Gingrich: Trumpi kajastamine USA meedias hirmutab meie liitlasi ({{commentsTotal}})

Vabariiklane Newt Gingrich, kes on varem ka ise USA presidendiks pürginud.
Vabariiklane Newt Gingrich, kes on varem ka ise USA presidendiks pürginud. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA kongressi esindajatekoja endine vabariiklasest spiiker Newt Gingrich kritiseeris teravalt USA meediat ning väitis muuhulgas, et see, kuidas kodumaine ajakirjandus president Donald Trumpi kajastab, tekitab Ameerika Ühendriikide liitlaste seas põhjendamatut hirmu.

"Ma olen isiklikult solvunud Ameerika meedia peale. Ma arvan, et see hävitav ja vastik. See kujutab praegu riigi jaoks ohtu," rääkis Trumpi lähedaseks liitlaseks ja nõunikuks olnud Gingrich Politicole.

Veteranpoliitiku arvates võiks Trump üldse Valge Maja pressiruumi kinni panna ning saata avalikkusele sõnumi, et "meedia on korrumpeerunud ning et ta on väsinud sellest, et teda ahistavad inimesed, kelle ainus eesmärk on teda halvas valguses näidata".

Gingrich kirjutas hiljuti Trumpist raamatu ning tema abikaasat Callista Gingrichit peetakse tõenäoliseks järgmiseks suursaadikuks Vatikanis.

Endine esindajatekoja spiiker viibib praegu Kiievis ning ta avaldas pahameelt selle üle, kuidas USA meedia on äsja kajastanud FBI juhi James Comey vallandamist ja väiteid, justkui oleks Trump andnud Venemaa välisministrile Sergei Lavrovile Iisraeli käest saadud tundlikke luureandmeid.

Gingrich rõhutas, et presidendil on õigus avaldada sellist luureinfot, mida ta vajalikuks peab, ning et USA riigipead on seda välisriikide esindajatega kohtudes teinud juba sajandeid. Samuti leidis ta, et ajakirjanikud ei tohiks viidata allikatele, mille juurde nad kellegi nime kirjutada ei saa.

Vabariiklane avaldas arvamust, et Trumpi probleemid on 10 protsendi ulatuses tingitud Valge Maja vigadest ja 90 protsendi ulatuses USA meedia tegevusest, kes ärkavat iga hommik üles eesmärgiga Trumpi kahjustada.

Gingrich selgitas, et ta vaatas just Kiievis CNN-i ja hakkas kartma, et selline kajastus avaldab välisriikides mõju ja jätab Ameerikast mulje, mis on "täielikult eksitav ja täielikult vale".

"Siin on inimesed, kes seda rämpsu loevad ja arvavad, et nad peaksid hirmul olema. Meil on riigikaitsemeeskond nagu [kaitseminister James] Mattis, [sisejulgeolekuminister John] Kelly ja [välisminister Rex] Tillerson. See on parim meeskond pärast [Dwight] Eisenhowerit," rääkis ta.

"Need inimesed üle maailma loevad teid justkui teil oleks tõsi taga. Kahju, mida meedia praegu Ameerika Ühendriikidele teeb jälestusväärne," lisas Gingrich.

Gingrich Kiievis: Trumpi administratsiooni hoiak Venemaa suhtes muutub lõpuks karmimaks

Gingrich rääkis Ukrainat külastades ajalehele Kyiv Post, et ta peab võimalikuks, et Trumpi administratsiooni hoiak Venemaa suhtes aja jooksul karmistub.

"Ma ei tea kindlalt, kuid ma oleksin üllatunud, kui nad ei tõsta selle relvastuse tapmisvõimet, mida nad Ukrainale võimaldavad," selgitas ta. "Ma arvan, et me tahame viia maksimumini ukrainlaste suutlikkuse end kaitsta ja seda ilma, et me sunniksime Venemaad konflikti eskaleerima. Teisest küljest peaks ka küsima: kuidas, arvestades Süüriat ja kõike muud, kui paljudes kohtades saab [Venemaa president Vladimir] Putin end proovile panna ilma, et ta ajapikku oma majandust ei hävitaks?"

Gingrich rõhutas, et ta ei räägi küll Trumpi administratsiooni nimel, kuid toonitas siis järgnevat: "Vaadates kõike seda, mis toimub; vaadates inimesi, kes on praegu võimul. Nad on väga karmi mõtteviisiga. Nad on teadlikud sellest madala intensiivsusega sõjast, mis edasi kestab, ja et ukrainlased on seal ebasoodsas olukorras. See pole meie huvides, et ukrainlased on ebasoodsas olukorras. Me peame välja mõtlema, mis on kõige kasulikumad jõuvahendid, mis tõstaksid Vene poole jaoks hinda nii, et nad otsustakid oma seiklust Ukraina idaosas mitte jätkata."

Lisaks Ukraina suuremale toetamisele relvastusega, pidas Gingrich võimalikuks ka seda, et Trumpi administratsioon otsustab lõpuks ka Kremli-vastaste sanktsioonide karmistamise kasuks.

"Ma arvan, et nad on hakanud vastumeelselt järeldusele jõudma, et seal peavad järgnema lisasanktsioonid. Nad üritavad leida teed, kuidas Putini tähelepanu võita. Ma ei tea, kas Putini puhul on miski efektiivne. See, mis lõpuks oleks efektiivne, on see, kui tema toetus Venemaal langeks, sest see asi lihtsalt ei tööta," sõnas vabariiklane.

Samas märkis Gingrich, et nii Ukraina kui ka teised riigid ei peaks eriti lootma suurele finantstoetusele USA poolt, sest Trump ei pea seda efektiivseks. Selle asemel võib administratsioon astuda hoopis samme, mis kutsuks erasektorit üles rohkem Ukrainasse investeerima.

Gingrich saabus Kiievisse seoses miljardär Viktor Pintšuki fondi poolt korraldatud loengutesarja raames. Eelmisel aastal külastas sama projekti raames Ukrainat näiteks endine USA välisminister Condoleezza Rice.

Toimetaja: Laur ViirandLiikluse rahustamine Valgevase tänava alguses.Liikluse rahustamine Valgevase tänava alguses.
Teadusuuringud: lamavad politseinikud tõstavad õhusaastet

Kalamajja, Pelgulinna ja mitmele poole mujale Tallinnas on viimasel ajal paigaldatud teekünnised ehk nn lamavad politseinikud. Eesmärk on rahustada liiklust ja vähendada sellega õnnetuste riski. Kuid autod peavad lamavate politseinike juures pidurdama ja kiirendama, mis omakorda toob kaasa õhusaaste kasvu.

Vladimir Putin saabus visiidile Soome.Vladimir Putin saabus visiidile Soome.

Putin käis Soome iseseisvuse juubelit tähistama

Neljapäeval külastab Soomet Venemaa president Vladimir Putin. Ametlikult on visiidi teemaks Soome iseseisvuse 100. aastapäev, kuid Vene riigipea vestles oma Soome kolleegi Sauli Niinistöga ka muudel teemadel.

Uuendatud: 18:05 
Viljandi TulevikViljandi Tulevik

OTSE 19.30: Kas Viljandi Tulevik suudab Levadiat üllatada?

Jalgpalli Premium liiga 21. voorus võtab liigatabeli viimaste hulka kuuluv Viljandi JK Tulevik vastu meistritiitlit jahtiva FC Levadia. Otseülekanne ETV2-s ja ERR-i spordiportaalis algab kell 19.30. Kommenteerib Tarmo Tiisler, stuudiovestlust juhib Aet Süvari.

"Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures."Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures.
Näiliselt arvukais "kaasmaalasi" kaitsvais ühinguis tegutseb käputäis isikuid

Eestis tegutseb arvukalt niinimetatud kaasmaalaste kaitsega tegelevaid mittetulundusühinguid, kelle hulgas on nii maksuvõlglasi kui ka neid, kellele annetuste ja toetustena jõuab aastas üle saja tuhande euro. Lähemalt vaadates ilmneb, et näiliselt suures hulgas ühingutes tegutseb vaid käputäis aktiviste ning kui üks MTÜ satub raskustesse, luuakse kiiresti uus "keha".

Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.
Jalgpalliliit: kultuuri suursündmuse koht on rahvusringhäälingus

Jalgpalliliit toetab järgmise viie aasta jooksul rahvusringhäälingut sihtotstarbelise toetusega summas kuni 950 000 eurot, mille abil omandas ERR Euroopa rahvuskoondiste tippjalgpalli teleõigused kahe MM-turniiri vahelisel perioodil.

Uuendatud: 21:48 
ALGAB FOLK
A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.
Kairi Leivo soovitused Viljandi folgiks

Täna saab alguse Viljandi pärimusmuusika festival. Äsja raamatu "Viljandi pärimusmuusika festivali lood" ilmutanud ning tänavu folgil õppepealiku rolli täitev Kairi Leivo andis festivaliks omapoolseid soovitusi.

uudised
Teisipäeval kohtusid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juures Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj (vasakul) ja Liibüa idaosas tegutsev kindral Khalifa Haftar (paremal).Teisipäeval kohtusid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juures Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj (vasakul) ja Liibüa idaosas tegutsev kindral Khalifa Haftar (paremal).
Prantsusmaa loob Liibüasse asüülitaotlejate keskused

Prantsusmaa rajab "sel suvel" Aafrika põhjarannikul Liibüas menetluskeskused asüülitaotlejatele, kes kavatsevad minna üle Vahemere Euroopasse, teatas Prantsuse president neljapäeval.

Uuendatud: 21:31 
HIV nakatatud T-lümfotsüüt ehk T-rakk.HIV nakatatud T-lümfotsüüt ehk T-rakk.
Lõuna-Aafrika poiss seljatas HIV-i, Eesti teadlased kahtlevad

Teateid selle kohta, et imikute varane antiretroviiruse ravi võib aastateks edasi lükata HI-viiruse paljunemist kehas, on tulnud viimase kaheksa aasta jooksul paaril korral. Rahvusvahelisel AIDS-i Ühingu aastakonverentsil esitleti nüüdseks kolmandat sellise ravi juhtumit. Eesti teadlased on selle leiu suhtes skeptilised ning usuvad jätkuvalt, et HIV-i ei ole maailmas veel keegi päriselt seljatanud.

Kaader videostKaader videost
ERR.ee video | Heidy Purga: Viljandis on mingi teistsugune aura

Neljapäeval stardib Viljandis 25. pärimusmuusika festival, mis toob mitmekesise artistideprogrammi päeval ning uhked järelpeod õhtul. Järelpeo korraldajad Heidy Purga ja Bert Prikenfeld rääkisid Viljandi folgi olulisusest.

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.