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.