Seeder: uued maksud saaks asendada maksuameti tõhusama tööga ({{commentsTotal}})

{{1495102320000 | amCalendar}}

IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder näeb katteallikat kavandatud maksude ärajätmisele selles, et maksuamet efektiivsemalt tööle hakkaks.

"Nii mõnelgi puhul tuleks tõsiselt läbi mõelda, et võib-olla olemasolev seadusandlik raamistik võimaldab makse paremini koguda, kui see eesmärk väga selgelt maksuametile ka seatakse," ütles Seeder Vikerraadio saates "Uudis +".

"Ilma, et me võtaksime mingi uue seaduse vastu või olulise seadusemuudatuse, vaataks otsa hetke võimalustele, et /.../ anda maksuametile suuremad võimalused või kohelda teatud ettevõtjaid ühtlasemalt," sõnas ta.

"Ja teiselt poolt ei pea alati otsima lahendust katteallikatema täiendavate tulude kehtestamisel. Et me nüüd suhkrumaksu asemel kehtestame näiteks soolamaksu, see ei ole kindlasti lahendus," rõhutas Seeder.

Seederi sõnul on võimalik ka teatud kulude kokkuhoiu peale mõelda. Näiteks tõmmata koomale valitsemiskulusid ja investeeringuid. "Kas kõik investeeringud on vajalikud teha sel perioodil või mitte. See on prioriteetide küsimus - mis on olulisem? Kas kehtestada üks maks, millega me võib-olla ettevõtlust piirame või jätame ära ühe investeeringu, mille mõju ei ole väga oluline," ütles ta.

Seeder ütles, et soovib enne maksupaketi teist lugemist selle erakonnas ja valitsuses läbi arutada. Seeder märkis, et IRL-i ettepanek koalitsioonipartneritele on tõsiselt kaaluda alternatiive.

"Alati on võimalik midagi teha paremini. Praegu ma arvan, et on siin mõtlemise koht. Kuna vastukaja ka maksupaketile on olnud väga elav ja sugugi mitte ainult positiivne, vaid väga palju on tehtud kriitilisi märkusi. Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on see maksuseaduste pakett ka juba enne esitamist tekitanud väga palju küsimusi ja probleeme," sõnas Seeder.

"See, et esimene lugemine on läbitud, ei tähenda, et neid eelnõusid ei saaks või ei peaks muutma või mõnda üldse mitte vastu võtma, see on arutelude ja läbirääkimiste koht," ütles Seeder.

"See, et on milleski kuus kuud tagasi täpselt kokku lepitud, ei pea olema dogma kogu järgnevaks perioodiks kui see valitsus peaks 2019. aasta kevadeni valistuse vastutust kandma. See ei tähenda, et selle perioodi jooksul ei tehtagi ühtegi muudatust," lausus ta veel.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul tuli Seederi ettepanek maksupaketi ümbertegemiseks halval ajal. "Eks ajastus selles mõttes on natuke kehv, et riigi eelarvestrateegia arutelud on just lõppenud, kus IRL otsustas mitmest võimalikust maksuleevendusest jätta ühe ära ja teised puutumata. Kindlasti oleks kuu aega tagasi olnud seda lihtsam teha kui täna, aga vaatame, mis võimalik on," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Ratas ja Saar ei välistanud ühisdeklaratsioonide taastamist

Samuti soovib Seeder taastada abikaasade ühisdeklaratsiooni. Nii Keskerakond kui sotsiaaldemokraadid kinnitasid, et see on võimalik, kuid nagu kõigi selliste sammude puhul - vaja on leida katteallikad.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles valitsuse pressikonverentsil, et kui ühel koalitsioonipartneril vahetub esimees, siis ei saa kuidagi pahaks panna, kui selle koalitsioonipartneri esimees soovib üle vaadata [kaolitsiooni] tegevused.

Ratas kinnitas, et koalitsioon on kindlasti "valmis vaatama ja kuulama" IRL-i uue esimehe Helir-Valdor Seedri mõtteid maksupaketi muudatuste kohta.

Vastates küsimusele, kas abikaasade ühisdeklaratsioonide esitamise võimaluse taastamine võiks koalitsioonis kõne alla tulla, vastas Ratas jaatavalt. "Jah, see tuleb kõne alla," kinnitas valitsusjuht, lisades, et võimaluse taastamine toob kaasa lisakulud, mille jaoks on vaja leida kas lisakatteallikad või -kärpeid.

"Loomulikult ei ole meil midagi selle vastu, kui me leiame vahendid," sõnas Saar.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Oliver Kahu

Allikas: ERR/BNSUUDISED
NATO riigijuhtide ühiuspildil istub Jüri Ratas Donald Trumpi taga Alexis Tsiprase ja Andrzej Duda vahel.
Ratas vestles Trumpiga
Uuendatud: 09:14 
SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.

Mustangi talu maasikad.Mustangi talu maasikad.
Vaataja küsib: kas suurem mari on parem?

Televaataja saatis „Novaatorile“ küsimuse, kas suurem mari on parem, pidades sealjuures silmas suviseid maasikaid. Esitasime küsimuse kas suuremad maasikad ja tomatid on paremad kui väikesed Eesti maaülikooli emeriitprofessorile Anne Luigele.