Rootsi lõpetas Assange'i vägistamisloo uurimise ja tühistas vahistamiskäsu ({{commentsTotal}})

{{1495186980000 | amCalendar}}

Rootsi prokuratuur teatas reedel, et lõpetas vägistamises süüdistatud WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i vastu seitsme aasta eest käivitatud uurimise. Lisaks tühistas prokuratuur Assange'ile kehtestatud üleeuroopalise vahistamiskäsu.

"Prokuratuuri juht Marianne Ny otsustas täna katkestada uurimise, mis puudutab Julian Assange'i väidetavalt sooritatud vägistamist," seisab prokuratuuri teates.

Varsti pärast seda kinnitas prokuratuur, et Rootsi tühistas ka Assange'ile kehtestatud üleeuroopalise vahistamiskäsu.

Prokuratuuri juhi Marianne Ny sõnul tühistas ta käsu seetõttu, et Assange'i toomine Rootsi pole tema hinnangul lähiajal võimalik.

Uurimine võidakse taasavada, kui Assange tuleb Rootsi enne tema vastu esitatud vägistamissüüdistuse aegumist 2020. aastal, rõhutas Ny.

Nüüd on küsimus selles, kas Assange saab Ecuadori saatkonnast Londonis lahkuda. Briti politsei teatel on Assange Ühendkuningriigis kautsjonireeglite rikkumise tõttu jätkuvalt tagaotsitav ja võetakse vahi alla, kui ta saatkonnast lahkub.

Londoni politsei kinnitas, et Briti vahistamiskäsk kehtib alates 2012. aastast, mil Assange kautsjonireegleid rikkus, ja politsei on kohustatud seda täitma.

Nüüd on Assange aga tagaotsitav märksa kergema rikkumise eest kui algne seksuaalkuriteo süüdistus, lisas politsei ja ütles, et temale kulutatavad ressursid on vastavalt väiksemad.

Briti politsei valvas eelmise aastani Ecuadori saatkonda ööpäevaringselt, seejärel valvet vähendati.

Assange tervitas Ecuadori saatkonna rõdul "tähtsat võitu"

WikiLeaksi asutaja Julian Assange nimetas reedel tähtsaks võiduks teadet, et Rootsi prokurörid peatasid tema vastu esitatud vägistamissüüdistuse uurimise.

"Tänane päev on minu jaoks tähtis võit," ütles ta rusikas pea kohal Londonis asuva Ecuadori saatkonna rõdul. Assange on veetnud saatkonnas redutades pea viis aastat, et vältida väljaandmist Rootsile.

Assange'i sõnul on tema advokaadid võtnud ühendust Briti võimudega lootuses alustada dialoogi tema tuleviku üle. Ta lisas, et sama meeleldi astuks ta dialoogi ka USA võimudega.

"Teekond pole kaugeltki läbi," lausus kahvatu jumega Assange. "Sõda, tõeline sõda alles algab," lisas ra ajakirjanikele ja käputäiele poolehoidjatele.

Ta lubas, et Wikileaks jätkab võitlust valitsuste läbipaistvuse ja digitaalõiguste nimel.

Assange väljendas reedel kibestumist seoses 2010. aastal talle Rootsis esitatud süüdistustega.

"Vanglas, koduarestis ja siis pea viis aastat selles saatkonnas ilma päiksevalguseta," sõnas ta. "Pärast seda, kui mind on kinni peetud seitse aastat, mille jooksul mu lapsed kasvasid suureks ja mu nime mustati, ei kavatse ma andestada ega unustada," kirjutas Assange varem Twitteris.

Assange'i advokaat tervitas Rootsi prokuratuuri otsust peatada seitsme aasta eest vägistamissüüdistuse alusel käivitatud uurimine ja ütles, et see on tema õudusunenäo lõpp.

"Oleme seda otsust kaua oodanud," ütles Assange'i Brüsselis asuva kaitsemeeskonna liige Christophe Marchand.

"Julian Assange on olnud hiiglasliku protseduurireeglite rikkumise ohver. Meil on väga hea meel, sest see tähendab tema õudusunenäo lõppu."

Austraallase Assange'i advokaadid, kes paiknevad erinevates maailma riikides, arutavad praegu, mida rootslaste otsus tähendab.

Assange ise pani Twitterisse allkirjata pildi, millel ta laialt naeratab.

Ecuador: Suurbritannia peab tagama Assange'i lahkumise

Suurbritannia peab tagama, et WikiLeaksi asutaja Julian Assange pääseks pärast viit aastat Ecuadori saatkonnas redutamist turvaliselt riigist minema, ütles reedel Ecuadori välisminister.

"Euroopa vahistamismäärus ei kehti enam. Suurbritannia peab nüüd tagama härra Julian Assange'ile turvalise väljapääsu," ütles minister Guillaume Long Twitteris pärast Rootsi prokuratuuri teadet Assange'i vastastest süüdistustest loobumise kohta.

Assange'i vägistamises süüdistanud naine on šokeeritud

WikiLeaksi asutajat Julian Assange'i vägistamises süüdistanud naine on šokeeritud Rootsi prokuratuuri otsusest uurimine lõpetada, ütles tema advokaat reedel.

"See on skandaal, et vägistamises kahtlustatav pääseb õigusemõistmisest ja kohtust, mu klient on šokeeritud," ütles advokaat Elisabeth Fritz ja lisas, et prokuratuuri otsus ei saa sundida teda loobuma seisukohast, et Assange üritas teda vägistada.

Assange varjab end Ecuadori Londoni saatkonnas alates 2012. aasta juunist, et hoiduda vahistamisest ja väljaandmisest Rootsile, kus teda süüdistati vägistamises. Assange kartis, et Rootsi annab ta omakorda välja USA-le, kus teda süüdistatakse diplomaatiliste dokumentide lekitamises.

Toimetaja: Indrek Kuus, Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: AFP - AP - BNSKütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema