Jaapani valitsuskabinet kiitis heaks keisri troonist loobumise eelnõu ({{commentsTotal}})

Jaapani keiser Akihito.
Jaapani keiser Akihito. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Jaapani valitsus kiitis reedel heaks ainulaadse eelnõu, mis lubab vananeval keisril Akihitol loobuda Krüsanteemtroonist, märkides sellega esimest troonist loobumise juhtumit kahe sajandi jooksul.

Peaminister Shinzo Abe kabinet allkirjastas seaduseelnõu, ütles valitsuskabineti peasekretär Yoshihide Suga ajakirjanikele. Eelnõu läheb järgmiseks arutelule parlamenti, kus see peab saama ka lõpliku heakskiidu.

Eelnõu hakati koostama pärast Akihito augustis peetud kõnet, milles ta sisuliselt ütles, et soovib tervislikel põhjustel ameti maha panna. Eelmine Jaapani keisritroonist loobumine leidis aset 1817. aastal.

Suga sõnul ootab ta, et eelnõu, mis kehtib ainult Akihitole, läbib parlamendi kiiresti.

Aasta algul avaldatud uudistes öeldi, et Akihito võib ametist lahkuda 2018. aasta detsembris. Kroonprints Naruhito astub sellisel juhul ametisse 2019. aasta 1. jaanuaril, kirjutati tollal.

Pärat Naruhito saamist keisriks saab kroonprintsiks tema noorem vend Akishino. Troonipäriluse järjekorras järgmine on Akishino 10-aastane poeg Hisahito.

Kuna kehtiva seaduse alusel saab keiser olla ainult meessoost, siis võib Hisahito jääda oma sajanditepikkuse dünastia viimaseks esindajaks, sest rohkem meessoost pärijaid võimulolevas dünastias hetkel ei ole.

Paljud jaapanlased usuvad, et keisritrooni järjepidevuse saab tagada siis, kui troonile hakatakse lubama ka naisi, kuid konservatiivid on sellele jõuliselt vastu. Jaapani ajaloos on olnud naiskeisreid.

Allikas: BNSUUDISED
NATO riigijuhtide ühiuspildil istub Jüri Ratas Donald Trumpi taga Alexis Tsiprase ja Andrzej Duda vahel.
Ratas vestles Trumpiga
Uuendatud: 09:14 
SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.

Mustangi talu maasikad.Mustangi talu maasikad.
Vaataja küsib: kas suurem mari on parem?

Televaataja saatis „Novaatorile“ küsimuse, kas suurem mari on parem, pidades sealjuures silmas suviseid maasikaid. Esitasime küsimuse kas suuremad maasikad ja tomatid on paremad kui väikesed Eesti maaülikooli emeriitprofessorile Anne Luigele.