Makedoonia president andis sotsidele mandaadi valitsus moodustada ({{commentsTotal}})

Zoran Zaev (keskel) aprillis pärast kähmlust parlamenti tunginud rahvuslastega.
Zoran Zaev (keskel) aprillis pärast kähmlust parlamenti tunginud rahvuslastega. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Makedoonia president Gjorge Ivanov teatas kolmapäeval pärast kuus kuud väldanud venitamist, et annab sotsiaaldemokraatide esimehele Zoran Zaevile mandaadi valitsuse moodustamiseks.

Pärast detsembrikuiseid üldvalimisi sõlmisid koalitsiooni sotsiaaldemokraadid ning etnilisi albaanlasi esindavad parteid, kuid Ivanov oli senini keeldunud neile valitsuse moodustamise ettepanekut tegemast, vahendas Reuters.

Konservatiivide toel presidendiks saanud Ivanov põhjendas oma keeldumist sellega, et selline koalitsioon võib viia etniliste albaanlaste suurema autonoomiani ja seetõttu ähvardada Makedoonia suveräänsust.

Makedoonias puudub toimiv valitsus juba 2015. aastast, kui pealtkuulamis- ja korruptsiooniskandaal viis valitsusest kümme aastat võimul olnud rahvuslaste bloki VMRO-DPMNE.

Presidendi kolmapäevane teade suurendas lootust, et kaks aastat kestnud poliitiline ummikseis saab lõpuks läbi.

Albaanlasi on Makedoonia elanike hulgas vähemalt veerand ning rahvuste vahelised suhted on olnud pingelised. Näiteks 2001. aastal leidis riigis aset ka lühiajaline relvakonflikt valitsuse ja albaanlaste üksuste vahel. Tookord hoiti suurem verevalamine ära Euroopa Liidu ja NATO vahendusel.

 

Toimetaja: Karin KoppelSoomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.Soomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.
Tallinna-Helsingi liini suuremad laevad sörgivad kasvava nõudluse sabas

Kuigi kiirlaevu tuleb Tallinna-Helsingi liinile üha juurde, on ka nende täituvus jätkuvalt tõusuteel. Populaarsematel päevadel või kellaaegadel võib juhtuda, et piletid on täielikult välja müüdud, sest nõudlus üha kasvab.

Nahaarst: päikesekreemide peale lootma jääda ei saa

Soojade ilmade ja selge taeva mõjul on kannatada saanud juba ilmselt nii mõnegi eestlase hell nahk. Ainult päikesekreemide kaitsvale mõjule Ida-Tallinna keskhaigla nahaarst Pille Konno sõnul loota ei tohiks.

SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.