Annika Uudelepp: Eesti põhiprobleemid on ideedepuudus ja usaldamatus ({{commentsTotal}})

Helir-Valdor Seederi valimine IRL-i esimeheks paistab praegu olevat pigem samm tagasi, mitte hüpe edasi, märgib Annika Uudelepp Vikerraadio päevakommentaaris.

Viimased paar nädalat on meile kujundlikult näidanud Eesti põhiprobleemi ja võimalikku lahendust sellele. Meie murede kehastus on omamoodi ka IRL-i heitlused ja esimehevalimine.

Esmalt peaksime endalt küsima, miks üldse oli IRL-il vaja uut esimeest valida. Vastus paistab lihtne – senise esimehe juhtimisel oli suudetud oma usalduskrediit maha mängida ja valijatest ilma jääda. Kuid see vastus pole niisugune, mis aitaks olukorda lahendada.

Olukorra parandamiseks ei piisa olukorda kirjeldamisest ja kellegi kui süüdlase peale näpuga näitamisest. Vaja on aru saada, miks on asjaolud kujunenud sellisteks, nagu nad on.

Me oleme seal, kus me oleme, kahel põhjusel. Esimene on ideedepuudus ja teine on usaldamatus. Võimalik, et üks häda toidab teist. Ideedepuudus tekitab usaldamatust ja usaldamatuse õhkkond ei lase välja tulla uute mõtetega.

Mõtisklegem korraks ideede ja usalduse puuduse üle.

Miks üldse oli vaja eelmine koalitsioon lõhki ajada? Vastus oli, et polnud ühendavat ideed. Ja kuna polnud, siis tegelikult ei olnud vaja ka koostööd teha. Miinimumprogrammi võib püüda ka teistega saavutada. Püütigi. Praeguseks paistab, et see katsetus hakkab vaikselt vussi minema.

Ideed ju ikka pole. See ei ole mingi idee, et teeme käigu pealt ja teisiti, peaasi, et oleks teistmoodi.

Ka pikalt opositsioonis olnud Keskerakond tuli valitsusse vanade ideedega, mis olid kirja pandud enam kui 10 aastat tagasi, mil maailm ja Eesti olid mõnevõrra teistsugused paigad. Isegi kui plaanid on olnud üllad – näiteks sotsiaalse sidususe kasvatamine ja majanduse käimatõmbamine – , on lahendused kipakavõitu.

Samal ajal võib vastu öelda, et valitsus teeb ju palju – vaata kasvõi töösolevaid reforme, nagu näiteks töövõime-, haldus-, pensioni-, peretoetuste reform. Jah, aga kuigi need reformid on vajalikud (ja kiidan siin valitsust nende jätkamise eest), ei anna see veel tunnistust värsketest ideedest. Tegelikult kujutavad need reformid endast kõigest hädavajalikku miinimumi, et kahanevate töökäte ja väheneva rahakoti taustal süsteem kuidagi toimivana hoida.

Kuna ühendavat ja käivitavat ideed ei ole, siis kipub ka usaldust väheks jääma. Partnerid ei usalda väga Keskerakonda. Kõik saavad aru, et Jüri Ratas võib olla erakonna esimees, kuid tal puuduvad igasugused hoovad Yana Toomi, Mihhail Kõlvarti või Olga Ivanova ohjeldamiseks. Nimetatud kolmikust on kõigil ükskõik, kas Keskerakond on koalitsioonis või mitte. Toom on Brüsselis, Kõlvart Tallinnas, Ivanova parlamendis sõltumata Keskerakonna positsioonist.

Kuid kui juht ei kontrolli oma erakonda, siis kuidas peaks ta koalitsiooni koos hoidma ja riiki juhtima?

IRL-i on ka keeruline usaldada. Kui ikka keegi on surmahädas, muutub ta ettearvamatuks.

Ja nii tulebki mängu kontekst.

Usalduse puudumine tähendab seda, et kõik kahtlustavad kõiki. Igaüks arvab, et niikuinii tahab teine tal vaiba alt tõmmata. Sotsid ja IRL viskasid Reformierakonna sügisel üle parda, sest arvasid, et niikuinii on oravatel nendega sama plaan. 

Nüüd kahtlustatakse, et IRL võib minna parempoolsete juurde tagasi lunastust otsima. Seeder on juba öelnud, et kolmapäeval esimese lugemise läbinud maksupaketti sellisena vastu ei võeta.

Nii või teisiti on seegi maksupakett ideedepuuduse laps. See on nagu järjekordne SMS laen inimesele, kes iga hinna eest üritab üle jõu käivat elustiili pidada. Valitsusel pole ju plaani, kuidas olla väle või uuendusmeelne või rahvusvaheliselt paremini konkurentsis. Valimised on tulekul ja inimestele püütakse lihtsalt head muljet jätta. 

Milline oleks siit võsastunud rajalt väljapääs? Kuni jääme kinni bütsantslikku mõtteviisi – olla ise esimesena kaval, tehes teisele ära enne, kui endale ära tehakse –, ei paistagi väljapääsu.

Kuna uuringute kohaselt tahtvat eestlased konservatiivsust, siis üritatavad erakonnad kavalad olla ülikonservatiivsust etendades. Selle tagajärjena on meile aga pakutud radikaalselt tagurlust. Brexitist ja Donalt Trumpi võidust on otsitud õigustust, et nii peabki. Ka Eestis.

Alguse juurde tagasi tulles – Seederi valimine IRL-i esimeheks paistab praegu olevat pigem samm tagasi, mitte hüpe edasi. Uusi ideid pole kusagilt näha, kiirkorras tsenseeritakse nüüd omaenda rahandusministri juhtimisel väljatöötatud maksumuudatusi.

Lõpmatuseni tagasi hüpata ei saa ja nüüd olengi oma jutuga jõudnud võimaliku lahendusteeni. Selleks annab inspiratsiooni hiljutine Prantsusmaa valik, kus janu muutuste järele ei kustutatud populistlike ja tagurlike kannapööretega, vaid hoopis riiki ja rahvast defineerivate väärtustega. Prantsuse presidendivalimistel valiti vabaduse, võrdsuse ja vendluse poolt, millest eile kirjutas lähemalt ka Meelis Oidsalu.

Eesti arengut on iseloomustanud pigem nutikus, paindlikkus ja haritus, mitte aga kitsarinnalisus ja tagurlikkus. Ehk peaks me nüüd just sellistele väärtustele keskenduma. Ka IRL võiks uuesti tõusta just nende väärtuste eest seismisega, millega kunagi ju Mart Laar Isamaaliidu edumeelseks tegi.

Valijad on valimis andestama flirdi vasakpoolsetega, kui saadakse aru, et prooviti seisakust välja tuua. No ei suudetud. Aga andeks saamiseks peaks esmalt oma viga tunnistama.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarLiikluse rahustamine Valgevase tänava alguses.Liikluse rahustamine Valgevase tänava alguses.
Teadusuuringud: lamavad politseinikud tõstavad õhusaastet

Kalamajja, Pelgulinna ja mitmele poole mujale Tallinnas on viimasel ajal paigaldatud teekünnised ehk nn lamavad politseinikud. Eesmärk on rahustada liiklust ja vähendada sellega õnnetuste riski. Kuid autod peavad lamavate politseinike juures pidurdama ja kiirendama, mis omakorda toob kaasa õhusaaste kasvu.

Vladimir Putin saabus visiidile Soome.Vladimir Putin saabus visiidile Soome.

Putin käis Soome iseseisvuse juubelit tähistama

Neljapäeval külastab Soomet Venemaa president Vladimir Putin. Ametlikult on visiidi teemaks Soome iseseisvuse 100. aastapäev, kuid Vene riigipea vestles oma Soome kolleegi Sauli Niinistöga ka muudel teemadel.

Uuendatud: 18:05 
Viljandi TulevikViljandi Tulevik

OTSE 19.30: Kas Viljandi Tulevik suudab Levadiat üllatada?

Jalgpalli Premium liiga 21. voorus võtab liigatabeli viimaste hulka kuuluv Viljandi JK Tulevik vastu meistritiitlit jahtiva FC Levadia. Otseülekanne ETV2-s ja ERR-i spordiportaalis algab kell 19.30. Kommenteerib Tarmo Tiisler, stuudiovestlust juhib Aet Süvari.

"Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures."Rahu marsil" kasutatud plakatit võis näha ka Haabersti remmelga juures.
Näiliselt arvukais "kaasmaalasi" kaitsvais ühinguis tegutseb käputäis isikuid

Eestis tegutseb arvukalt niinimetatud kaasmaalaste kaitsega tegelevaid mittetulundusühinguid, kelle hulgas on nii maksuvõlglasi kui ka neid, kellele annetuste ja toetustena jõuab aastas üle saja tuhande euro. Lähemalt vaadates ilmneb, et näiliselt suures hulgas ühingutes tegutseb vaid käputäis aktiviste ning kui üks MTÜ satub raskustesse, luuakse kiiresti uus "keha".

Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.Jalgpalli rahvuskoondis tänavu märtsis.
Jalgpalliliit: kultuuri suursündmuse koht on rahvusringhäälingus

Jalgpalliliit toetab järgmise viie aasta jooksul rahvusringhäälingut sihtotstarbelise toetusega summas kuni 950 000 eurot, mille abil omandas ERR Euroopa rahvuskoondiste tippjalgpalli teleõigused kahe MM-turniiri vahelisel perioodil.

Uuendatud: 21:48 
ALGAB FOLK
A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.
Kairi Leivo soovitused Viljandi folgiks

Täna saab alguse Viljandi pärimusmuusika festival. Äsja raamatu "Viljandi pärimusmuusika festivali lood" ilmutanud ning tänavu folgil õppepealiku rolli täitev Kairi Leivo andis festivaliks omapoolseid soovitusi.

uudised
Teisipäeval kohtusid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juures Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj (vasakul) ja Liibüa idaosas tegutsev kindral Khalifa Haftar (paremal).Teisipäeval kohtusid Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni juures Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse peaminister Fayez al-Sarraj (vasakul) ja Liibüa idaosas tegutsev kindral Khalifa Haftar (paremal).
Prantsusmaa loob Liibüasse asüülitaotlejate keskused

Prantsusmaa rajab "sel suvel" Aafrika põhjarannikul Liibüas menetluskeskused asüülitaotlejatele, kes kavatsevad minna üle Vahemere Euroopasse, teatas Prantsuse president neljapäeval.

Uuendatud: 21:31 
HIV nakatatud T-lümfotsüüt ehk T-rakk.HIV nakatatud T-lümfotsüüt ehk T-rakk.
Lõuna-Aafrika poiss seljatas HIV-i, Eesti teadlased kahtlevad

Teateid selle kohta, et imikute varane antiretroviiruse ravi võib aastateks edasi lükata HI-viiruse paljunemist kehas, on tulnud viimase kaheksa aasta jooksul paaril korral. Rahvusvahelisel AIDS-i Ühingu aastakonverentsil esitleti nüüdseks kolmandat sellise ravi juhtumit. Eesti teadlased on selle leiu suhtes skeptilised ning usuvad jätkuvalt, et HIV-i ei ole maailmas veel keegi päriselt seljatanud.

Kaader videostKaader videost
ERR.ee video | Heidy Purga: Viljandis on mingi teistsugune aura

Neljapäeval stardib Viljandis 25. pärimusmuusika festival, mis toob mitmekesise artistideprogrammi päeval ning uhked järelpeod õhtul. Järelpeo korraldajad Heidy Purga ja Bert Prikenfeld rääkisid Viljandi folgi olulisusest.

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.