Venemaast on saanud USA järel üks suuremaid sisserände magneteid ({{commentsTotal}})

Nõukogude Liidu lagunemise järel sai Venemaast maailma suuruselt teine immigrantide magnet USA järel ja Saksamaa kõrval. Ühelt poolt turgutab see majandust, teisalt aga tekitab pingeid, toidab kriminaalset maailma ja korruptsiooni ning õhutab ka ksenofoobiat.

Erinevalt Euroopast on suurem osa Venemaa sisserändest puhtalt majandusimmigrandid ja peamiselt pärit Kesk-Aasiast, vahendas "Pealtnägija".

Ühelt poolt on odav võõrtööjõud justkui majandusele hea, teisalt tekitab pingeid kuni radikaliseerumiseni.

Immigratsioon on Venemaal väga vastuoluline teema. Ainuüksi ametlikel andmetel panustasid võõrtöölised riigi majandusse mullu umbes miljard eurot, mis on ilmselt vaid pisike osa tegelikkusest. Nende koju saadetud raha turgutab oluliselt ka sealset majandust: Tadžikistani sisemajandusest oli see lausa 36 ja Kõrgõzstani omast 30 protsenti.

Samas elab enamus sellest massist juriidiliselt hallis alas ja kaitsetuna. Näiteks Kõrgõzstani võimud väidavad, et ainuüksi 2016. aasta esimese seitsme kuuga suri Venemaal tööõnnetustes 430 nende kodanikku. Üks traagilisem juhtum oli põleng Moskva trükikojas, kus hukkus 14 noort kirgiisitari. Tööandja on hetkel uurimise all tuleohutusreeglite rikkumise kahtlusega.

"Kellele on kasulik immigratsioon Venemaal? Korruptantidele on see suur äri lisaks sellisele poolkriminaalsele, ebaseaduslikule mustale ärile, sest migrandid ei maksa makse, siis omakorda ei maksta töötajate kindlustust ja nii edasi. Võin nimetada statistikat. Mullu, 2015. aastal ostsid tööloa 250 000 migranti. 250 000 said legaalseks. Aga üsna kindlalt võib väita, et Moskvas on vähemalt 4-5 miljonit migranti. Ainuüksi Moskvas. Aga koos oblastiga on neid veel rohkem. See vahe on ikka tohutu suur. Lihtsalt see illegaali staatus on probleem migrantidele endile. Need inimesed on väljaspool õigusruumi. Neil pole siin mingeid õigusi," rääkis MGIMO professor Valeri Solovei.

"Minu vend ostis tööloa 30 000 rubla eest (500 eurot). Firma saab selle neile korraldada, seega käib korruptsioon igal tasemel. Et dokumendid kiiremini vormistataks, maksab ka firma kellelegi. Aga isegi kui maksid 30 000, seisis mu vend päevade viisi järjekorras, sest lihtsalt ei saanud juba valmis dokumente kätte," selgitas kommunikatsioonijuht Bermet Borubajeva.

Sisserändajate sõnul teevad vohav korruptsioon ja bürokraatia ausast legaliseerumisest tõelise kadalipu. Seda enam, et enamik saabub sisuliselt kaks kätt taskus.

Ülemaailmne finantskriis, madalad naftahinnad ja Ukraina sõjast tulenevad sanktsioonid panid Vene majanduse raskesse seisu ja paljud hakkasid nõudma karmi kätt võõrtööliste suhtes.

"Kui rääkida Venemaast, siis riigis on immigrante vähemalt kaheksa miljonit. Realistlikumal hinnangul 10-12 miljonit või rohkemgi. Selles mõttes on Venemaa maailmas immigrantide arvult teisel kohal kohe USA järel, kuigi Venemaal on elanikke 2,5 korda vähem kui USA-s. Seega on migratsioon meie jaoks päris tõsine probleem," tõdes professor Solovei.

Ehkki teoreetiliselt on Venemaa Kesk-Aasia riikidega majandusliidus ning sealseid kodanikke koheldakse justkui eelistatult, siis näiteks mullu mais Moskvas ümarlaual nõuti neile viisarežiimi kehtestamist, et piirata kontrollimatut migratsiooni, millega kaasnevad väidetavalt kriminaalsus ja haigused.

"Usun, et viisarežiim on filter, mis võimaldab vabaneda liigmigratsioonist, niinimetatud ebasoovitavast või õigustamata migratsioonist. Nende kogus on uskumatu, me ei ela seda üle," sõnas viisarežiimi koalitsiooni koordinaator Vsevolod Radšenko.

Ent kirgedest hoolimata leiab elu oma voolusängi ja äsjastest illegaalidest saab ajapikku keskklass.

Toimetaja: Merili NaelKütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema