Jahe kevad annab lootust suuremaks taliviljasaagiks ({{commentsTotal}})

Kombain viljapõllul.
Kombain viljapõllul. Autor/allikas: Mirjam Nutov/ERR

Jahe kevad ja hea talvitumine võib kaasa tuua eelmisest aastast kõrgema taliviljasaagi.

"Usun, et tuleb hea vilja-aasta. See kevad on lubanud head vilja-aastat ja arvan, et ületame eelmise aasta saagi, mis oli umbes miljon tonni ja kolm tonni hektarilt," sõnas Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas BNSile.

Ta lisas, et üle-eelmist rekordiaastat, kui saak oli 1,5 miljonit tonni ja neli tonni hektarilt, tänavune saak tõenäoliselt ei ületa, aga jääb eeldatavasti kahe eelmise aasta tulemuse vahele.

Ka Baltic Agro taimekasvatuse konsultandi Eili Rajapuu sõnul talvitusid taliviljad sel aastal võrreldes eelnenud hooajaga hästi ja on oodata head saaki.

"Varase soojalainega alanud kevad muutis kurssi ja järgnes mitmenädalane jahe periood. Mullatemperatuur oli päevasel ajal õhutemperatuurist tihti kaks kuni neli kraadi kõrgem," ütles ta.

Sel perioodil jätkasid taimed tema sõnul kasvu allapoole ja võrsusid aktiivselt. Arenes välja tugev juurekava ja rohkem produktiivvõrseid, mis on eelduseks, et tänavu on oodata kõrgemat saagikust, kui soodsad klimaatilised tingimused jätkuvad.

Alanud soe periood on põhjustanud hiilamardika ja varre peitkärsaka aktiivse leviku talirapsil, liblikõieliste tärkavaid taimi himustavad kärsakad ja suviviljade tõusmeid närivad teravilja maakirbud. Viimaste külvitööde lõppedes on alustatud taimekaitsetööde ja lisaväetamisega lehe kaudu, et kindlustada juba formeerunud saak põldudel.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNSUUDISED
NATO riigijuhtide ühiuspildil istub Jüri Ratas Donald Trumpi taga Alexis Tsiprase ja Andrzej Duda vahel.
Ratas vestles Trumpiga
Uuendatud: 09:14 
SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.

Mustangi talu maasikad.Mustangi talu maasikad.
Vaataja küsib: kas suurem mari on parem?

Televaataja saatis „Novaatorile“ küsimuse, kas suurem mari on parem, pidades sealjuures silmas suviseid maasikaid. Esitasime küsimuse kas suuremad maasikad ja tomatid on paremad kui väikesed Eesti maaülikooli emeriitprofessorile Anne Luigele.