Seeder: uued maksud saaks asendada maksuameti tõhusama tööga ({{commentsTotal}})

{{1495102320000 | amCalendar}}

IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder näeb katteallikat kavandatud maksude ärajätmisele selles, et maksuamet efektiivsemalt tööle hakkaks.

"Nii mõnelgi puhul tuleks tõsiselt läbi mõelda, et võib-olla olemasolev seadusandlik raamistik võimaldab makse paremini koguda, kui see eesmärk väga selgelt maksuametile ka seatakse," ütles Seeder Vikerraadio saates "Uudis +".

"Ilma, et me võtaksime mingi uue seaduse vastu või olulise seadusemuudatuse, vaataks otsa hetke võimalustele, et /.../ anda maksuametile suuremad võimalused või kohelda teatud ettevõtjaid ühtlasemalt," sõnas ta.

"Ja teiselt poolt ei pea alati otsima lahendust katteallikatema täiendavate tulude kehtestamisel. Et me nüüd suhkrumaksu asemel kehtestame näiteks soolamaksu, see ei ole kindlasti lahendus," rõhutas Seeder.

Seederi sõnul on võimalik ka teatud kulude kokkuhoiu peale mõelda. Näiteks tõmmata koomale valitsemiskulusid ja investeeringuid. "Kas kõik investeeringud on vajalikud teha sel perioodil või mitte. See on prioriteetide küsimus - mis on olulisem? Kas kehtestada üks maks, millega me võib-olla ettevõtlust piirame või jätame ära ühe investeeringu, mille mõju ei ole väga oluline," ütles ta.

Seeder ütles, et soovib enne maksupaketi teist lugemist selle erakonnas ja valitsuses läbi arutada. Seeder märkis, et IRL-i ettepanek koalitsioonipartneritele on tõsiselt kaaluda alternatiive.

"Alati on võimalik midagi teha paremini. Praegu ma arvan, et on siin mõtlemise koht. Kuna vastukaja ka maksupaketile on olnud väga elav ja sugugi mitte ainult positiivne, vaid väga palju on tehtud kriitilisi märkusi. Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on see maksuseaduste pakett ka juba enne esitamist tekitanud väga palju küsimusi ja probleeme," sõnas Seeder.

"See, et esimene lugemine on läbitud, ei tähenda, et neid eelnõusid ei saaks või ei peaks muutma või mõnda üldse mitte vastu võtma, see on arutelude ja läbirääkimiste koht," ütles Seeder.

"See, et on milleski kuus kuud tagasi täpselt kokku lepitud, ei pea olema dogma kogu järgnevaks perioodiks kui see valitsus peaks 2019. aasta kevadeni valistuse vastutust kandma. See ei tähenda, et selle perioodi jooksul ei tehtagi ühtegi muudatust," lausus ta veel.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul tuli Seederi ettepanek maksupaketi ümbertegemiseks halval ajal. "Eks ajastus selles mõttes on natuke kehv, et riigi eelarvestrateegia arutelud on just lõppenud, kus IRL otsustas mitmest võimalikust maksuleevendusest jätta ühe ära ja teised puutumata. Kindlasti oleks kuu aega tagasi olnud seda lihtsam teha kui täna, aga vaatame, mis võimalik on," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Ratas ja Saar ei välistanud ühisdeklaratsioonide taastamist

Samuti soovib Seeder taastada abikaasade ühisdeklaratsiooni. Nii Keskerakond kui sotsiaaldemokraadid kinnitasid, et see on võimalik, kuid nagu kõigi selliste sammude puhul - vaja on leida katteallikad.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles valitsuse pressikonverentsil, et kui ühel koalitsioonipartneril vahetub esimees, siis ei saa kuidagi pahaks panna, kui selle koalitsioonipartneri esimees soovib üle vaadata [kaolitsiooni] tegevused.

Ratas kinnitas, et koalitsioon on kindlasti "valmis vaatama ja kuulama" IRL-i uue esimehe Helir-Valdor Seedri mõtteid maksupaketi muudatuste kohta.

Vastates küsimusele, kas abikaasade ühisdeklaratsioonide esitamise võimaluse taastamine võiks koalitsioonis kõne alla tulla, vastas Ratas jaatavalt. "Jah, see tuleb kõne alla," kinnitas valitsusjuht, lisades, et võimaluse taastamine toob kaasa lisakulud, mille jaoks on vaja leida kas lisakatteallikad või -kärpeid.

"Loomulikult ei ole meil midagi selle vastu, kui me leiame vahendid," sõnas Saar.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Oliver Kahu

Allikas: ERR/BNS



Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema