Käo: Seeder peab ettevõtlusvaenuliku protsessi peatama ({{commentsTotal}})

{{1494996900000 | amCalendar}}

NG Investeeringute juhi Jüri Käo sõnul lõhub praegune valitsus Eesti lihtsa maksusüsteemi ja rikub oluliselt Eesti konkurentsivõimet. Käo sõnul ootavad ettevõtjad kobareelnõu peatamist ja majanduskeskkonna ettevõtjasõbralikumaks muutmist, mis võib tähendada ka rahandusministri väljavahetamist.

Käo sõnul on ettevõtjad rahandusministri käitumises väga pettunud, sest panditulumaks on Eesti ettevõtlust sügavalt kahjustav initsiatiiv.

"Sisuliselt võib öelda, et rakendame hiiliva tulumaksu ja teeme ettevõtluse sellega keerulisemaks ja kallimaks ja see pärsib ettevõtete arengut nii Eestis kui kindlasti ka väljaspool Eestit. Ühelgi ettevõttel ei ole raha liiga palju ja teha raha liigutamine kontserni sees kallimaks - see on tagurlik meede," ütles Käo ERR-i raadiouudistele.

Käo täiendas, et ka maksude administreerimine muutub selle sammuga kallimaks, samuti jääb alati üles risk, et midagi on valesti deklareeritud.

"Me selle sammuga oluliselt kahjustame oma lihtsat maksusüsteemi ja seda on ettevõtlusorganisatsioonid püüdnud rahandusministrile siin poole aasta jooksul selgitada, aga meie häält pole kuulda võetud mitte üks gramm," on Käo nördinud.

Ettevõtja sõnutsi on nende lootus IRL-i uuel juhil Helir-Valdor Seederil, kes võiks oma rahandusministri mõistusele kutsuda, nagu Käo ütleb.

"IRL on eelenevalt olnud ettevõtlust toetav erakond, aga selle sammuga minetab ta ka nende väheste ettevõtjate toetuse, kes talle veel järele on jäänud, nii et see on ka IRL-ile oluline otsus, kuidas ta käitub. Täna on võimalik uuel erakonnajuhil ajada selg sirgeks ja öelda, et me vaatame need asjad selliselt läbi, et räägime ettevõtjatega ja rakendame selliseid seadusi, mis Eesti ettevõtlust ei pärsi," loodab Käo.

Lisaks ei meeldi Käo sõnul ettevõtjatele see, et kõiki asju arutatakse kobareelnõuna, kuhu pannakse poliitilise taktika järgi kokku nii head kui halba, mis teeb selle torpedeerimise keerulisemaks.

"Kui nö hääletad ettevõtjana selle vastu, siis sind kuulutatakse tagurlaseks ja tambitakse maa sisse. Need on nii fundamentaalsed asjad, et neid tuleks vaadelda ikkagi eraldi," leiab ärimees.

Käo hinnangul tuleks kobareelnõu lahti võtta ja eemaldada sealt need meetmed, mis ettevõtlusele kuidagi kaasa ei aita. See võimalus on olemas, kui IRL-i uus juht seda vaid tahab, usub Käo, pidades silmas, et kui vaja, tuleks kaaluda ka praeguse rahandusministri Sven Sesteri väljavahetamist.

Liitude hinnangul peaks IRL kaaluma Sesteri väljavahetamist

Ettevõtlusliitude juhid leiavad, et praegune valitsus ajab läbi aegade kõige kahjulikumat majanduspoliitikat ning IRL peaks kaaluma rahandusminister Sven Sesteri väljavahetamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kolmapäeval Reformierakonna fraktsiooniga kohtunud tööandjate esindajad leiavad, et praegune valitsus on läinud ettevõtluse suretamisega üle piiri.

"See kriitika on väga tugev. Nii et, kas ta peaks tagasi astuma, see on tema enda otsus, aga ettevõtjad praegu ei näe kuidagi, et võiks sellist rahandusministri käitumist toetada," kommenteeris Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

"Ettevõtjad ei ole olnud rahandusministri ja valitsusega nii rahulolematud mitte kunagi. Täna tegelikult, kui me vaatame kõiki kavandatavaid maksumuudatusi, siis pahameel nende suhtes on kasvanud väga suureks ja tervikuna nähakse, et need kahjustavad mitte enam ühe mõne konkreetse ettevõtlussektori huve ja head käekäiku, vaid tervikuna Eesti majandust," rääkis Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts.

Sester: viin ellu koalitsioonilepet

"Kui minister viib ellu koalitsioonilepet, siis ma ei tea, kas see peab olema põhjus potentsiaalselt tagasiastumiseks. Kui see nii oleks, siis ma arvan, et mitte ükski minister ei julgeks ühtki koalitsioonileppe punkti enam ellu viia - mine tea, äkki oled ühele või teisele huvigrupile vastaline," kommenteeris Sester.

Rahandusminister möönis, et ettevõtjatele tuleb tähelepanu pöörata ning leidis, et valitsus on seda juba ka teinud.

"Me oleme vähendamas maksupoliitilisi muudatusi. Me oleme juba ära teinud, alates sellest, et diisliaktsiis ei ole tõusmas, hotellide käibemaksu tõusu jätsime ära, ettevõtluskonto luuakse, dividenditulumaks, mis täna on 20 protsenti, viiakse 15-le, kui sa oled nö pidev dividendide maksja jne," loetles Sester

Minister möönis, et kõik maksumuudatused ettevõtjatele ei ole meelt mööda, ent osad ka on ning lähtuma peaks tervikpildist. "Tervikpildis, ma arvan, teenimiselt tarbimisele üleviimine on õige."

 

Toimetaja: Marek Kuul, Merilin Pärli, Merili NaelSoomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.Soomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.
Tallinna-Helsingi liini suuremad laevad sörgivad kasvava nõudluse sabas

Kuigi kiirlaevu tuleb Tallinna-Helsingi liinile üha juurde, on ka nende täituvus jätkuvalt tõusuteel. Populaarsematel päevadel või kellaaegadel võib juhtuda, et piletid on täielikult välja müüdud, sest nõudlus üha kasvab.

Nahaarst: päikesekreemide peale lootma jääda ei saa

Soojade ilmade ja selge taeva mõjul on kannatada saanud juba ilmselt nii mõnegi eestlase hell nahk. Ainult päikesekreemide kaitsvale mõjule Ida-Tallinna keskhaigla nahaarst Pille Konno sõnul loota ei tohiks.

SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.